Jump to content

Απορία για το motto του portal


Thanasis K
 Share

Recommended Posts

Αντιγράφοντας από την 1η σελίδα:

"Η πληροφορική έχει γίνει πολύπλοκη ακόμη και για εμάς που ασχολούμαστε με αυτήν επαγγελματικά. Το autoexec.gr είναι η ελληνική κοινότητα στην οποία θα βρείτε προτάσεις και λύσεις που θα κάνουν τη ζωή σας πιο εύκολη."

"Καλωσήρθατε λοιπόν στον χώρο που δημιουργήθηκε για τους έλληνες IT Professionals. Η συμμετοχή σας είναι απαραίτητη..."

και φυσικά στο λογότυπο "Η ελληνική πύλη για IT Pros". (1)

 

Μπαίνω και εγώ και βλέπω:

Microsoft related υλικό, παραπομπές σε ημερίδες της Microsoft, προσφορές για λογισμικό/πιστοποιήσεις Microsoft, και ένα φόρουμ με Microsoft-centric θέματα ... (2)

 

Συνδυάζοντας τα (1) και (2) (που λέγαμε και στο Λύκειο) γεννάται το εξής:

 

Είτε η προμετωπίδα πρέπει να γίνει "Η ελληνική πύλη για MS IT Pros" είτε εμείς που βγάζουμε ένα μεροκάματο από άλλα λειτουργικά συστήματα δεν είμαστε ΠΡΟΣ, είμαστε dilletantes και κοροιδεύουμε τον κόσμο και να ενημερωθούν άμεσα οι εργοδότες μας να προσλάβουν κανάν ΠΡΟΣ, γιατί τους τρώμε τα λεφτά τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θανάση,

Εδώ ο καθένας γράφει αυτό που ξέρει καλύτερα, και συμβαίνει οι πιο ενεργοί συμμετέχοντες να έχουν εξειδίκευση τα προιόντα της MS. Νομίζω ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε να γράφει για ότι θέμα θέλει με επιχειρήματα ή χωρίς, για πλάκα ή σοβαρά.  Να κάνει προσφορές να υποδεικνείει άλλα site κλπ κλπ σύμφωνα με τους όρους του forum.

Κανείς δεν μου έχει κάνει ποτέ λογοκρισία, ακόμη κι αν μερικές φορές ειρωνεύομαι κάποια προιόντα ή όχι. (Αυτό του έλειπε..)

Αλλωστε "τρώγωμε" για μια ωραία αντιπαράθεση, που θα δώσει ενδιαφέρον στο site.

Οπότε μπορείς να γράψεις τον αντίλογο, για ότι σύστημα θέλεις. Οσο για τον αφεντικό σου, μην φοβάσαι θα σε διώξει όταν σταματήσεις να του τα φέρνεις σε όποιο λειτουργικό ή σύστημα κι αν δουλεύεις. Δεν κυνδινεύεις απο το Forum. ουτε από ΠΡΟΣ ούτε απο πίσω.

Κι αν δεν θέλεις να γράψεις αντίλογο, απλά κάνε πλάκα και κόντρα, και αυτά ευπρόσδεκτα είναι, τουλάχιστον απο μένα και για τα δικά μου σχόλια.

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω την πρώτη μας αντιπαράθεση σε περίπτωση που ξεφύγει απο κάποιον !!!!!!

 

"Thanasis K said : @akladakis: Σωστά ρε φίλε, γιατί η ΙΒΜ, η ΗΡ, η Oracle και τόσες άλλες εταιρείες δαπανούν χρήματα για Linux? Στείλε ένα μέηλ γρήγορα και πέστους το,  εμείς εδώ παιδιά τη βρήκαμε την πατέντα πριν από σας, βάλάμε Microsoft μια και έξω ...

 

I said : Χρήματα δαπανούν πολλές εταιρίες, για πολλούς λόγους. ακόμη και για πλάκα. Αυτό δεν είναι επιχείρημα συνόνοματε !!

