Jump to content

HP micro server


sunlight189
 Share

Recommended Posts

Έχω δικηγορικό γραφείο με 3 υπολογιστές και βρίσκομαι στην διαδικασία ανανέωσης των υπολογιστών του γραφείου. Στα πλαίσια της αναβάθμισης θα χρειαστώ ένα 4ο μηχάνημα στο οποίο μέσω δικτύου θα λειτουργεί ως κοινόχρηστος φάκελος στον οποίο θα έχουμε πρόσβαση στα αρχεία μας. Στην ουσία δηλαδή, από ότι μου εξηγήσανε χρειάζομαι ένα μικρό file server. Στην αρχή σκέφτηκα ότι και ένα pc κάνει αυτήν την δουλειά και ότι ο server θα μου κοστίσει πάνω από 1000 ευρώ που δεν θέλω να διαθέσω. Όμως όπως μου εξηγήσανε οι server έχουν δικλίδες ασφαλείας (π.χ. raid) που μου εξασφαλίζουν τα αρχεία μου. Κάποιος μου πρότεινε να πάω στην λογική του cloud, αλλά δυστυχώς η γραμμή internet που έχω είναι τραγική…<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Ψάχνοντας λοιπόν για ένα μικρό server κατέληξα αρχικά στον εξής:

1.      http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm/WF06b/15351-15351-241434-3328424-3328424-3984625-4263015.html

 

Έπειτα ανακάλυψα το παρακάτω εργαλείο HP Microserver:

2.      https://secure.europe.hp.com/h41111/rfg_formprocessor/Global_ESSN_ProLiant_MicroServer/fy11q1/gr/el/form.html

 

Και κλείνω προς τον δεύτερο λόγω compact μεγέθους, καλύπτει αυτά που θέλω, καταναλώνει λίγο και είναι πιο φθηνός και από PC!

Τι πιστεύετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα πήγαινα στον MicroServer

Οικονομία , ευχρηστία

Αν σε ενδιαφέρει τον βρήκα στο παρακάτω Link  , νομίζω ότι παίζει καλή τιμή
Αυτό βέβαια έχει 1gb ram αλλά για fileserver είναι καλός.

Τώρα αν θέλεις περισσότερα μπορείς να πάρεις το Ν40L
Με περισσότερη μνήμη.

Αυτά από εμένα....

Είναι καλή επιλογή πάντως 
Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο ένα file server γιατί δεν παίρνεις ένα NAS? Το κόστος του μηχανήματος που θέλεις να φτιάξεις είναι αρκετά υψηλό. Θέλεις το server, θέλεις λειτουργικό, θέλεις οπωσδήποτε ένα δεύτερο δίσκο για RAID1 ώστε αν χαλάσει ο ένας δίσκος να τον αντικαταστήσεις. Τα 250 GB για κοινόχρηστα αρχεία + backup θα σου είναι αρκετά, ή θα προβείς σε αγορά 2χ???GB ? Θες σίγουρα να μπλέξεις με όλη τη διαχείρηση ενός Foundation Server?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρειάζομαι απλή αποθήκευση αρχείων, αλλά και άλλα πράγματα όπως π.χ. να ορίζω ποιος έχει πρόσβαση που κλπ. Από ότι καταλαβαίνω το NAS δεν έχει πάνω λειτουργικό και λειτουργεί απλά ως αποθηκευτικός χώρος. Ίσως χρειαστώ και το NAS να συνεργάζεται με τον Microserver της HP.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ένα NAS συνήθως έχει πάνω κανονικό λειτουργικό που σε αφήνει να ορίσεις αρκετά πράγματα. Δες τι υπάρχει στην αγορά και μετά αποφασίζεις τι πραγματικά θα ταίριαζε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή εγώ έχω καεί από NAS, δεν θα σου το πρότεινα ποτέ....! Στο NAS αν συμβεί κάτι με το device, τότε ο μόνος τρόπος να διαβάσεις τα data σου, είναι με ένα άλλο ίδιο device....! και τι γίνεται όταν δεν υπάρχει πλέον....???? To official support department, από ένα Intel που μου χάλασε, δεν μου έδωσε λύση...! ευτυχώς ένας συν-forum-ίτης με έσωσε... ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα ίδιο, όπου το βρω μόνο και μόνο για να διαβάσω τα data...! link

 

Εγώ συνηγορώ υπέρ του HP micro... :)

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...