Jump to content

Windows και ιδιωτικότητα


SnakeEyes
 Share

Recommended Posts

Κατά διαστήματα σίγουρα έχουμε όλοι διαβάσει κάποιο άρθρο που αφορά την ασφάλεια των δεδομένων μας στο διαδίκτυο. Ένα άρθρο όμως που

είχα διαβάσει στο παρελθόν και με είχε προβληματίσει είναι το συγκεκριμένο. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με το πόσο εύκολο

θα ήταν να γίνει κάτι τέτοιο και πως θα μπορούσαμε αν συνέβαινε να το αντιληφθούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπορεις να αποδειξεις ενα backdoor παρα μονο αν βρεθει στον κωδικα.

Το θεμα σηκωνει συζητηση, αλλωστε εχει ακουστει και για το bsd κατι παρομοιο.

πριν πιασουμε τις θεωριες συνομωσιας, νομιζω ειναι πιο ευκολο να χρηματιστει ενας υπαλληλος απο το να γινει μια κρυφη συμφωνια.

 

 

ΝΚ 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ok εγω δεν είπα πως μπορεί να ανιχθευθεί μέσα στο κώδικα αλλά κατά την ενεργοποίηση μπορεί να ανιχθευθεί αλλά από την στιγμή

 που δεν έχουν απόδειξη για κάτι που λενε καλύτερα να μην μιλάνε.

Δεν μπορεί όμως κανείς να είναι κατηγορηματικός ως προς την μία πλευρά δηλαδή να αποκλείσει κάποια πιθανότητα αλλά από την στιγμή που δεν μπορείς

να το αποδείξεις καλύτερα να μην το αναφέρεις γιατί απλά είναι θεωρία.

Επίσης όλες αυτές οι παραφιλολογίες ισχύουν μόνο για τα Windows γιατί να μην ισχύουν και για τα Solaris τα Cisco Routers και τα Firewall ASA και Checkpoint που

όλοι χρησιμοποιούν.

Αυτό που μολις πει κάποιος για μια συνωμοσία της Microsoft γίνετε μονο τότε θεμα δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι χανεις το νοημα. δεν ειπε κανεις οτι το κανει! αλλα το ερωτημα ειναι εαν μπορει να το κανει?

Για παραδειγμα, ο παροχος κινητης τηλεφωνιας μπορει να παρακολουθησει τις συνομιλιες μου αλλα "δεν το κανει".

Σιγουρα θα εχει περασει απο μερικα κεφαλια η ιδεα?

ειπαμε ειναι μονο θεωριες  

 

ΝΚ 

Link to comment
Share on other sites

To τι μπορεί να κάνει από το άν το έχει εφαρμόσει έχει μεγάλη διαφορά.

Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ενέργεια αυτή είναι απλά θεωρία και μπορεί άνετα ο θιγόμενος να κινηθεί ανάλογα νομικά.

Είναι σαν να λέω εγω ο τάδε είναι hacker και "μπήκε" στην εταιρεία μου χωρίς να μπορώ να το αποδείξω.

Η εκφραση "τα Windows εχουν backdoor" δεν έχει καμία αξία αν δεν μπορεί κάποιος να το αποδείξει.

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς είναι μια θεωρία, δεν θεώρησα κάτι δεδομένο. Η απορία που έθεσα έγινε με αφορμή τo άρθρο για τα windows αλλά θα μπορούσε να αποτελεί

ερώτημα και για άλλα λειτουργικά. Όσο για τις παραφιλολογίες που ανέφερες πράγματι υπάρχει μια τάση δυσφήμησης της Microsoft, αλλά προσωπικά

επειδή προσπαθώ να βλέπω αντικειμενικά όλες τις πλευρές έχω καταλήξη στο συμπέρασμα πως τα προϊόντας είναι πραγματικά κορυφαία.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη δηλαδή, χρειάζονται backdoors;

Τόσες άλλες αφύλακτες τρύπες δεν τους φτάνουν;
Και δεν το λέω μόνο για τα windows. Όλα τα λειτουργικά, από τη στιγμή που έχουν πάνω-κάτω ίδιο τρόπο δημιουργίας και +80 εκατομμύρια γραμμές κώδικα, από τρύπες άλλο τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...