Jump to content

Το Flashback malware καταφέρνει πλήγμα 600 χιλιάδων Imac


Recommended Posts

Ο ιός Flashback κατάφερε να μολύνει 600 χιλιάδες iMac μέσα σε λίγες εβδομάδες.

Ο Flashback αρχικά ανακαλύφθηκε το Σεπτέμβριο του 2011 ως ψεύτικη αναβάθμιση του Adobe Flash Player ,ένα μήνα αργότερα μια διαφορετική έκδοση που σταματάει την αναβάθμιση της προστασίας του Mac OS x βρέθηκε.

Οι προγραμματιστές συνέχισαν να αναπτύσσουν τον ιό και κατάφεραν να τον κάνουν να εγκαθιστάτε μόνος του χωρίς την παρέμβαση του χρήστη, εκμεταλλευόμενος μια αδυναμία της Java .

 Η εταιρεία ανάπτυξης της Java η Oracle έβγαλε μια αναβάθμιση που αποτρέπει την εκτέλεση του κώδικα όμως η έκδοση της Java στην Apple διαχειρίζεται από την ίδια με αποτέλεσμα η αναβάθμιση να είναι διαθέσιμη για τους χρήστες αρκετά αργότερα.

Η αναβάθμιση αυτή δεν είναι διαθέσιμη για εκδόσεις παλαιότερες της Snow Leopard (10.6) , τις οποίες δεν υποστηρίζει η εταιρεία αφήνοντας εκτεθειμένους αρκετούς υπολογιστές.

Μια εικόνα από την εξάπλωση του ιού , που επιβεβαιώνει η εταιρεία Dr. Web και η Karspesky

flashbackmacdrweb.png

 

Πηγή άρθρου: ZDNET

Link to comment
Share on other sites

Συκοφαντίες ... τα Mac δεν Κολλάνε Virus και Trojans  ... Είναι ΑΞΙΩΜΑ ...  !!! Δεν το πιστεύω !!! [:P][:P]

Στην F-Secure το πίστεψαν ... και έγραψαν και Flashback Removal Tool  και Instructions για Trojan-Downloader:OSX/Flashback.I

http://www.f-secure.com/v-descs/trojan-downloader_osx_flashback_i.shtml

Και στην Apple γράφουν ...  http://www.bbc.com/news/technology-17675314

Τωρα γιατί έγινε θέμα δεν μπορώ να καταλάβω επειδή ειναι Mac και δεν "κολλάνε" ? ...

Χαλαρά ... εν έτει 2012 δύο θέματα είναι έντελώς μα εντελώς αναχρονιστικά ...

- "Το ελάτε να μας χακέψετε" βλέπε Google Chrome

- "Δεν έχω Virus,Trojan,Malware" βλέπε Apple Mac

ΟΛΟΙ μπορούν να χακεφθούν και όλοι έχουν Virus,Malware,Trojans ... αυτό είναι ΑΞΙΏΜΑ ._ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω!

φιλε σκοκ ελα να το κανουμε σε αριθμους. περιπου 10.000.000 mac πωλουνται το χρονο!! μπορω να πω με σιγουρια οτι ουτε το 2% δεν εχει antivirus γιατι πραγματικα ειναι αγνωστη λεξη.

και εχουν μολυνθει 600.000

τωρα φαντασου το παραπανω σεναριο με windows!!!

να μην μιλαμε για σχοινι στο σπιτι του κρεμασμενου ;)

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Η τοποθέτηση μου ήταν ότι τα αναχρονιστικά κλισε του τύπου

- "Το ελάτε να μας χακέψετε" βλέπε Google Chrome

- "Δεν έχω Virus,Trojan,Malware" βλέπε Apple Mac

δεν έχουν θέση στην εποχή που δυανύουμε ... στο 2012 ...ισως το 1995 κάτι να λέγανε ...

Δεν σύγκρινα ουτε Windows ούτε Mac ούτε τίποτα.

Και τα Mac εχουν Trojans που είναι το περίεργο ? το 2012 ...

