Jump to content

Sharepoint & access from mobile


Blackman
 Share

Recommended Posts

Ένα άλλο θέμα που αντιμετώπισα με το sharepoint είναι ότι δεν μπορώ να ανοίξω από κινητό οτιδήποτε έχει να κάνει με ελληνική μεταφορά στο url...

δηλαδή... είτε σελίδα που έχουμε δώσει όνομα με ελληνικά...είτε απλά σε ένα φάκελο με ελληνικό όνομα και φυσικά ούτε αρχείο που είναι στα ελληνικά...
στις περιπτώσεις των σελίδων-φακέλων μου βγάζει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί (όπως κάνει σε σελίδες στο internet) και πέρνω απλά ένα μύνημα λάθους από τον browser.

συνεπώς δεν φτάνω καν να δω αρχεία...στην περίπτωση των αρχείων που είναι σε φακέλους ή σελίδες με αγγλικούς χαρακτήρες, τότε καταφέρνεις να φτάσεις το αρχείο, αλλά στο άνοιγμα φέρνει το ίδιο αποτέλεσμα με πιο πάνω...

είναι εγκατεστημένο και το ελληνικό language pack, που δεν νομίζω ότι έχει νά κάνει με αυτό...

το έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν έχω καταφέρει να καταλήξω κάπου...

στην αρχή νόμισα ότι ήταν θέμα του Mobile View και έτσι το επενεργοποίησα για όλες τις συσκευές...αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά: Για τί κινητό και τί browser μιλάμε (όνομα, έκδοση)? Αν ο browser δεν μπορεί να χειριστεί ελληνικά URLs λογικό είναι να μην μπορείς να δεις τίποτε. Το URL δεν έχει να κάνει ούτε με language packs ούτε με το Mobile View οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα σκαλίζεις. Το ίδιο ισχύει και αν δεν υποστηρίζεται καν ο browser.

Χωρίς στοιχεία δεν βγαίνει άκρη ...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη οι δοκιμές έγιναν με iphone & ipad... δηλαδή iOS

οπότε ο browser ήταν ο safari...
με την προηγούμενη έκδοση του sharepoint δεν είχα τέτοιο θέμα...
επίσης ότι έχω κάνει έχω κρατήσει Backup της προηγούμενης κατάστασης...

 

 

Link to comment
Share on other sites

αρχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο τα ελληνικά, όσο τα μεγάλα urls που δημιουργούνται σε ότι έχει σχέση με ελληνικά

πχ στο ένα που δοκιμάζω και έχω θέμα από εκτός εταιρείας είναι

http://websrv/tenders/2012/Forms/AllItems.aspx?RootFolder=%2Ftenders%2F2012%2F%CE%95%CE%A7%20%2D%20%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%A3%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97&FolderCTID=0x0120005DC488B8A005464F8EDA26E5123E77C6&View={A52C959C-2F98-463C-A101-D959B346803A}

Link to comment
Share on other sites

το έλυσα.

Το πρόβλημα προερχόταν από το http filtering του κανόνα που έτρεχε στον ISA.

αποτσέκαρα το Verify normalization & το Block high bit characters και έπαιξε...

 

(φυσικά επανέφερα και ότι αλλαγές έκανα στην αρχική κατάσταση)

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...