Jump to content

Sql Connection


giannis-it
 Share

Recommended Posts

Συνανταω ενα περιεργο προβλημα σχετικα με επικοινωνια clients με εναν sql server. Ο server ειναι ενα win7 pc με sql express 2008, Οταν του ανοιγω το firewall τα pc  δεν μπορουν να συνδεθουν μαζι του (μιλαω παντα sql connection), οταν το κλεινω δουλευουν μια χαρα. Εχω  φτιαξει rules ,  το εχω  ψαξει γενικα στο internet,  αλλα δεν μπορω να βρω λυση....Καποια βοηθεια? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η πορτα του sql server ειναι η 1433, οταν φτιαξω rules και ανοιξω τις αντιστοιχες πορτες τελικα στον firewall μου δουλευει......απο το εσωτερικο δικτυο . αλλα οταν παω να κανω test port απ' εξω για να μπω απομακρυσμενα την πορτα την δειχνει κλειστη. εχω κανει επιπλεον nat  και παλι μου δειχνει την πορτα κλειστη....τι να κανω? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε σταματάει και το Firewall του Router. Βεβαιώσου πως και εκει οι πόρτες είναι ανοιχτές.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν πρέπει να βλέπεις Sql απο το Internet απευθείας.

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς προσπαθείς να συνδεθείς στον sql με το όνομα της μηχανής;

Αν προσπαθείς έτσι μάλλον κάνεις άσκηση στην ματαιότητα καθώς όπως αναφέρεις και παραπάνω έχεις στήσει SQL Express. Αν δεν έχεις πειράξει τίποτα στην εγκατάσταση τότε αυτός είναι σε named instance οπότε θα πρέπει να συνδεθείς με το \sqlexpress (ή οποιδήποτε άλλο όνομα έχεις δώσει).

Τέλος στην 1433 ακούει το default instance από ότι υποψιάζομαι εσυ δεν έχεις.

Για να δεις τι έχεις αλλά και για να μας φύγει και σε εμάς η περιέργεια μπορείς να πας στον Sql Sever Configuration Manager και να δεις ποια services τρέχουν και αν θέλεις δώσε σε μας ένα print screen

Είμαστε σε αναμονή για τις απαντήσεις σου

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο Στο Firewall που ανοίγεις την πόρτα

Στο Domain network, στο Work - Private Network, Public Network

Λογικά εφόσον κάνεις NAT πρέπει να ανοίξεις την πόρτα Public Network Προς Τα μέσα αλλά και προς τα έξω

Link to comment
Share on other sites

Πώς προσπαθείς να συνδεθείς στον sql με το όνομα της μηχανής;

Αν προσπαθείς έτσι μάλλον κάνεις άσκηση στην ματαιότητα καθώς όπως αναφέρεις και παραπάνω έχεις στήσει SQL Express. Αν δεν έχεις πειράξει τίποτα στην εγκατάσταση τότε αυτός είναι σε named instance οπότε θα πρέπει να συνδεθείς με το <όνομα μηχανης>\sqlexpress (ή οποιδήποτε άλλο όνομα έχεις δώσει).

Τέλος στην 1433 ακούει το default instance από ότι υποψιάζομαι εσυ δεν έχεις.

Για να δεις τι έχεις αλλά και για να μας φύγει και σε εμάς η περιέργεια μπορείς να πας στον Sql Sever Configuration Manager και να δεις ποια services τρέχουν και αν θέλεις δώσε σε μας ένα print screen

Είμαστε σε αναμονή για τις απαντήσεις σου

Φιλικά

δεν εχει νακανει με το instance του sql server, αλλα με την πορτα, την οποια αν παω σε ενα site και κανω checking τις πορτες μου, τοτε βλεπω οτι δεν εχω access σε αυτην που θελω. οποτε δεν μπορω απομακρισμενα να ανοιξω το λογισμικο που συνεργαζεται με την sql μου.
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο Στο Firewall που ανοίγεις την πόρτα

Στο Domain network, στο Work - Private Network, Public Network

Λογικά εφόσον κάνεις NAT πρέπει να ανοίξεις την πόρτα Public Network Προς Τα μέσα αλλά και προς τα έξω

οκ
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...