Nαι τα Windows κολλάνε Virus / Trojans  ... [:)] [:)]

Αυτό είναι γεγονός.

Αυτό που έγινε γεγονός όμως είναι ότι και τα Mac έχουν τα Trojans τους και ο Chrome είναι "κεφαλοτυρι"  .

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχουν τα και τα mac κενα ασφαλειας, ισως περισσοτερα απο τα windows 7, αλλα οπως και να το κανουμε η ασφαλεια των windows ειναι που ενισχυθηκε.

στο malware δεν στεκομαι γιατι ειναι κενο ασφαλειας ανθρωπινο, ειμαστε σε ενα επιπεδο που ολα τα λειτουργικα ειναι σχεδον στο ιδιο επιπεδο ασφαλειας.

 

ισως πρεπει να σταθουμε οτι τα mac εγιναν επιτελους "μη ασφαλη" κατα την κοινη γνωμη το 2012!

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ... εν ετει 2012 ...

"Τα Computers εχουν Virus / Trojans / Μalware "  ... όλα και τα Windows , Mac , Linux ...κτλ

"Κανείς δεν είναι ασφαλής ... ούτε μπορεί να προφασιστεί ότι έχει τους μηχανισμούς να προστατευτεί"

Αν το κάνει θα φθάσει η στιγμή που θα εκτεθεί ... και το εννοώ για όλους Microsoft, Apple, Google, Sony, Nokia κτλ.

Το "Eλατε να μας χακέψετε" ... μόνο σαν σύντομο ανέκδοτο μπορώ να το δω ... το 2012

 

Link to comment
Share on other sites

μα κανεις δεν εχει ισχυριστειμεχρι τωρα οτι ειναι ασφαλης, αλλα παντα υπαρχι κατι ασφαλεστερω απο κατι αλλο.

και μεχρι τωρα ειναι τα mac. ετσι απλα ;)

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ούτε απλά ούτε διπλά.

Το πιο ασφαλές είναι ένα κλειστό Pc που έχω σπίτι μου εκτός ρεύματος.

Για κάθε 10.000.000 Mac που πουλιούνται υπάρχουν 90.000.000 windows. Κόφτε την πλάκα γιατί βαρέθηκα.

600.000 my ass. Σιγά μην τα μετρήσανε. Ο κάθε άσχετος μπορεί να έχει ένα μολυσμένο Pc ή mac και να μην έχει πάρει είδηση.

Αυτο που λέει ο skok είναι απλό.

Δεν μπορεί κανένας trendy καραγκιοζάκος να πει "πάρτε mac δεν κολάει ιούς" . Μπρεί να πει είναι γρηγοροτερο, πιο λειτουρικό, πιο sexy αλλά όχι δεν κολλάει τπτ.

Κάντε την δουλειά σας με το λειοτυργικό που σας αρέσει και να ξέρετε ότι γίνεται ένας πόλεςμος στον οποίο πρέπει να παίρνεις τα μέτρα σου. Τόσο απλό.

Εγώ με κάθε ....διάτρητο λειτουρικό που έχω δουλέψει παίρνω τα μέτρα μου εδώ και 20 χρονια ίσως και παραπάνω κι τα καταφέρνω μια χαρά.

Ρε Καστνά πότε έμαθες απο Mac?  Αλλά ξέρω είσαι ρομπεν των δασών και δεν θες τους κολλημένους.

 

Link to comment
Share on other sites

Η εύρυθμη λειτουργία ενός συστήματος είναι ευθύνη του χρήστη αλλά και του διαχειριστή του. Εγώ προσωπικά έχω σπάσει πολλές φορές την φούσκα "το Mac δεν έχει ιούς" σε υποψήφιους αγοραστές σε προσωπικό επίπεδο και, έχοντας κάνει integrate πολλά φορητά και iMacs σε AD domains σε εταιρικό επίπεδο, έχω αντιμετωπίσει άγνοια και αδιαφορία από administrators (-Έχετε av client για Μac; -Μα δεν κολλάει ιούς! -Έχετε κάνει αναβάθμιση λειτουργικού; -Ναι όταν το εγκατασήσαμε, πριν 1 χρόνο)

