Jump to content

SCCM "Multiple Task Sequences via PXE"


lekanopedio
 Share

Recommended Posts

Σε collection του SCCM έχω κάνει Advertise via PXE 6 διαφορετικά Task Sequences που αφορούν 6 διαφορετικές εικόνες για OS Deployment.

Δεν έχω επιλέξει Mandatory assignment έχω priority high και στα Distribution point settings έχω uncheck το Download content locally.

Κάνω boot με F12, μπαίνω σε περιβάλλον boot image, βάζω και password στο Welcome to the Task Sequence Wizard, επιλέγω ένα από τα 6 tasks και ξεκινά και ολοκληρώνεται με επιτυχία το deployment.

To πρόβλημα είναι το εξής: μετά την επιτυχή εγκατάσταση του OS πετάγεται ένα παράθυρο διαλόγου που λέει ότι "that there are some advertised programs that users can run (other OS installs)". Ελέγχω στο Run Advertised programs του Control panel και διαπιστώνω ότι εκεί περιμένουν όλα τα Task Sequences(εκτός του επιτυχημένου) να τα τρέξει ο χρήστης.

Ο υπολογιστής είναι Known kai ton εισάγω manually στο collection. Πώς θα αποφευχθεί ένας χρήστης να κάνει 2 τρία click και να ξαναρίξει image στον υπολογιστή του?

 

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι περίεργο.....αλλά συμβαίνει. Ta Task Sequences φτιάχτηκαν για να εξυπηρετήσουν έναν σκοπό: να έχω την δυνατότητα τοποθετώντας έναν υπολογιστή σε συγκεκριμένο collection και κάνoντας bootfrom PXE να έχω την επιλογή να τρέξω διαφορετικά Task Sequences(TS) που πχ. το ένα TS θα βάζει το PC στο τάδε Domain,  το άλλο TS σε άλλο διαφορετικό Domain, ένα άλλο θα έχει τη Γερμανική γλώσσα λειτουργικού, κάποια διαφορετικά TS με διαφορετικές εφαρμογές και πάει λέγοντας. Η εφαρμογή των multiple TS via PXE προσφέρει ιδιαίτερη ευκολία στο deployment  ιδίως για τους Unknown Computers τους οποίους δεν μπορείς να εισάγεις(εύκολα) σε κάποιο collection. Συνεπώς τι ακριβώς εννοείς λέγοντας να τα απενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Που έχεις κάνει advertise τα Task Sequences? Σε συγκεκριμένα collections και στο All Uknown Computers ή μόνο σε Collections?

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις advertise μόνο στο All Uknonwn Computers.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

η λογική μου ήταν να κάνω advertise 6 διαφορετικά task sequences στο collection All Unknown Computers έτσι ώστε να πιάνω όλο το εύρος των μηχανημάτων έιτε αγνώστων είτε εισάγοντας manually γνωστών.

Link to comment
Share on other sites

?????

Εγώ πάντως να πω ότι στο "All Uknown Computers" ανήκουν οι μηχανές που δεν είναι Clients του Configuration Manager, δηλαδή δεν έχουν CM GUID και δεν έχουν εγκατεστημένο τον Client.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να πω,

 -εκτός ότι δεν έγινα αντιληπτός πως πράγματι το  "All Uknown Computers" χρησιμοποιώ για να κάνω OS Deployment-

ότι στα Modify Collection Settings έχω εισάγει σαν Collection Variable to osdCOMPUTERnAME έτσι ώστε κατα την έναρξη στο boot image να μου ζητά να εισάγω computer name το οποίο βεβαίως θα έχω δηλώσει στο Active Directory έτσι ώστε να βρεθεί στο σωστό OU. Εφόσον πρόκειται για μηχανάκι που ήδη χρησιμοποιείται στο Domain και χρειάζεται deploy ξαναβάζω το ίδιο pc name που είχε. Κάπου εκεί πιστεύω γίνεται το μπλέξιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ να πω,

 -εκτός ότι δεν έγινα αντιληπτός πως πράγματι το  "All Uknown Computers" χρησιμοποιώ για να κάνω OS Deployment-

ότι στα Modify Collection Settings έχω εισάγει σαν Collection Variable to osdCOMPUTERnAME έτσι ώστε κατα την έναρξη στο boot image να μου ζητά να εισάγω computer name το οποίο βεβαίως θα έχω δηλώσει στο Active Directory έτσι ώστε να βρεθεί στο σωστό OU. Εφόσον πρόκειται για μηχανάκι που ήδη χρησιμοποιείται στο Domain και χρειάζεται deploy ξαναβάζω το ίδιο pc name που είχε. Κάπου εκεί πιστεύω γίνεται το μπλέξιμο.

Γιάννη τελικά αυτό το σενάριο σου λειτούργησε έτσι όπως ήθελες;

Συνήθως βάζουμε Collection Variables για να τις χρησιμοποιήσουμε στα Task Sequences μέσα σε Scripts, πχ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσεις σε μια μεταβλητή το OU των μηχανημάτων και μετά με script να το κάνεις Join στο domain και στο συγκεκριμένο OU.

Και φυσικά αυτό δεν ισχύει για την ειδική collection "All Uknown Computers".

Αυτό που θέλεις να κάνεις δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...