Εγω για παράδειγμα έχω ένα παράδειγμα μίας βάσης δεδομένων που η ΙΒM ξόδεψε πάρα πολλά λεφτά για να την αγοράσει να την προωθήσει και τελικά την έθαψε. Την Informix, τρομερό RDBMS με δική της γλώσσα ανάπτυξης (ifx 4gl). Επένδυσα πολύ χρόνο και προσπάθεια επάνω της, τόσο που σχεδόν δεν ήξερα τίποτα άλλο εκτός απο αυτήν. Αλλά εκτός απο 10 ευτυχισμένους πελάτες δεν είδα ούτε βλέπω φως στον ορίζοντα. Και φυσικά να σου τονίσω ότι το IX στο τέλος συμμένει ότι φτιάχτηκε για unIX κυρίως. Αυτό για να μην νομίζεις οτι είμαι μονοκόματος.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

Καλώς ή κακώς, η συντριπτική πλιεοψηφία των λειτουργικών σε desktops στην Ελλάδα είναι σε πλατφόρμα Windows, μια μεγάλη πλειοψηφία σε infrastructure (τονίζω: infrastructure) servers (AD/DNS, Exchange κλπ) είναι σε Windows και οι περισσότεροι χρήστες δουλεύουν σε MS Office και στέλνουν e-mails μέσω του Outlook. Επιπλέον, η MS έχει μια τεράστια γκάμα από servers για διάφορες εφαρμογές. Για όλα αυτά που προαναφέρθηκαν, δεν υπάρχει κανένα site/forum αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα που να τα καλύπτει, πλην του autoexec.gr. Αντίθετα, υπάρχουν πολλά αντίστοιχα ελληνικά fora για Linux και λύσεις ανοιχτού κώδικα, πράγμα που δείχνει και την έντονη κινητικότητα των επαγγελματιών αυτών που εμπιστεύονται αντίστοιχες λύσεις και αποδεικνύει πόσο σημαντικό είναι το community. Το ότι λοιπόν το autoexec.gr είναι MS-centric δεν είναι χαρακτηριστικό (μόνο) του site αλλά των συμμετεχόντων. Αν κάποιος θέλει να προστεθούν περισσότερα στοιχεία, μπορεί άνετα να ζητήσει από τον admin να το κάνει και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω που φαίνεται στο site ότι οι επαγγελματίες που ασχολούνται με άλλα λειτουργικά είναι dillettantes [sic]. Σε όλα τα public forums θεωρώ ότι όλοι οι συνάδελφοι είναι καλοδεχούμενοι. Το ότι δεν είναι παρόντες, δεν είναι πρόβλημα του autoexec.gr ωστόσο, για να χρειαστεί αυτό να αλλάξει τίτλο. Να τονίσω ότι δε μιλάω εκ μέρους του site, καθ΄οτι δεν είμαι ούτε καν administrator ή moderator, αλλά εκφράζω προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

 

 

 

 

I said : Χρήματα δαπανούν πολλές εταιρίες, για πολλούς λόγους. ακόμη και για πλάκα. Αυτό δεν είναι επιχείρημα συνόνοματε !!

 

Εγω

για παράδειγμα έχω ένα παράδειγμα μίας βάσης δεδομένων που η ΙΒM ξόδεψε

πάρα πολλά λεφτά για να την αγοράσει να την προωθήσει και τελικά την

έθαψε. Την Informix, τρομερό RDBMS με δική της γλώσσα ανάπτυξης (ifx

4gl). Επένδυσα πολύ χρόνο και προσπάθεια επάνω της, τόσο που σχεδόν δεν

ήξερα τίποτα άλλο εκτός απο αυτήν. Αλλά εκτός απο 10 ευτυχισμένους

πελάτες δεν είδα ούτε βλέπω φως στον ορίζοντα. Και φυσικά να σου τονίσω

ότι το IX στο τέλος συμμένει ότι φτιάχτηκε για unIX κυρίως. Αυτό για να

μην νομίζεις οτι είμαι μονοκόματος.

