Jump to content

Προσωπική Σύγκριση iPhone και windows


klag
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Μέχρι εχτές είχα (και έχω βέβαια) ένα iPhone 4 το οποίο το χρησιμοποιώ εδώ και 1,5 χρόνο.
Εχτές πήρα στα χέρια μου το ΝΟΚΙΑ LUMIA 800
Και λέω εδώ να γράψω τις αντιδράσεις μου μιας και
Είμαι Microsoftάκιας ΘΕΛΩ στο τέλος να δώσω στην γυναίκα μου το iphone και να κρατήσω το ΝΟΚΙΑ και όχι το ανάποδο.
Οπότε θα προσπαθήσω να είμαι όσο ποιο αντικειμενικός γίνεται.


Στις επόμενες ημέρες θα γράψω και άλλες αντιδράσεις και συναισθήματα σε αυτό το Post....


Δεδομένο: το iPhone είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και ανταποκρίνεται σε όλα όσα χρειάζεται να κάνω επαγγελματικά και μη.


Πήρα το κουτί του Lumia
Χμ Μεγάλο κουτί σε σχέση με το κουτί του iPhone


Άνοιξα το κουτί
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΚΙΝΗΤΟ


ίδια παρελκόμενα με το iphone και επιπλέον πλαστική ελαστική θήκη.


Πω πω τι κακογουστιά !!! Άσπρος φορτιστής με μαύρη πρίζα και μαύρο καλώδιο USB. ΑΣ το κάνανε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΑΥΡΟ ή ολόκληρο άσπρο.


USB Connector όχι ρε γαμώτο έχει της NOKIA το παράξενο USB. Ψάχνω στα συρτάρια μου και βρίσκω κανά δυο ξεχασμένα τέτοια καλώδια μιας και πολύ παλιότερα είχα ΝΟΚΙΑ, οπότε έχω δεύτερο για φόρτιση στο αυτοκίνητο


Κανένα CD κάτι? όχι. ΕΕΕΕ είμαστε το 2012 CD θες???? όλα είναι στο Cloud!!!!!!!!!!!!!! Χαχα.


Ανοίγω το κινητό χωρίς να βάλω την κάρτα μου.
Ζητά IDs κλπ κλπ NEXT NEXT ΩΠ!!!! Δεν έχει Internet!!!! Πριν ζητήσει τα προηγούμενα έπρεπε να ζητήσει κανονικά να συνδεθεί στο Internet και μετά να ζητά ID κλπ


Το βάζω στο ασύρματο και ξαναπερνάω τα στοιχεία Live ID, OK
Προσθέτω το πιστοποιητικό από την CA μου.
Βάζω την σύνδεση με Exchange


ΟΛΑ JET!!!!!!!!!!!!!!!


Πλέον το κινητό είναι ανοιχτό και αρχίζω να το εξερευνώ.


Θέλει λίγο προσπάθεια στην αρχή να συνηθίσεις τα πολύ μικρότερα γράμματα του Keyboard σε σχέση με το iphone


Αρκετά όμορφα εφέ, και δουλεύει ΣΦΑΙΡΑ!!!! Δεν κολάει πουθενά!!! ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΘΕΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ!!!


Κάνει ένα μπουρδούκλωμα στις επαφές με τις επαφές του Facebook του Live του κινητού κλπ αλλά αρζίζω και καταλαβαίνω τι γίνεται. Και από αυτό λοιπόν Θετική Αντίδραση.


Πάμε στα Apps Κάνω search και αρχίζω και βρίσκω apps ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!! Δεν λείπει τίποτε!!!!


