Jump to content

eSata HDD disconnections


antonch
 Share

Recommended Posts

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο με έχει φέρει στα όρια

μου και ότι και αν έχω δοκιμάσει δεν μου έχει πετύχει για αυτό ζητάω τα φώτα σας.

 

Στο προσωπικό μου laptop ένα sony vaio έχω

στημένα Windows Server

2008 R2. Είμαι απόλυτα

ευχαριστημένος με αυτά καθώς κάνω όλα μου τα κέφια και δεν έχω καμία μα καμία

πρόθεση να πάω σε windows

7.

 

Το συγκεκριμένο laptop έχει μια θύρα e-sata και σαν καλό παιδί που είμαι αγόρασα

ένα Seagate flex agent go εξωτερικό δίσκο που μπορείς να το συνδέσεις με όλα τα πιθανά

interfaces usb2,

usb3, esata. Usb3 δεν έχω στο φορητό άρα η καλύτερη

δυνατή επιλογή είναι esata.

Σημείωση ότι δεν χρειάζομαι εξωτερική τροφοδοσία ρεύματα. Επίσης το δίσκο αυτό

τον θέλω για να βάζω τα Hyper-V virtual machines μου.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι αρκετές φορές μέχρι να μπορέσω να

δω το δίσκο αυτό πρέπει ή να το βάλω-βγάλω αρκετές φορές ή να κάνω restart. Αλλά το

εξοργιστικότερο είναι αφού τον δω και ενώ δουλεύω ξαφνικά τον χάνω.

 

Όποια συμβουλή καλοδεχούμενη

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοπιήσει ποτέ eSata οπότε δεν μπορώ να ξέρω.

Να πω μόνο μία ιδέα . Παλιότερα όταν είχα έναν USB δίσκο (χωρίς External τροφοδοσία)

Όταν τον σύνδεα στο PC είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με αυτή που αναφέρεις.

Εαν έβαζα ποιο κοντό καλώδιο USB τότε είχε πολύ καλύτερη συμπεριφορά , και αν μάλιστα έβαζα εξωτερική τροφοδοσία τότε συμπεριφερόταν ΑΨΟΓΑ.

Λέω λοιπόν σύμφωνα με αυτή την παλιά εμπιερία, μήπως ισχύει και εδώ κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Αντώνη μου, φαίνεται είμαστε οι μόνοι που έχουν φάει στη μάπα αυτό το πρόβλημα! Έχω ένα εξωτερικό eSata 3.5", ένα 2.5" εξωτερικό case, έξτρα κάρτα eSata γιατί η Lenovo θεώρησε ότι τα T500 δεν χρειάζονται eSata και άπειρα προβλήματα. Και οι driver είναι θέμα (άντε να βρώ για την κάρτα μου καθώς δεν την αναγνωρίζει αυτόματα ο server), και στο εξωτερικό case δεν επαρκεί η τροφοδοσία αν χρησιμοποιήσω την USB για τροφοδοσία. O εξωτερικός eSata δεν χάνεται αλλά "κολλάει" περιοδικά.

Στο τέλος απλά παράτησα το άθλημα και αγόρασα ένα μεγάλο εσωτερικό σκληρό, και χρησιμοποιώ περιστασιακά τους eSata για μεταφορά δεδομένων. Έχουμε και δουλειές τέλως πάντων!
Link to comment
Share on other sites

Έμένα το μυαλό μου πηγαίνει σε ανεπαρκή τροφοδοσία (όπως είπε και ο Klag, υπάρχουν δισκοι που αν χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο καλώδιο από αυτό της μαμάς εταιρίας δεν λειτουργούσαν σωστά, κυριολεκτικά ανοιγόκλεινάν).

 

Επειδή πρόσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει και το ESataP specification το οποίο είναι μια θύρα ESata με τροφοδοσία (USB) ενσωματωμένη αποφάσισα να επενδύσω σε ένα τέτοιο κουτί δίσκου για να βάζω τα VMs μου εκεί, μάλιστα όσοι έχουν Sony Vaio με combo θύρα ESata/USB τότε μπορούν να χρησιμοποιήσουν ESataP HD Enclosures χωρίς επιπλέον τροφοδοσία.

 

Αυτό που αγόρασα εγώ είναι το Delock External Case Serial ATA 2.5'' 42488 Black, με ένα 500άρη 7200rpm νομίζω ότι θα πηγαίνει πολύ καλά, στο Laptop θα βάλω ένα SSD 120GB Corsair Force 3 Series.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
 Share

×
×
  • Create New...