 

Κι ομως ειναι και αρκετα σημαντικο. Καταρχην, αν υπονοοεις οτι τα χαλανε για πλακα στο Linux τοτε Ok! Οσο για την ΔΒ που αναφερεις χρησιμοποιειται ακομα (εστω και σε legacy). Δεν ειναι ομως η πρωτη φορα που ενα προιον που επενδυθηκαν αρκετα χρηματα πανω του, το εφαγε λαχανο ο ανταγωνισμος (βλ. Oracle). Ελευθερη αγορα, το οτι επενδυεις ενα σημαντικο ποσοστο πορων δεν σημαινει οτι αυτοματα θα επιτυχει ή οτι ειναι το καλυτερο.

 

Αγαπητέ συνάδελφε,

Καλώς ή κακώς, η συντριπτική πλιεοψηφία των λειτουργικών σε desktops στην Ελλάδα είναι σε πλατφόρμα Windows, μια μεγάλη πλειοψηφία σε infrastructure (τονίζω: infrastructure) servers (AD/DNS, Exchange κλπ) είναι σε Windows και οι περισσότεροι χρήστες δουλεύουν σε MS Office και στέλνουν e-mails μέσω του Outlook. Επιπλέον, η MS έχει μια τεράστια γκάμα από servers για διάφορες εφαρμογές. Για όλα αυτά που προαναφέρθηκαν, δεν υπάρχει κανένα site/forum αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα που να τα καλύπτει, πλην του autoexec.gr. Αντίθετα, υπάρχουν πολλά αντίστοιχα ελληνικά fora για Linux και λύσεις ανοιχτού κώδικα, πράγμα που δείχνει και την έντονη κινητικότητα των επαγγελματιών αυτών που εμπιστεύονται αντίστοιχες λύσεις και αποδεικνύει πόσο σημαντικό είναι το community. Το ότι λοιπόν το autoexec.gr είναι MS-centric δεν είναι χαρακτηριστικό (μόνο) του site αλλά των συμμετεχόντων. Αν κάποιος θέλει να προστεθούν περισσότερα στοιχεία, μπορεί άνετα να ζητήσει από τον admin να το κάνει και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω που φαίνεται στο site ότι οι επαγγελματίες που ασχολούνται με άλλα λειτουργικά είναι dillettantes [sic]. Σε όλα τα public forums θεωρώ ότι όλοι οι συνάδελφοι είναι καλοδεχούμενοι. Το ότι δεν είναι παρόντες, δεν είναι πρόβλημα του autoexec.gr ωστόσο, για να χρειαστεί αυτό να αλλάξει τίτλο. Να τονίσω ότι δε μιλάω εκ μέρους του site, καθ΄οτι δεν είμαι ούτε καν administrator ή moderator, αλλά εκφράζω προσωπική άποψη.

 

Καταρχας, να συμφωνησω οτι καλα κανει και υπαρχει το site, μιας και ελειπε κατι αντιστοιχο απο τον κοσμο της MS, και η κοινοτητα της καθε λυσης ειναι αρκετα σημαντικη, σε σημειο αρκετες φορες να ειναι make or break [:D]

 

Αρχιζουμε τις ενστασεις:

 

Καταρχην για την υποδομη, απο που αντλεις τα στοιχεια, σε σημειο μαλιστα που να μιλας για "μεγαλη πλειοψηφια"; Επισης θεωρεις ολα τα συστηματα  ισοδυναμα μεταξυ τους; Δλδ την ιδια βαρυτητα εχει μια DB μιας τηλεποικινωνιακης και την ιδια ενας server σε δικτυο με 10 clients (αν ειναι να μιλησουμε με απολυτους αριθμους); Τα embedded δεν ειναι infrastructure? Επισης αν νομιζεις οτι η public DNS και SMTP υποδομη ειναι βασισμενη σε MS τοτε ... Επισης, μερικες απο τις λυσεις που αναφερεις ειναι εξ' ορισμου MS (AD/Exchange), οποτε λογικο δεν ειναι, σε αυτες τις λυσεις και μονο, να εχει η γνωστη εταιρεια τα πρωτεια, λογω vendor lock-in; (Προειδοποιηση: μην πεταχτει κανας εξυπνακιας και πει "αυτα δουλευει ολος ο κοσμος", μπαινουμε σε αλλα χωραφια εκει).

