Jump to content

Σύνδεση 2 router ασύρματα και μοίρασμα internet


Guest deepbluesnow
 Share

Recommended Posts

Guest deepbluesnow

Καλησπέρα σας,

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω μιάς και με την σπιτονοικοκυρά είναι αδύνατο να έχω άλλη λύση.. (εκτός άν της αλλάζαμε firmare στον εγκέφαλο) [:^)]

Ο εξοπλισμός είναι  1 adsl2+ router Wireless του ΟΤΕ μάρκας BaudTek και τύπου TW263R4-A0 στο οποίο είναι συνδεμένη γραμμή adsl over pstn. Επίσης σε μία από τις θύρες του είναι συνδεμένο pc(A) παίρνοντας αυτόματη ip. (Το range του dhcp στο router ειναι 192.169.69.1 - 192.169.69.20 και subnet 255.255.255.0)  Wifi ρυθμίσεις είναι ssid networkA  channel 7 no encryption).

Στο δεύτερο adsl wireless router μάρκας NETGEAR DG-834Gv2  είναι συνδεμένα 2 υπολογιστές  pc(B) και pc© τα οποία παίρνουν αυτόματα ip από το router netgear που προανέφερα.(Το range του dhcp στο router ειναι 192.168.1.1 - 192.168.1.10 και subnet 255.255.255.0)  Wifi ρυθμίσεις είναι ssid networkΒ  channel 7 no encryption).

Επειδή δέν υπάρχει διαθέσιμη τηλεφωνική γραμμή στο χώρο του netgear (μεσολαβεί ακάλυπτος οπου το ενααίριο καλώδιο που βάλαμε ακαριαίως απεσύρθει με την άμεση επέμβαση διαβολικής σπιτονοικοκυράς, ψάχνω μία λύση ώστε τα 3 pc να μπορούν να βλέπονται για μοίρασμα εκτυπωτή ή έστω να μπορούν και τα pc(B) kai pc© να έχουν πρόσβαση  στο ίντερνετ όπως και το pc(A) μέσω του router BaudTek.

Ελπίζω να έδωσα αρκετές λεπτομέρειες αλλά να μην σας κούρασα ταυτόχρονα.

Γνωρίζω κάποια πραγματάκια για δίκτυα σε βασικό επίπεδο. Πιστέυω με λίγη βοήθειά σας να καταφέρουμε κάτι να έχω επικοινωνία με τα ξαδέρφια μου γιατί έχουμε περιοριστεί στη γκρίνια από τα μπακόνια [H]

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο δεύτερος adsl router στην ουσία δεν έχει adsl σύνδεση και απλά δουλεύει ως switch για τα 2 pc?

Αν απλά συνδεόσασταν ασύρματα με τον router Που έχει internet? Δεν υπάρχουν ασύρματες κάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Guest deepbluesnow

Ναι ο δεύτερος router  δεν έχει σύνδεση adsl  επάνω. Απλά χρησιμοποιήται σαν swith.

Είναι λίγο δύσκολο να μπεί κάρτα στο χώρο που είναι τοποθετημένα τα pc και με το ζόρι βάλαμε το καλώδιο μεταξύ τους και στη συνέχεια στο router. Επίσεις νομίζω θα είμαστε πιό άνετα από άποψη ποιότητας σήματος μεταξύ των 2 router και 3 και κυριότερο... για την ώρα ξεπαραδιαστήκαμε και οι 3 τα χριστούγεννα με διάφορα καλούδια στα pc οπότε... θα είναι ευχής έργον αν το ρυθμίσουμε με τον υπάρχον εξοπλισμό..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

Το μόνο που σκέφτομαι στην περίπτωσή σου και για να γλυτώσετε τις ασύρματες κάρτες δικτύου, δες μήπως μπορούν τα δύο ασύρματα routers να συνδεθούν το ένα με το άλλο σε bridged mode ή κάτι τέτοιο, ώστε να έχουν επικοινωνία μεταξύ τους. Αυτό θέλει βέβαια ψάξιμο στα sites των κατασκευαστών, για να δεις αν υποστηρίζεται αυτή η δυνατότητα. Αν δεν γίνεται και αυτό, τότε ...  ή καλώδιο και δολοφονία της σπιτονοικοκυράς, ή ασύρματες κάρτες στα pc και πούλημα του 2ου (άχρηστου πια) router.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...