Στο δια ταύτα: από την πρώτη στιγμή κυκλοφόρησαν στο πεδίο διάφορα εργαλεία για το Flashback, μερικά αμφιβόλου ποιότητας. Πρόσφατα η Apple εξέδωσε δικό της update: http://support.apple.com/kb/HT5242?viewlocale=en_US&locale=en_US

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Κώστα δεν εννοούσες ευθύνη του χρήστη, στη δεύτερη έκδοση δεν χρειαζόταν να κάνει κάτι ο χρήστης για να κολλήσει , μια απλή επίσκεψη σε μια σελίδα φτάνει.

Και εγώ πιστεύω στο Mac όμως με τη λογική του ότι ΜΠΟΡΕΙ να μολυνθεί στα πλαίσια της φιλοσοφίας του Νάσου .

Η αλαζονεία πληρώνεται και σε αυτήν την περίπτωση είναι η βλακώδης αντίδραση της Apple που οδήγησε σε αυτό το σημείο. Ο χρήστης δεν έχει καμία ευθύνη , πέραν του ότι αγόρασε "Mac που δεν έχει ιούς".

Τώρα για τους Admins τι να πω, αφού και εγώ την ίδια αντιμετώπιση θα είχα. Όταν σε αυτό το "εταιρικό " περιβάλλον δε θα τρέχουν τα 9 στα 10 προγράμματα σε Mac και βρέθηκα με 2-3-10 κομμάτια συνήθως "μανατζαρέων" , "ε λουστήτε τα "

 

 

Link to comment
Share on other sites

Katarxin sorry gia ta greeklish. 

Se genikes grammes 8a sinfoniso me olous tous parapano. 

To ka8e leitourgiko sistima eina eualoto. Apla stin prokimeni periptosi to Mac OSX den molin8ike apo kapoio provlima tou leitourgiko alla apo tin sigata8esi tou xristi na treksi ena programma pou legotane update. Otan loipon to dexosouna evases kai to Admin password ( oxi to root password mias kai o root xristis eiai disable by default sto macosx) kai ekei o ipoligistis sou molinotane. Tora odos den iparxi kapoios ios sta mac pou mporei na kanei use kapoio service to opoio einai expose kai na molin8o, i toulaxiston den einai public. Ola ta AV ton mac auto pou psaxnoun einai gia rootkits (toulaxiston ta pio polla) kai psaxnoun episis kai gia malware ston browser. Gia Virus omos den exo dei kanena kai as me dior8osete an kano la8os. Episis auto pou mou aresi para poli sta mac einai oti otan kaneis enable to FW tote poli apla ginese stealth me tin enoia oti ta kakovoula paketa ginodai drop kai oxi reject. 

Tora gia ta windows logo oti trexoun polla 3rd party applications kai logo oti  xrisimopoioudai pio poli apo users safos kai einai pio targeted apo ta mac kai safos exoun vgi kai pio polla pragmata. Se ena full updated Windows systima me full update AV o monos tropos gia na to fas einai meso tou xristi, opos diladi kai stin periprosi tin parapano me ta MAC. 

En kataklidi opos eipe kai o filos mou Thanasis to pio safe PC einai auto sto spiti kai xoris reuma ( an kai den kovo to xeri mou). Ola ta OS trogodai kai ola ta application. Oti klidoni kseklidoni.
Apla stin periptosi tou MacOSX ---> Darwin trexi( diladi BSD ) , einai ligo pio asfales. Otan kano miden services expose se default installation se sigrisi me ta windows pou exoun kapoies portes anoixtes (px smb open) tote einai ligo pio asfales. An bebaia klisis ta services sta Windows( ta opoia ginodai expose) tote 8eoro oti milame gia pragmata omia....

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλες δεν ειναι τιποτα, ουτε καν ενα κλειστο μηχανημα.

