Jump to content

Δευτερη γραμμη DSL σε Mail Server??


Desperandos
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα Mail Server ο οποίος έχει μια ADSL από OTENET 1MBit/256 από την οποία παίρνω και το MX Record. Ο Server (Windows Server 2003 SP2) ξέχασα να πω ότι έχει δυο ρόλους 1) Active Directory και 2) Exchange 2003 (και τα δυο σε ένα μηχάνημα). Και επανέρχομαι στο θέμα.....πρόσφατα μου ήρθε (μετά από 1 χρόνο που έχω κάνει αίτηση) η SDSL 2MBit από Vivodi. Θέλω λοιπόν να κάνω το εξής:

 

1os Router ADSL OTENET 1Mbit/256 - IP 192.168.4.2

2os Router SDSL Vivodi 2Mbit IP 192.168.4.3

 

Ο πρώτος Router εχει Virtual Server σε SMTP, POP, HTTP, HTTPS στην IP του Server μου. Με λίγα λόγια σε αυτόν έρχονται τα mail μιας και έχει και το μοναδικό MX Record του Domain μου και με την σειρα του τα προωθεί στο Server μου.

Ο δεύτερος "θέλω" να στέλνει τα mail.

 

Όταν λοιπόν βάζω Default Gateway στον Server μου την IP 192.168.4.3 (δηλ του δεύτερου router) δεν έρχεται κανένα mail, αλλά όταν στέλνω τα mail πηγαίνουν στον προορισμό τους.

 

Αν βάλω Default Gateway την IP του πρώτου 192.168.4.2 τότε όλα καλά - λαμβάνει και στέλνει κανονικά.

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές νομίζω οτι το πρόβλημα σου οφείλεται στο γεγονός ότι για να λάβεις e-mail, o αποστολές ανοίγει ένα session και συνδέετε με τον smtp server σου.

Αυτό δηλαδή απαιτεί αμοιβαία επικοινωνία.

Ετσι ο αποστολέας στέλνει στο MX (στο ip που αντιστοιχεί με αυτό) και συ του απαντάς απο αλλού (μέσω του 2ou def.getaway) οπότε δεν πετυχαίνει η επικοινωνία.

Αυτήν την εντύπωση έχω.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να ξέρουμε τι mail server χρησιμοποιείς. Αυτό που θέλεις είναι δυνατό να γίνει κατά την άποψή μου αλλά θα χρειαστεί αλλαγή στον mail server και όχι συνολικά στις ρυθμίσεις δικτύου του server (σε επίπεδο OS). Γενικώς η ύπαρξη 2 gateways στο ίδιο subnet θέλει λίγο προσοχή σε σχέση με τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιούν οι εφαρμογές σου (π.χ. είναι πιο απλό για mail server αντί για FTP...)

 

Ανεξάρτητα από mail server, μπορείς να δοκιμάσεις τα εξής:

 

1η λύση (προτεινόμενη):

Φτιάξε ένα δεύτερο Network Connection (virtual) πάνω στο υπάρχον physical NIC, δώστου μια IP και default gateway τον καινούργιο router. Στην συνέχεια, στον outgoing SMTP server όρισε να χρησιμοποιεί την νέα IP (...εφόσον δέχεται τέτοια ρύθμιση, ο Exchange π.χ. μπορεί)

 

2η λύση (θέλει συντήρηση και είναι αρκετά ουσιαστική αλλαγή):

Ρύθμισε τον mail server να χρησιμοποιεί smarthost τον mail server του ISP σου. Βρες τις IP του smarthost. Στο μηχάνημα σου όρισε με "route add" σαν gateway τον νέο router όταν το destination είναι οι IP addresses του smarthost. Αν αλλάξει IP ο smarthost (ποιός ξέρει...) θα πρέπει να αλλάξεις το route. Το καλό είναι ότι με smarthost γλιτώνεις πολλά DNS lookups και μέρος του network overhead για την σύνδεση με τους διάφορους MTAs σε όλο τον κόσμο...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω και τους δυο.

 

Τελικα ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ οσο νομιζα. Θα το κανω με τον κανονικο τροπο δεν εχω περιθορια για δοκιμες.

 

Ευχαριστω και παλι

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...