Jump to content

iSCSI Ερωτηση "για μεταφορα LUN σε αλλο Server"???


Desperandos
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχω δημιουργήσει ένα LUN σε ένα Server και για κάποιο λόγο ο

server χρειαστεί να γίνει εγκατάσταση από την αρχή τι γίνετε με τα αρχεία και

το LUN......???? Πρώτον Θα μπορώ αν τον στήσω από την αρχή θα μπορεσω να τα ξανασυνδέσω ή

θα πρέπει να τα ξανανεβάσω από την αρχή και αυτά......??? και δεύτερον μπορώ να

τα συνδέσω σε ένα άλλο Server χωρίς να πρέπει να τα ξανανεβάσω (δηλ να γινει format στο LUN και σχεδιασμος απο την αρχη) επισεις δεν με ενδιαφερει για τα permissions αυτα θα τα ξαναφτιαξω????? και μιλάμε

για 300GB. Επίσης Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το iSCSI. Τι θα προτιμούσατε

αν είχατε την δυνατότητα αυτή......iSCSI

ή Shared Folder??/

 

 

 

Συγγνώμη αν έχω ποστάρει σε λάθος forum...

 

Ευχαριστώ.

 

ΓΜ

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα το ISCSI και άλλο το shared folder.

 

Το Iscsi είναι block level storage και παρουσιάζεται στον Server σαν Direct attached storage.

Το shared folder είναι απλά ένας κοινόχρηστος φάκελος.

Τώρα για το ποιο απο τα 2 εξαρτάται απο την χρήση.

Αν θέλεις να βάλεις μέσα databases ή backups ας πούμε τότε θα ήταν καλύτερο το ISCSI.

Αν θέλεις να έχεις κάπου ένα σημείο αποθήκευσης για τους clients τότε θα έβαζες shared folder.

Προσωπικά με το που το ανακάλυψα το ISCSI το λάτρεψα όσο τίποτε άλλο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αν συμβεί κάτι και έχεις ISCSI Storage τότε απλά θα κάνεις connect σε ένα άλλο Server και θα στήσεις/συνεχίσεις απο εκεί την εργασία σου.

Μην ξεχνάς ποτέ μα ποτέ δυο servers συνδεμένοι πάνω στο ίδιο lun την ίδια χρονική στιγμή εκτός και άν περιέχουν μηχανισμό clustering που ελέγχει την πρόσβαση σε αυτό αλλιώς θα έχεις corrupted volume.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβεί κάτι και έχεις ISCSI Storage τότε απλά θα κάνεις connect σε ένα άλλο Server και θα στήσεις/συνεχίσεις απο εκεί την εργασία σου.

 

Ευχαριστώ Παναγιώτη,

 

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι συνεχίζω με ότι αρχεία, φακέλους έχω φτιάξει στον προηγούμενο server απλά δεν έχω τα permissions που είχα βάλει σε αυτόν??? η πρέπει να τα κάνω από την αρχή?? αυτό είναι το σημαντικό.....

Επισεις αυτό που παρατήρησα είναι ότι το iSCSI είναι ποιο αργό από ένα folder share.... ενώ αυτά που έχω διαβάσει από internet λένε το ακριβός αντίθετο.... μήπως και δεν έχω κάνει κάτι σωστά. Να επισημάνω ότι το δίκτυο είναι 100ρι...

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα permisions τώρα που το σκέφτομαι δεν θα έχουν διαφορά αν έχεις domain πάλι απο εκει θα διαβάσει tickets για τα ACLs απο τα αρχεία.

Αν το χρειάζεσαι για να κάνεις shares τότε μείνε με το shared folder.

Πάντως το 100 lan είναι αργό για iscsi ακόμη και για file shares. Εξαρτάται και απο το τί storage έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα permisions τώρα που το σκέφτομαι δεν θα έχουν διαφορά αν έχεις domain πάλι απο εκει θα διαβάσει tickets για τα ACLs απο τα αρχεία.

Αν το χρειάζεσαι για να κάνεις shares τότε μείνε με το shared folder.

Πάντως το 100 lan είναι αργό για iscsi ακόμη και για file shares. Εξαρτάται και απο το τί storage έχεις.

 

Ευχαριστω πολυ Παναγιωτη....

Τελικα ολα καλα θα γινει με Shared Folders και φυσικα εχουν μπει σε 1000ρες πορτες στο Switch.......... παει σφαιρα..... Τωρα οσον αφορα το iSCSI θα δω πως μπορω να το εκμεταλευτω.....

 

Ευχαριστω και παλι καλη συνεχεια σε ολους

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...