Αλλα ας ριξουμε λιγο λαδι στο φλαμε,

ολα τα λειτουργικα ειναι σε αρκετα μεγαλο βαθμο ασφαλη. αλλα σε μερικα σημεια ειναι καλυτερο το ενα σε αλλο σημειο ειναι το αλλο. την δυνατοτητα interoperability που εχουν τα windows δεν την βρισκεις πουθενα, και οταν τα windows ειναι σε ελεγχομενο enterprise περιβαλον ειναι ασφαλεστατα! (μην ξεχναμε οτι το lion οταν πρωτοβηγε εκανες logon με οτιδιποτε password.

Οσον αφορα ομως τον enduser οσο και να θελει η microsoft ειναι πισω, θες ευκολια χρησης, απειρια χρηστη, ανοησια χρηστη οπως και να εχει τα mac κερδιζουν.

Ο λογος που χρησημοποιω το osx ειναι 100% για γρηση underground  enduser, δεν εχω antivirus δεν εχω antimalware και εχω ελαχιστες πιθανοτητες να κολησω κατι. Ο λογος ειναι απλος, γιατι ολα αυτα στοχευουν 99% στη microsoft.

αρα ναι ειναι ασφαλεστερο!

Για οσους θελουν να το ψαξουν ακομα πιο χοντρα ως προς πιο ειναι ασφαλεστερο, δοξα τον μεγαλοδυναμο υπαρχουν χιλιαδες παρουσιασεις με το κοντο και το μακρυ του καθε ενως! 

οποιος εχει εμπειρια και απο τα δυο λειτουργικα ας μας πει και αυτος την αποψη του, αλλα το να κραζεις κατι χωρις να το εχεις δοκιμασει το θεωρω faild!

 

αντε να αναψουν λιγο τα αιματα. 

ΝΚ

 

 

Link to comment
Share on other sites

την δυνατοτητα interoperability που εχουν τα windows δεν την βρισκεις πουθενα, και οταν τα windows ειναι σε ελεγχομενο enterprise περιβαλον ειναι ασφαλεστατα! (μην ξεχναμε οτι το lion οταν πρωτοβηγε εκανες logon με οτιδιποτε password.
To ίδιο ισχύει και για το OS X.

Αλλα ας ριξουμε λιγο λαδι στο φλαμε,

Δεν ξέρω [βλέπω] να υπάρχει flame...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα ομως τον enduser οσο και να θελει η microsoft ειναι πισω, θες ευκολια χρησης, απειρια χρηστη, ανοησια χρηστη οπως και να εχει τα mac κερδιζουν.

ΝΚ

 

Εδω Νικο θα διαφωνησω μαζι σου. H Microsoft εχει κανει τεραστια βηματα για να ειναι user friendly τα λειτουργικα της συστηματα. Απλα, θα σου πω οτι για να κανεις μια αντιγραφη αρχειων στα Windows υπαρχουν 6 διαφορετικοι τροποι. Γενικα, στα Windows μπορεις να κανεις το ιδιο πραγμα με πολλους διαφορετικους τροπους που εχουν το ιδιο αποτελεσμα, διαλεγοντας αυτον που σου ταιρειαζει περισσοτερο. Αυτο εμενα με κανει να συμπερανω οτι ειναι ενα λειτουργικο για τον οποιοδηποτε, απο τον πιο απειρο χρηστη μεχρι τον πιο advanced. 

 

Βεβαια, δεν εχω εμπειρια σε αλλα λειτουργικα περαν της Microsoft (MS-DOS και Windows) καθως (τουλαχιστον στην Ελλαδα) ειναι ενα ειδους "κατεστημενο" στον χωρο. Αλλα αυτο ειναι μια παρα πολυ μεγαλη συζητηση που αν την συνεχισουμε θα φυγω με μπανταρισμενο κεφαλι απο τους "υποστηρικτες" της Microsoft. [:P]

Ηρακλης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το flashback ειναι "μικρο" σε σχεση με το παρακατω προβλημα,τετοια προβληματα δεν δικαιολογουνται!

εδω φαινεται το μεγεθος του καθε κατασκευαστη λογισμικου.

 

http://www.zdnet.com/blog/security/apple-security-blunder-exposes-lion-login-passwords-in-clear-text/11963

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...