 

Κανεις δεν αντιλεγει οτι η γνωστη εταιρεια δεν παρεχει πληθωρα εξυπηρετητων και εφαρμογων υποδομης, ουτε ειμαι εδω για να πω (και προυποθετω για να μου πειτε) τι ειναι καλυτερο και τι οχι. Εξαλλου, ενα εργαλειο ειναι τοσο καλο οσο ο χρηστης του, η στην περιπτωση μας ο μηχανικος πισω του (δεδομενου ομως οτι γνωριζει τις εγγενεις αδυναμιες τις εκαστοτε λυσεις και τις συνυπολογιζει στο εκαστοτε εργο και επιλεγει αναλογα).

 

Το θεμα δεν ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε μια αναφορα σε Linux (η μαλλον πιο σωστα οπου υπαρχει ειναι αρνητικη) στο φορουμ. Οι ελλεψεις ειναι σαφως σημαντικοτερες. Κοιταω π.χ. firewalls, δεν βλεπω CISCO. Κοιταω πιστοποιησεις, αποκλειστικα MS. Κοιταω ΔΒ, SQL server μονο. Server operating systems, ουτε Linux, ουτε Solaris, ουτε HP/UX. Ουτε καν ενα θεμα: Λοιπα Λειτουργικα συστηματα.

 

Οσο για τη συμμετοχη αλλων συναδελφων απο διαφορετικα μονοπατια του ΙΤ, λυπαμαι κυριοι για τα λογια που θα χρησιμοποιησω αλλα για ποιο λογο να συμμετασχει καποιος και να προτεινει μερικες διαφορετικες (δεν θα χρησιμοποιησω τον ορο "εναλλακτικες" γιατι παραπεμπει στο περιθωριο) ιδεες/λυσεις, οταν υπαρχουν ελλειψεις οπως οι παραπανω;

 

[edit:] Τεσπα παιδια, το βγαλαμε το μεροκαματο και σημερα, αντε καλο ΣΚ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν θα συζητήσω τι είναι καλό και τι κακό γιατί συνήθως μια τέτοια αντιπαράθεση καταλήγει σε κάτι ανάλογο με το αν είναι καλύτερος ο Ολυμπιακός ή ο Παναθηναϊκός (και εγώ είμαι ΑΕΚ και δεν ακούγομαι ποτέ...). Δυστυχώς πολύ εύκολα παρεξηγείται οποιαδήποτε πρόταση στο web γιατί δεν είναι εύκολο να δεις την έκφραση και το πραγματικό ύφος (το body language που λένε οι αμερικάνοι) την ώρα που γράφει κάποιος κάποιες γραμμές.

