Jump to content

Πληροφορική και συνεχής ενημέρωση


SnakeEyes
 Share

Recommended Posts

Για να μπορέσει να σταθεί κάποιος στο χώρο της πληροφορικής χρειάζεται σίγουρα συνεχές διάβασμα και ενημέρωση, παρόλ' αυτά

κάποιες στιγμές αυτό γίνεται αγχωτικό και ψυχοφθόρο παρόλη την αγάπη για το αντικείμενο που έχουμε επιλέξει να ασχοληθούμε,

ποιοι τομείς (δικτυα,προγραμματισμος,κτλ.....) θεωρείτε ότι θελουν το περισσότερο διάβασμα-ψάξιμο-τρέξιμο και ποιοι το λιγότερο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία διαφοροποιήση σε κανένα τομέα του ΙΤ .

Εφόσον σε όλους τους τομείς οι εξελίξεις είναι ραγδαίες όποτε και η συνεχής ενημέρωση και εκπαίδευση είναι αναπόφευκτη.

ΙΤ και μη διάβασμα είναι δύο έννοιες που δεν συμβαδίζουν.

Ούτε κανένας τομέας δεν θέλει λιγότερο διάβασμα όλοι οι τομείς είναι ισάξιοι σε επίπεδο γνωστικού αντικειμένου.

Δες λίγο το post μου http://autoexec.gr/forums/permalink/36293/36299/ShowThread.aspx#36299

Αρα ετοιμάσου για ένα αγώνα δρόμου ή θα είσαι μπροστά ή τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με την υπάρχουσα τεχνολογια ή αυτή θα σε προσπεράσει και θα μείνεις εκτός.

Παρακολουθούσα σε μια εκπομπή σε τηλεόραση ένα καθηγητή του Πανεπιστημίου σε Πληροφορική που έλεγε χαρακτηριστικά :

"Mε ρωτάνε οι φοιτητές μου τι MSc σε ΙΤ να ακολουθήσουν και δεν ξέρω τι να τους απαντήσω...

τους λέω ότι και να πάρετε αυτό μετά από 5 ή λιγότερα xρόνια πιθανόν να μην

έχει καμία αξία λόγω εξελίξεων στο τομέα του IT"

Αρα καταλαβαίνεις τους ρυθμούς...

Ούτε ισχύει αυτό που υπήρχε παλιότερα στο IT δεκαετίες 80-90 που κάποιος έπαιρνε ενα Bsc Msc και μετά δεν διάβαζε τίποτα και γινόταν "Δημόσιος Υπάλληλος".

ΙΤ και φιλοσοφία "Δημοσίου Υπαλλήλου" δεν συμβαδίζει.

Αρά κάνεις τις επιλογές σου ή μένεις και υποστηρίζεις κάτι που σου αρέσει ή φεύγεις από το τομέα του ΙΤ.

Κανένας τομέας του ΙΤ δεν είναι ποιο εύκολος από τον άλλο.

Το θέμα είναι "Τι σου αρέσει να ασχοληθείς και όχι με τι είναι ποιο εύκολο να ασχοληθείς".

Αρα δες ποιος τομεας του IT σου αρέσει και άρχισε το διαβασμα...διαβασμα ... διάβασμα...και διάβασμα βιβλίων άρθρων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πιο είναι το περιεργό? ότι μου αρέσουν όλοι οι τομείς και όταν αποφασίζω π.χ. ότι τώρα θα ρίξω το ενδιαφέρον μου

στα δίκτυα και ξεκινάω την ενασχόληση μου μ' αυτό το τομέα κάτι θα δω π.χ. στο web development που θα με εντυπωσιάσει

και θα θέλω να ασχοληθώ και μ' αυτό με αποτέλεσμα στο τέλος να μην μπορώ να μάθω κάτι καλά και να απογοητεύομαι με τον

εαυτό μου [:(]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι πρέπει να έχεις μια σφαιρική γνώση για όλους τους τους τομείς, καλό θα ήταν να εξειδικευθείς σε κάποιο τομέα που προτιμάς, ώστε να μπορείς και να ακολουθήσεις τις εξελίξεις.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Θέσε στόχους τότε.

Εγώ έτσι κάνω , λέω θα διαβάσω ας πούμε Forefront , ξεκινάω διαβάζω στήνω και στην πορεία μαθαίνω άλλα 200 πράγματα.Και όταν λέω διάβασμα δεν εννοώ μην κάνεις τίποτα άλλο. Δεν είναι καλό χρειάζεται να αλλάζεις και λίγο περιεχόμενο να ηρεμείς και τότε όλα θα έρχονται σιγά σιγά μόνα τους.

Μετά από 3-6 μήνες απλά προσπαθώ για την πιστοποίηση πάνω σε αυτό. Αν δεν τα καταφέρω τα πιάνω απο την αρχή.

Και αφού έχω εκπαιδευτεί και πιστοποιηθεί περνάω στο λάκκο της μάχης:

Εκεί που παίρνεις το CD και ξεκινάς εγκατάσταση,[8-|] τις πρώτες οθόνες και το στομάχι σου γίνεται κόμπος. Νιώθεις [:S] τα [:D] γίνονται [:'(] και όσο η [O]  περνά αρχίζεις και [|-)] μα στο τέλος της ημέρας [H] θα μείνει μόνο ένας : ή  [Z] ή το [co] !

Έτσι είναι δες το λίγο πιο χαλαρά και ευχάριστα δεν είναι πίεση η πληροφορική ευχαρίστηση είναι.

Και μη ξεχνάς κανένας δεν είναι τέλειος ούτε ρομπότ , η προσπάθεια μετράει στη ζωή.

Πάντως όπως ανέφερε και ο Σπύρος και ο Κώστας γενικότερα μια εικόνα μπορεί να φέρει επαγγελματική ευκαιρία απο το πουθενά. Και μόνο που γνωρίζεις τις δυνατότητες μπορείς ίσως και να τις εφαρμόσεις στην πραγματική ζωή.

 

Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Pataridis μου άρεσει πολύ ο τρόπος που παρουσιάζεις και βλέπεις τα πράγματα

 

(δες το λίγο πιο χαλαρά και ευχάριστα δεν είναι πίεση η πληροφορική ευχαρίστηση είναι)

 

ελπίζω να μπορέσω κι εγώ να το δω έτσι χαλαρά, προς το παρόν την ευχαρίστηση μου την χαλάει το "τρέξιμο" να προσπαθήσω

να προλαβαίνω τις εξελίξεις, ίσως όπως λέει και ο

costasppc πιο πάνω μάλλον θα πρέπει να επικεντρωθώ σε έναν τομέα

πράγμα δύσκολο όμως όταν έχεις επιλέξει να δουλέψεις μόνος σου κι όχι στα πλαίσια μιας εταιρείας και δη στην επαρχία.

 

 

@admins όταν κάνω copy-paste τμήματα κειμένου δεν μπορώ μετά να τα αλλάξω π.χ. bold,underline όπως πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

http://autoexec.gr/forums/permalink/34081/34370/ShowThread.aspx#34370

Blackman : "Aν δεν είσαι καμμένος με αυτό...μείνε μακριά...

αν θες να του δώσεις μία ευκαιρία θα πρέπει να το κάνεις με άλλη ψυχολογία.

.......  Η πληροφορική είναι ένα διαστροφικό χόμπυ...αν δεν έχεις τέτοια οπτική άστο."

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...