Jump to content

Router με δυνατότητα δημιουργίας πολλαπλών Wireless και QoS


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ψάχνω για έναν router με ισχυρό σήμα, δυνατότητα δημιουργίας πολλαπλών Wireless δικτύων και δυνατότηα QoS στο καθένα από αυτά.

Να σας προλάβω, δεν θέλω dd-wrt [:)], ούτε Mikrotik, ούτε pfsense. Μια γραμμή θα υπάρχει, απλά θέλουν να την χωρίσουν (φθηνά) σε 3 ασύρματα δίκτυα.

Έχετε κάτι υπόψιν;

Βρήκα στην Aerial αυτό: http://tempuri.org/tempuri.html, το ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ

Κώστας Μπάκας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tελικά, με την πολύτιμη βοήθεια του gspiliot, κατέληξα σε αυτό: http://tempuri.org/tempuri.html

Δεν είναι βέβαια router, αλλά Access Point [:)][:)][:)][:)]

Είναι φθηνό (περίπου 50 €), αξιόπιστο, εμφανίσιμο, και κυρίως έκανα αυτό που ήθελα (και παραπάνω).

Δεν γλυτώνω βέβαια τελικά το Routerboard, καθώς θέλω άλλο DHCP server/VLAN, αλλά η έκδοση 2.1 (αν και beta) του software του UniFi είναι το κάτι άλλο.

Παραθέτω μερικά από τα χαρακτηριστικά της:

Wireless Uplink

Supports wireless uplink, each wired AP can have up to 4 downlinks

Allows runtime change of network topology

Allows wireless adoption of 2.0.0 APs in default state

 

L3 Manageability

Allows the controller to run in a different subnet

Allows no-touch AP provisioning by using DHCP Option 43 or DNS

Provides UniFi Discovery utility to make local AP to inform back to the controller in NOC or Cloud

 

 

Hotspot with Billing and Customization

Built-in support for billing integration (Paypal) accepting major credit cards and paypal

Built-in support for voucher-base authentication

Built-in hotspot manager for voucher creation, guest management, payment refund

Allows full customization of portal pages

 

Rate Limiting

You can limit the upload / download speed per WLAN. You can even override it per user.

Allow different rate-limiting and usage-limiting for each hotspot package.

Ευχαριστώ!

Κώστας Μπάκας

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 χρόνια τα ασυρματικά προϊόντα της Ubiquity ( Airmax)  και είμαι υπερευχαριστημένος για την σταθερότητά τους , την απόδοσή τους και την τιμή τους φυσικά . Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το συγκεκριμένο προϊόν?

 

Ακόμα δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω .

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τις δυνατότητες της συσκευής, από το software που προσφέρει η συγκεκριμένη συσκευή και με το support από το forum τους (από άτομα της εταιρείας).

Στη δική μου περίπτωση, έφτιαξα 3 SSIDs με διαφορετικό QoS, εκ των οποίων το ένα λειτουργεί ως captive portal με vouchers. Mόλις βρω λίγο χρόνο (και μπορέσω να ασχοληθώ με το Mikrotik RB750 που πήρα για αυτό τον σκοπό), θα βάλω και κάθε SSID στο δικό του VLAN (χαρακτηριστικό που υποστηρίζει η συσκευή).

Τελευταίο (και όχι αμελητέο σε πολλές περιπτώσεις, όπως και στη δική μας), η εμφάνιση της συσκευής.

Όλα αυτά με 50 γιούργια.[;)]

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...