Το autoexec.gr φτιάχτηκε για να καλύψει τις ανάγκες του έλληνα IT Pro. Αυτό σημαίνει ενημέρωση για το τι συμβαίνει στην χώρα μας, τι υπάρχει στην ντόπια αγορά (και αν είναι καλό), απαντήσεις σε ερωτήματα που τον βασανίζουν και φυσικά ανταλλαγή απόψεων σε κάθε επίπεδο ακόμη και προσωπικό ;). Απλά όλοι εμείς που το ξεκινήσαμε έχουμε background και σημερινή ενασχόληση με τεχνολογίες Microsoft και φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο να γράφουμε για αυτά που ξέρουμε και δουλεύουμε. Τα παιδιά πάντως που σου απάντησαν ήδη έχουν φάει τα μούτρα τους άπειρες φορές και όταν έχουν όρεξη (ή τα έχουν πάρει χοντρά) γράφουν και τα στραβά που συναντούν κάθε μέρα. Όταν τους γνωρίσεις απο κοντά θα καταλάβεις. Φυσικά όταν κάποιος δουλεύει 10 χρόνια με ένα προϊόν θα πιστεύει ότι αυτό είναι το καλύτερο. Δεν φταίει η τεχνολογία, η εταιρεία ή οτιδήποτε άλλο. Είναι στην φύση μας. Το καλύτερο σχετικό σχόλιο το έχω ακούσει από ένα marketing manager: αν αγοράσει κάποιος π.χ. Opel (που παρεπιπτόντως είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα στον πλανήτη) τότε όταν έρθει η στιγμή να το αλλάξει είναι πιο πιθανό να αγοράσει πάλι Opel αντί για οτιδήποτε άλλο - ακόμη και αν είχε προβλήματα - θα ήταν σαν να παραδέχεται ότι την πρώτη φορά την πάτησε. Οπότε γίνεται οπαδός μιας εταιρείας, μιας λύσης, ενός προϊόντος.

Επειδή αρχικά τα subforums τα είχα ακόμη πιο συγκεκριμένα και τα διόρθωσα πέρσι ξαναδιαβάζοντάς τα βλέπω ότι μόνο τα 4 από τα 45 έχουν συγκεκριμένη λύση της Microsoft στον τίτλο τους και τα 18 έχουν συγκεκριμένα προϊόντα στην περιγραφή τους. Στείλε μου προτάσεις για αλλαγές. Αυτά που έχω βάλει είναι περισσότερο ο μπούσουλας για να ξέρει κάποιος που πρέπει να γράψει τι. Όσο για τα προϊόντα που υπάρχουν στη αγορά, έχω στείλει email σε εκατοντάδες εταιρείες (από όλο το φάσμα του IT στην Ελλάδα software και hardware) για να τις προσκαλέσω να γράφουν για τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους καθώς και για τα events τους. Τίποτα. Αυτή είναι η αγορά που καλούμαστε να δουλέψουμε. Οπότε βάζουμε ότι ξέρει κανείς και ότι πετύχουμε σε κανένα περιοδικό, newsletter κλπ. Αλλά όπως καταλαβαίνεις, αν δουλεύεις SQL Server είσαι ενημερωμένος (τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε) σε οτιδήποτε είναι σχετικό με αυτόν. Αν γίνει μια εκδήλωση για MySQL στην Ελλάδα δεν θα το μάθω ποτέ. Δυστυχώς είναι πιο πιθανό να δω μια είδηση για Raid συστήματα στο Marie Claire παρά να την βάλει ο υπεύθυνος επικοινωνίας της εταιρείας εδώ. Αν τώρα σε κάποιο γενικό subforum δεν υπάρχουν αναφορές σε προϊόντα εκτός Microsoft φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι δεν φταίμε εμείς. Αν κάποιος βάλει ερώτηση για Cisco, αν ξέρει κάποιος θα απαντήσει. Σε καμία περίπτωση δεν σβήνουμε posts.

Για να σου δώσω μια εικόνα για το προσωπικό μου background στα ελληνικά communities: Έχω φτιάξει εδώ και πολλά χρόνια το clubpocketpc.gr που όπως δηλώνει και το domain name ασχολείται αποκλειστικά με τις Microsoft λύσεις για PDAs και Smartphones. Όταν το 2001 χάκεψαν το βασικό site των Palmάδων (εχθροί μας θα έλεγε κάποιος) και άλλαξαν το domain τους σε palmnews.gr, είχα βάλει σαν βασική είδηση την μεταφορά από το παλιό domain στο νέο γιατί τα παιδιά δεν είχαν άλλο τρόπο να το κάνουν γνωστό. Επίσης μαζί κάναμε την πρώτη (και μάλλον και μοναδική στον κόσμο) κοινή συνάντηση χρηστών Pocket PC και Palm στην Αθήνα με πολύ επιτυχία και πολύ καλή (πάρα πολύ καλή θα έλεγα) ανταλλαγή απόψεων. Παίξαμε ο ένας με την συσκευή του άλλου, ανταλλάξαμε απόψεις, συγκρίναμε λειτουργίες και φύγαμε εκείνο το απόγευμα έχοντας ερωτήσεις για την "πλατφόρμα" μας και προτάσεις για την βελτίωσή της. Στο site ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με online καβγάδες (το αφήσαμε για το myphone.gr) με αποτέλεσμα φυσικά να μην έχουμε την κίνηση και τους χρήστες που υπάρχουν σε άλλα sites. Αλλά αν δεν κάνεις κάτι για τα χρήματα, τότε μπορείς να θέσεις κάποιους κανόνες.

