Jump to content

SQL Server 2012 Licencing Overview


Recommended Posts

Ο νέος SQL Server 2012 θα είναι διαθέσιμος σε 3 εκδόσεις:

Enterprise - Για κρίσιμες εφαρμογές καθώς και Data Warehousing .

Business Intelligence - Ένα νέο προιόν που καλύπτει τις ανάγκες για εταιρικό ή προσωπικό BI

Standard - Η βασική έκδοση που θα περιλαμβάνει και Reporting και Analysis Services.

Η έκδοση Enterprise φυσικά περιλαμβάνει όλες τις δυνατότητες και η έκδοση BI τις δυνατότητες και της Standard έκδοσης.

 

Αδειοδότηση Πυρήνα (Core-Based Licensing):

Η Enterprise και η Standard έκδοση θα μπορούν να αδειοδοτηθούν ως έκδοση Πυρήνα. Αυτή η άδεια καλύπτει όλους τους χρήστες που θα συνδεθούν πάνω στο SQL Server χωρίς να απαιτεί έξτρα άδειες. Οι εκδόσεις με άδεια πυρήνων θα πωλούνται σε πακέτα των 2 πυρήνων.

Για να αδειοδοτήσετε ένα φυσικό Server με τέτοια άδεια θα πρέπει να έχετε αγορασμένες τόσες άδειες όσες και οι πυρήνες του επεξεργαστή. Θα χρειαστείτε τουλάχιστον 4 άδειες για να έχετε άδεια σε οποιονδήποτε Server.

Η άδειες πυρήνα θα κοστίζουν το 1/4 των αδειών του SQL Server 2008 Standard ή Enterprise Per Cpu.

3386.image_5F00_3E91DAF6.png

 

Άδειες Server και Client:

Η έκδοση Business Intelligence και η Standard θα μπορούν να αγοραστούν με το μοντέλο Server-Client αδειών.

Αυτό το μοντέλο αδειοδότησης συνίσταται όταν υπάρχουν περιορισμένοι χρήστες του SQL Server. Για να συνδεθεί κάποιος χρήστης θα πρέπει να έχει μια άδεια ίδια ή νεότερη απο την έκδοση που συνδέεται. Η νέα άδεια για τους χρήστες στον SQL 2012 περιλαμβάνει και την έκδοση BI καθώς και όλες τις παλαιότερες 2008 / 2008 R2.

Η τιμή της άδειας θα αυξηθεί από την προηγούμενη έκδοση κατά 27%

4377.image_5F00_29BFE276.png

 

Άδειες για χρήση σε Virtualization.

Για όσους επιθυμούν να εγκαταστήσουν τον SQL Server 2012 σε Virtual Machines θα πρέπει να λάβουν υπόψην τα παρακάτω:

Θα χρειαστούν ακριβώς όσες άδειες θα αγόραζαν και σε φυσικό περιβάλλον. Μπορούν και σε Virtual περιβάλλον να έχουν είτε Core Licence είτε Server και Client Cals.

Όσοι αγοράσουν και Software Assurance θα έχουν το δικαίωμα να μεταφέρουν αυτή την εικονική μηχανή σε τρίτους Hosters είτε στο Cloud χωρίς να αγοράσουν άλλη άδεια για τον SQL Server.

Για όσους θέλουν να αξιοποιήσουν στο έπακρο την υπολογιστική ισχύ ένος Server μπορούν να αγοράσουν την Enterprise έκδοση με όσες άδειες πυρήνα έχει ο φυσικός Server μαζί με Software Assurance.

Αυτός ο συνδυασμός τους δίνει το δικαίωμα να τρέχουν όσες εικονικές μηχανές θέλουν. (Φυσικά θα χρειαστούν και την αντίστοιχη Datacenter Edition για τον Windows Server)

 

 

0181.image_5F00_071BA3FB.png

SQL Server 2012 Quick Licencing Overview download

SQL Server 2012 Licencing Overview download

Πηγή άρθρου: Technet Blogs

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι παλικάρι μου κανένα απολύτως πρόβλημα καλά έκανες απλά ήθελα να προσθέσω σε αυτά και κάποιες σκέψεις μου που έχω αποτυπώσει στο post μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείτε αμα τα βάζω 2 φορές , ο Skok κοντέυει να τρελαθεί μαζί μου!

Δεν πειράζει ... τα έχουμε σε Cluster τα threads/posts  ... αν "χαλάσει" το ένα να γίνει failover στο άλλο ... [:)][:)][:)][:)]

Πολύ καλές οι πληροφορίες που δίνετε εσυ και ο Αντώνης για το Licensing του SQL 2012.  [Y]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...