Ξεκινάω εχτές να δω το NOKIA Drive . Πολύ καλό αλλά για να βάλεις το προορισμό σου ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ Internet. Γιατί ρε μπαγλαμάδες???? Στη συνέχεια δουλεύει κανονικά χωρίς Internet και δουλεύει άψογα. Ψάχνω και στο Marketplace βρίσκω το Navigon (80κάτι €). ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ Πότε οι hackers θα κάνουν την δουλειά τους ώστε να μπορείς να βάζεις σπασμένες εφαρμογές... Στο iphone έχουν βγάλει JailBreak κλπ....
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΣΠΑΣ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ αλλά απλά αναρωτιέμαι.....


Παω να βάλω σήμερα κάποια apps που μπαίνουν με το Vision Search. Πουθενά το Vision Search. Θυμήθηκα στο iphone στο Google search ότι το Vision Search δεν έπαιζε όταν η γλώσσα ήταν στα Ελληνικά. Γυρνάω λοιπόν και το ΝΟΚΙΑ στα Αγγλικά και Βουαλά. ΕΤΟΙΜΟ και το Vision Search.


έβαλα σήμερα και το Zune στον υπολογιστή μου. ΟΚ μπορείς και μεταφέρεις φωτογραφίες τραγούδια κλπ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ??? Στο iphone ξέχνατα!!!


πάω στο Computer >>> ΠΟΥΘΕΝΑ το NOKIA PHONE Γιατί ρε παιδιά ? Σαν στικάκι σαν κάτι δεν έπρεπε να το βλέπω να μπορώ να βάλω ΑΠΛΑ και όπως ήξερα ένα αρχείο? Μεταξύ μας ΟΥΤΕ στο iPhone γίνεται αυτό. Απλά στο Iphone βλέπεις τον φάκελο με τις φωτογραφίες της κάμερας.


Μόλις έγινε μία εκδήλωση εδώ στην εταιρία και έπρεπε να βγάλω μερικές φωτογραφίες και να τις ανεβάσω στο Sharepoint.
Πήρα το iphone στα χέρια μου. Δεν συγκρίνεται η ποιότητα φωτογραφίας τους iPhone με το ΝΟΚΙΑ και ας έχει Carl Zeiss Φακούς κα οπτικά....
Βγάζει πάρα πολύ καλή φωτογραφία αλλά δεν φτάνει το iPhone...


ΜΕΧΡΙ Στιγμής λοιπόν ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΙΝΗΤΟ και ευελπιστώ να το κρατήσω εγώ και να δώσω το iPhone μου


 


<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια Applications έχουν ΠΟΛΥ διαφορετική μορφή από τα αντίστοιχα Apps του iPhone.
FourSquare Μέρα με την νύχτα ...
Skype ΓΙΑΤΙ δεν βλέπω ποιοι είναι OnLine και μου δείχνει όες τις επαφές?
LIVE Messenger δεν υπάρχει Application????

Γιατί όταν αρχίζω και πληκτρολογώ ένα νούμερο δεν αρχίζει να δείχνει τις επαφές που μοιάζει το νούμερό τους? Παλιότερα τα Windows Mobile το έκαναν.
Το iPhone δεν το κάνει, αλλά όταν γράψεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το νούμερο σου δείχνει ότι αντιστοιχεί στην τάδε επαφή.
Στο ΝΟΚΙΑ όχι, μόνο όταν πατήσεις κλήση σου δείχνει ότι είναι ο τάδε...

Από όσο φαίνεται το ιστορικό κλήσεων είναι πολύ μεγαλύτερο από το απαράδεκτο ιστορικό του iPhone που δεν μπορεί να κρατήσει ούτε τις κλήσεις μίας ημέρας (ειδικά όταν μιλάς στο κινητό όπως εγώ).

Bluetooth??? Δεν μπορώ ούτε με το ΝΟΚΙΑ να στείλω μία φωτογραφία με Bluetooth? [:(]

ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ Γράμματα ρε παιδιά με αποτέλεσμα να σου κόβει τα ονόματα ΠΧ o ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ είναι άλλος από τον ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΓΙΑΝΝΗ
Και τα δύο δείχνουν ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙ 

Γιατί να μην μπορώ να ομαδοποιήσω Applications με φακέλους όπως στο iphone? ήδη το ένα κάτω από το άλλο άρχισα και τα χάνω....