Ελπίζω να σε έπεισα ότι το περιβάλλον εδώ δεν θα είναι εχθρικό σε καμία περίπτωση και θα προσπαθήσω εγώ προσωπικά να κρατήσω ένα επίπεδο. Ζητώ προκαταβολικά την κατανόηση αν ξεφύγει κάτι (γιατί δεν υπάρχει χρόνος για συνεχή ενασχόληση) αλλά σίγουρα δεν υπάρχει πρόθεση να στήσουμε εδώ άλλο ένα forum για flame wars. Δόξα τω θεώ, υπάρχουν αρκετά στην Ελλάδα και όσοι ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο καλύτερα θα είναι να "συμμετέχουν" σε αυτά.

Προφανώς αν μου γράψει τώρα κάποιος σε ένα thread που απαντάμε μια ερώτηση για ένα πρόβλημα σε Exchange ότι αν χρησιμοποιούσε το χ προϊόν (σε Linux ή οτιδήποτε άλλο) δεν θα είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα, θα τσαντιστώ, γιατί ο άνθρωπος που ρωτάει έχει ήδη τον Exchange και το πρόβλημα και προσπαθεί να βρει μια λύση ο κακόμοιρος και όχι να διαβάζει την δική μου αντιπαράθεση με κάποιον άλλον. Αν θέλει οποιοσδήποτε να ξεκινήσει ένα θέμα με σύγκριση δύο λύσεων αυτό είναι καλοδεχούμενο γιατί μπορεί και εμείς να μάθουμε νέους τρόπους να κάνουμε την δουλειά μας αποδοτικότερα. Αλλά θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος να δεχτεί και τις υπόλοιπες απόψεις. Αυτό είναι το γενικό σκεπτικό.

Έχω και άλλα στο μυαλό μου αλλά τώρα δεν προλαβαίνω. Ελπίζω να τα λέμε τακτικά σ’αυτόν τον χώρο. Και για τα σοβαρά θέματα που μας απασχολούν.

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Θανάση, στα θέματα που έθιξες:

Καταρχην για την υποδομη, απο που αντλεις τα στοιχεια, σε σημειο μαλιστα που να μιλας για "μεγαλη πλειοψηφια";
Από προσωπική εμπειρία σε consulting δεκάδων μικρών, μεσαίων και μεγάλων εταιρείων και απο εκπαιδεύσεις σε πολλές εκατοντάδες IT admins. Ακόμα και σε (μεσαίες και μεγάλες) εταιρείες με συντριπτική πλειοψηφία σε non-MS servers, δεν έλειπε ποτέ AD και σχεδόν ποτέ ο Exchange. Επίσης, δεν χρησιμοποίησα τη λέξη "υποδομή" γιατί εκεί η MS δεν έχει θέση. Αναφέρθηκα σε λειτουργικά, Office & infrastructure servers (AD/DNS/internal mail).

Επισης θεωρεις ολα τα συστηματα  ισοδυναμα μεταξυ τους; Δλδ την ιδια βαρυτητα εχει μια DB μιας τηλεποικινωνιακης και την ιδια ενας server σε δικτυο με 10 clients (αν ειναι να μιλησουμε με απολυτους αριθμους);
Όχι. Αλλά αυτό πως συνδέεται με τα υπόλοιπα;

Τα embedded δεν ειναι infrastructure?
Όχι, τουλάχιστο βάσει του ορισμού που γνωρίζω (όπως φαίνεται εδώ).

