Jump to content

Δωρεά παλιών υπολογιστών σε σχολειά.


Billytsik
 Share

Recommended Posts

Τελευταία έκανα μια εκκαθάριση στην αποθήκη της εταιρίας μου και τελικά κατάλαβα ότι 

πολλά απο τα παροπλισμένα μηχανήματα που έχω δεν είναι για πέταμα - ανακύκλωση.
Σκέφτηκα λοιπόν να πω σε μια φίλη δασκάλα εάν ενδιαφέρεται για το σχολείο.
Το ενδιαφέρον ήταν πολύ μεγάλο και έχω κανονίσει να πάρει 6 μηχανήματα και 7 οθόνες 17' crt που ναι μεν είναι παλιά
αλλά δεν είναι τελείως άχρηστα. Για να μπει κάποιος στο Internet και να δουλέψουν και λίγο Office είναι μια χαρά.
(μιλάω για P4 από 2.4 GHz έως P4 3GHz. )
Και να μην είναι πλήρως λειτουργικά μου είπε ότι οι καθηγητές πληροφορικής είναι διατεθειμένοι να κάτσουν και 
να ασχοληθούν. (πχ από τα 6 κάποιο δεν έχει VGA, κάποιο δεν έχει δίσκο, μπορεί να πάρει απο κάποιο άλλο και να έχει 5 πλήρη μηχανήματα.)

Η σκέψη μου λοιπόν είναι να φτιάξουμε μια νέα κατηγορία στο autoexec οπού ο κάθε ένας να μπορεί να δηλώνει ότι έχει "χ"
μηχανήματα στην εταιρία του και είναι διατίθεται να τα χαρίσει κάπου.
Τα μηχανήματα θα μπορούσαν να είναι οτιδήποτε, από υπολογιστές, οθόνες, servers, οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο.
Μια άλλη πολύ καλή ιδέα που είπε ο Νάσος ειναι να μπορούμε να προσφέρουμε και υπηρεσία όπου χρειαστεί. Π.χ. να πάμε και να τα στήσουμε εάν δεν μπορούν μόνοι τους.

Καλό θα ήταν να υπάρχει και κάποιος χώρος όπου θα μπορούν να μπαίνουν από μόνοι τους κάποιοι και να λένε ότι έχουν αυτήν την ανάγκη.
Π.Χ. να μπαίνει ο δάσκαλος και να φτιάχνει ενα tread που να λέει:
"Είμαι δάσκαλος από το σχολειό "Κρύα Ραχούλα" και χρειαζόμαστε 2 υπολογιστές για χρήση στο ιντερνέτ."
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα πρέπει να κυκλοφορήσει στους κύκλους των εκπαιδευτικών ότι υπάρχει κάτι τέτοιο στο autoexec.gr

Πιστεύω ότι είμαστε οι πλέον αρμόδιοι για κάτι τέτοιο μιας που είμαστε οι πρώτοι που γνωρίζουμε τι κατεβαίνει στην αποθήκη, τι είναι για πέταμα και τι όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να μαθαίναμε και την διαδικασία Software Donation for Charity, Policy της Microsoft, ώστε να μην δίνεται σκέτο "σίδερο".

Και αν φτιαχτεί λίστα για installers είμαι διαθέσιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
 Share

×
×
  • Create New...