Δεν υπάρχει κάπου ένας μετρητής που να μετρά τα δεδομένα μέσο GPRS? Το iphone έχει έναν και πολλά applications για αυτό. Στο Nokia ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι :(

Που θα πάει θα βρω αρκετά ακόμη και θα τα γράψω... αλλά είπαμε θα έχω windows phone και όχι το iphone Χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω πουθενά δύο θέματα
1. Δεν μπορώ να δημιουργήσω VPN Connection με την εταιρία :(
2. Δεν μπορώ να μοιράσω το Internet του κινητού μου στο Laptop μου :(

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι θα είναι διαθέσιμα σε κάποιο χρονικό διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο Skype έχει μία επιλογή όπου βλέπεις τις online επαφές

Το live messenger είναι ενσωματωμένο στο messaging οπότε δεν χρειάζεται application, το ιδιο και το Facebook messaging.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάμερα από την εμπρος όψη οπότε σε video Chat στο skype εσύ βλέπεις τον άλλο, αλλά ο άλλος βλέπει τα πόδια σου.

Θα μου πεις σε Video chat κανονικά στον άλλο θες να δείχνεις αυτό που βλέπεις και όχι να κοιτά εσένα, αλλά παρόλα αυτά σε αυτό το σημείο το iPhone παίρνει ένα +

ένα άλλο θέμα είναι με την μπαταρία, βέβαια το χειρίζομαι συνεχώς οπότε δεν είναι απόλυτα σωστό το συμπέρασμά μου. Το iphone μπορεί να κρατήσει μέχρι και 2 ημέρες, αλλά το φορτίζω κάθε ημέρα, το ΝΟΚΙΑ δείχνει να μπορεί να κρατήσει μία ημέρα και αυτό μάλλον με το ζόρι. Βέβαια θα αυξηθεί λογικά η διάρκεια της μπαταρίας με την χρήση, αλλά και όταν σταματήσω να το έχω συνεχώς στα χέρια μου.

Παίζει τα πάντα στον Ιντερνετ Explorer ακόμη και Flash!!! Το iphone δεν παίζει flash στον Safari. Βέβαια υπάρχει Application που μπορεί και παίζει Flash αλλά με πληρωμή.
Youtube και στα δύο κινητά ΤΕΛΕΙΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω πουθενά δύο θέματα

1. Δεν μπορώ να δημιουργήσω VPN Connection με την εταιρία :(

2. Δεν μπορώ να μοιράσω το Internet του κινητού μου στο Laptop μου :(

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι θα είναι διαθέσιμα σε κάποιο χρονικό διάστημα...

Για το 2, είναι πολύ απλό, μέσα στα settings λέγεται internet sharing

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το έχετε χάσει εντελώς εσείς οι μηλο-χρήστες... Η apple έχει κολλήσει στο δικό της (μοναδικό) βύσμα σύνδεσης και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές έχουν υποχρεωτικά αυτό το περίεργο-custom-proprietary-nokia usb...

Κατέβασε το update του Nokia drive και θα σου λύσει το πρόβλημα... (αφού κατεβάσεις και τοπικά τους ελληνικούς χάρτες - κάτι που δεν γίνεται σε google maps).

Για αρχή πάντως το έχεις δει θετικά - προσωπικά έχω πολλούς φίλους/συγγενείς που αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ προσαρμογής τώρα είναι κατενθουσιασμένοι για την ταχύτητα που εκτελούν τις καθημερινές "εργασίες". Και όσο πιο πολύ μπαίνεις στο οικοσύστημα (xbox, skydrive, web office, κλπ.) τόσο περισσότερα καλούδια ανακαλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το έχετε χάσει εντελώς εσείς οι μηλο-χρήστες... Η apple έχει κολλήσει στο δικό της (μοναδικό) βύσμα σύνδεσης και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές έχουν υποχρεωτικά αυτό το περίεργο-custom-proprietary-nokia usb...