Επισης αν νομιζεις οτι η public DNS και SMTP υποδομη ειναι βασισμενη σε MS τοτε ...
Σαφώς και η public DNS και SMTP υποδομη είναι δομημένη σε BSD/Linux/Solaris. Eγώ αναφερόμουν στις εταιρείες (που αποτελούν την πλειοψηφία των προς υποστήριξη πελατών) και όχι σε εκπαιδευτικά ιδρύματα, telcos ή κυβερνητικά δίκτυα.

Επισης, μερικες απο τις λυσεις που αναφερεις ειναι εξ' ορισμου MS (AD/Exchange), οποτε λογικο δεν ειναι, σε αυτες τις λυσεις και μονο, να εχει η γνωστη εταιρεια τα πρωτεια, λογω vendor lock-in; (Προειδοποιηση: μην πεταχτει κανας εξυπνακιας και πει "αυτα δουλευει ολος ο κοσμος", μπαινουμε σε αλλα χωραφια εκει).
Σωστά. Οι λύσεις που αναφέρω είναι οι απολύτως απαραίτητες που επιζητούν οι επιχειρήσεις για να κάνουν τη δουλειά τους και γι' αυτό έχει επιτύχει τόσο πολύ εκεί η MS - γιατί πολύ απλά οποιαδήποτε άλλη εταιρεία (ή οpen-source προσπάθεια) προσπάθησε να παρουσιάσει λύσεις είτε δεν κατάλαβε τι χρειάζονταν η αγορά είτε δεν είχε καλά προϊόντα. Το θέμα δεν είναι τι δουλεύει όλος ο κόσμος, αλλά τι εξυπηρετεί τους πελάτες. Πριν από 15 χρόνια περίπου, η Novell ήταν αυτή που είχε ένα ακόμα μεγαλύτερο μερίδιο servers στις επιχειρήσεις απ' αυτό που έχει τώρα η MS, γιατί πολύ απλά είχε το τέλειο προϊόν. Τότε, όταν έλεγες "στήνω δίκτυο" εννοούσες έστρωνες καλώδιο και έβαζες Novell. Αύριο, μπορεί να είναι κάποια άλλη εταιρεία/λύση.

Link to comment
Share on other sites

"Κι ομως ειναι και αρκετα σημαντικο. Καταρχην, αν υπονοοεις οτι τα χαλανε για πλακα στο Linux τοτε Ok! Οσο για την ΔΒ που αναφερεις χρησιμοποιειται ακομα (εστω και σε legacy). Δεν ειναι ομως η πρωτη φορα που ενα προιον που επενδυθηκαν αρκετα χρηματα πανω του, το εφαγε λαχανο ο ανταγωνισμος (βλ. Oracle). Ελευθερη αγορα, το οτι επενδυεις ενα σημαντικο ποσοστο πορων δεν σημαινει οτι αυτοματα θα επιτυχει ή οτι ειναι το καλυτερο."

Αναφορικά με το κυρίως θέμα, Ο Ανδρέας με κάλυψε. Μια σημείωση για την Informix, το ότι χρησιμοποιείται ακόμη το ξέρω διότι έχω συμμετάσχει σε δημιουργία εφαρμογών που λειτουργούν ακόμη και μάλιστα συνεχώς τις αναβαθμίζουμε. Και ίσως πρέπει να γράψω κάτι και για αυτήν καθώς και για ένα πολύ δυνατό περιβάλλον που την μεταμορφώνει πραγματικά. Το 4js Genero, που δεν πιστέυω πως το δουλεύει κανείς άλλος στην Ελλάδα, και με το οποίο έχω γράψει απο web services και web based εφαρμογές μέχρι εφαρμογές ταξιδιωτικών γραφείων και διαχείρισης αποθηκών.

Αυτά

Θανάσης Κλαδάκης

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...