Κατέβασε το update του Nokia drive και θα σου λύσει το πρόβλημα... (αφού κατεβάσεις και τοπικά τους ελληνικούς χάρτες - κάτι που δεν γίνεται σε google maps).

Για αρχή πάντως το έχεις δει θετικά - προσωπικά έχω πολλούς φίλους/συγγενείς που αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ προσαρμογής τώρα είναι κατενθουσιασμένοι για την ταχύτητα που εκτελούν τις καθημερινές "εργασίες". Και όσο πιο πολύ μπαίνεις στο οικοσύστημα (xbox, skydrive, web office, κλπ.) τόσο περισσότερα καλούδια ανακαλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

"USB Connector όχι ρε γαμώτο έχει της NOKIA το παράξενο USB. Ψάχνω στα συρτάρια μου και βρίσκω

κανά δυο ξεχασμένα τέτοια καλώδια μιας και πολύ παλιότερα είχα ΝΟΚΙΑ, οπότε έχω δεύτερο για φόρτιση στο αυτοκίνητο " !!!!!

Οπως είπε και ο Αντρέας αυτό τώρα έχουν υποχρεωτικά ΟΛΕΣ οι συσκευές, κινητά, bluetooth, τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω πουθενά δύο θέματα

1. Δεν μπορώ να δημιουργήσω VPN Connection με την εταιρία :(

2. Δεν μπορώ να μοιράσω το Internet του κινητού μου στο Laptop μου :(

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι θα είναι διαθέσιμα σε κάποιο χρονικό διάστημα...

Για το 2, είναι πολύ απλό, μέσα στα settings λέγεται internet sharing

 

δεν βρισκω κάτι τέτοιο :(

Link to comment
Share on other sites

"USB Connector όχι ρε γαμώτο έχει της NOKIA το παράξενο USB. Ψάχνω στα συρτάρια μου και βρίσκω

κανά δυο ξεχασμένα τέτοια καλώδια μιας και πολύ παλιότερα είχα ΝΟΚΙΑ, οπότε έχω δεύτερο για φόρτιση στο αυτοκίνητο " !!!!!

Οπως είπε και ο Αντρέας αυτό τώρα έχουν υποχρεωτικά ΟΛΕΣ οι συσκευές, κινητά, bluetooth, τα πάντα

Το εύχομαι, πλέον να είναι σε ΟΛΕΣ τισ συσκευές πλέον αυτό το βισματακι

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δουλεύοντας τόσο με ένα windows phone 7.5 (htc radar) όσο και με ένα iphone, είμαι πιο ευχαριστημένος με το 7.5.

Ωστόσο, η φωτογραφική του iphone είναι όντως ένα κλικ πιο πάνω, ειδικά σε νυχτερινές συνθήκες.

Παράπονα;

Η ασυγχώρητη αδυναμία συγχρονισμού με Outlook. Απλά απαράδεκτο.

Η αδυναμία της MS να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων που απαιτεί η (σχεδόν υποχρεωτική) σύνδεση live Id και κινητού. Είχα (και έχω ακόμα) πρόβλημα συγχρονισμού επαφών από κινητό προς "ms cloud" και ανάποδα. Ήδη έχασα αρκετό χρόνο για να τα λύσω και πλέον απλά εγκατέλειψα την προσπάθεια. Το θέμα δεν είναι τόσο τα το πρόβλημα αυτό καθαυτό όσο η απογοήτευση ότι είναι τόσο δύσκολο να επιλυθεί και να μην επανέλθει. Περίμενα περισσότερα.

Πλεονεκτήματα;

Η διαχείριση επαφών! Για πρώτη φορά χρησιμοποιώ συσκευή με τόσο καλή ενοποίηση των επαφών.

Απλότητα και ταχύτητα στη χρήση.

Δε βρήκα κάποια εφαρμογή που να λείπει. Αν και θα περίμενα πολλές από αυτές να υπάρχουν ήδη στο κινητό (π.χ. χρονόμετρο, αντίστροφη μέτρηση, RSS reader).


Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 ημέρες χρήσης θα ήθελα να πω το πρώτο ΣΙΓΟΥΡΟ συμπερασμα

Αν κάποιος πριν το ΝΟΚΙΑ δεν είχε iPhone θα μεινει ΣΙΓΟΥΡΑ ενθουσιασμένος από το ΝΟΚΙΑ

Είναι ΆΨΟΓΟ  τηλεφωνο

Εγώ αυτό που προσπαθω να κανω σε αυτό το post είναι να υπερνικησω την συνήθεια μου με το iphone και να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός μπορώ παρολο που η δυναμη τησ συνήθειας είναι μεγάλη υπόθεση

Είμαι σίγουρος π ς μετά από καμία εβδομάδα χρήσης δεν θα θέλω να ξαναπιασω το iphone στα χέρια μου :)

βέβαια το θέμα του vpn είναι πολύ σοβαρό για επαγγελματίες it όπως είμαστε εμείς

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το έχετε χάσει εντελώς εσείς οι μηλο-χρήστες... Η apple έχει κολλήσει στο δικό της (μοναδικό) βύσμα σύνδεσης και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές έχουν υποχρεωτικά αυτό το περίεργο-custom-proprietary-nokia usb...

Κατέβασε το update του Nokia drive και θα σου λύσει το πρόβλημα... (αφού κατεβάσεις και τοπικά τους ελληνικούς χάρτες - κάτι που δεν γίνεται σε google maps).

Για αρχή πάντως το έχεις δει θετικά - προσωπικά έχω πολλούς φίλους/συγγενείς που αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ προσαρμογής τώρα είναι κατενθουσιασμένοι για την ταχύτητα που εκτελούν τις καθημερινές "εργασίες". Και όσο πιο πολύ μπαίνεις στο οικοσύστημα (xbox, skydrive, web office, κλπ.) τόσο περισσότερα καλούδια ανακαλύπτεις.

ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ για το ΝΟΚΙΑ DRIVE και μάλιστα παραπολυ καλό gps application και πάνω από όλα ΔΩΡΕΑΝ με το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακομη θετικό για το ΝΟΚΙΑ

Στις φωτογραφίες δείχνει την ημερομηνία που τραβήχτηκε πράγμα το οποίο στο iPhone δεν ισχύει.

Μάλιστα με ένα application μπορεί και δείχνει και σε χάρτη το σημείο που τραβήχτηκε η φωτογραφία , ακριβως όπως και στο iPhone ,όπου το συγκεκριμενο χαρακτηρηστικο το έχει χωρίς τη χρήση κάποιου application. την ημερομηνία στο iPhone μπορείς να την δεις μόνο οταν συνδεσεις το iPhone στον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

λείπουν κάποια πολύ βασικα applications τα οποία είμαι σίγουρος πως θα βγουν μελλοντικά

winbank, euronank κλπ

Aegean, Olympic air , air tickets κλπ

logmein, ping utility, network scan utility, spiceworks, teamviewer  κλπ

 

Επισης θα ήθελα να ρωτήσω τους ποιο εμπειρους

1 backup?

2 το υπέροχο χαρακτηρηστικο της ενοποίησης των επαφών, είναι τοπικά στο τηλεφωνο, ή ανεβαίνει στο cloud?

3. τα applications δεν κάνουν sync στο laptop ώστε αν γίνει κάτι να μην τα ξανακατεβαζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Το Internet Sharing θα εμφανιστεί μόλις πάρεις τα updates! [H]

Συνέχισε ακάθεκτος με το... ΕΠΟΣ του Windows Phone klag!!!  [:P]

 

:)

δεν υπαρχει κάποιο διαθέσιμο update  :(

ίσως βγει κάτι αργότερα

Απο όσο διάβασα το internet sharing  δεν είναι διαθέσιμο μόνο στα lumia ενώ σε αλλά WP είναι διαθέσιμο

Link to comment
Share on other sites

1. ό,τι πάρεις μέσα από το Zune. Δεν το έχω τεστάρει για να ξέρω πόσο πλήρες είναι όμως. Κρίνοντας από το πόσο χαμηλό ποιοτικά είναι το zune ως εφαρμογή δεν θα είχα μεγάλες προσδοκίες πάντως. Περίπου το ίδιο απαράδεκτο με το iTunes πάνω-κάτω.


2. Τοπικό. Πράγμα που είναι και λογικό για να λέμε την αλήθεια.


3. Απ'όσο ξέρω, όχι.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κάποιο διαθέσιμο update  :(

ίσως βγει κάτι αργότερα

Απο όσο διάβασα το internet sharing  δεν είναι διαθέσιμο μόνο στα lumia ενώ σε αλλά WP είναι διαθέσιμο

Ισχύει αυτό [:)]

 

Στα HTC υπάρχει ως επιλογή εδώ και πολλούς μήνες. Στο Ε900 που έχω εγώ εμφανίστηκε πριν από λίγο καιρό με μορφή update.

Κάνε λίγη υπομονή και θα εμφανιστεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Να μπω κι εγώ στη συζήτηση.

- Ο "παράξενος" connector είναι ο microUSB, υποχρεωτικός για smartphone εντός ΕΕ από 1/1/12. Προφανώς η Apple είναι υπεράνω.

- Όντως μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε offline routing στο Nokia Maps, αλλά από καιρό είχε υποσχεθεί update η Νokia, το οποίο και τελικά έβγαλε.

- Η αδυναμία συγχρονισμού με Outlook είναι από τα κορυφαία requests, οπότε θεωρώ (προσωπική άποψη) ότι κάτι θα γίνει μελλοντικά.

- Δυστυχώς VPN γιοκ

- Υπάρχει standalone εφαρμογή για Messenger, είναι το Messenger by Miyowa (έχει αναπτυχθεί για λογαριασμό της Microsoft) αλλά δεν λέει πολλά...

- Bluetooth profiles, smart dialing όντως λείπουν. Και αυτά ζητούνται επίμονα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι το internet sharing υπάρχει σε άλλα Windows phone κινητά, αλλά όχι (ακόμα) στο Lumia 800. Δοκίμασε να κάνεις όλα τα updates - αν δεν το δεις στις ρυθμίσεις, θα είναι λογικά στο επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

επίσης βρίσκω το εικονικό πληκτρολόγιο του iphone πολύ καλύτερο και λιγότερο επιρρεπές στα λάθη, τουλάχιστον για μένα.

Από την άλλη, η αίσθηση αφής είναι ένα κλικ πάνω στο HTC

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακομη πρόβλημα που έχει το Nokia είναι ότι δεν μπορείς να διαγραψεις μια κλήση από τo ιστορικό κλήσεων, παρα μόνο ολόκληρο το ιστoρικο.

Ένα θετικό σε σχέση με τα email είναι ότι δεν κατεβάζει αυτόματα κάποιες εικόνες οπότε κάνει οικονομία στο GPRS  σε αντίθεση με το iphone

ένα σοβαρό πρόβλημα σε σχέση με το email είναι ότι είναι ασταθές σε σχέση με τα επισυναπτόμενα αρχεία.

Το έχω συνδεδεμένο με exchange 2007 και οταν πατάς να κατέβει το επισυναπτόμενο, όποτε θελει το κατεβάζει και οπότε θελει δεν το κατεβάζει μένοντας σε κατασταση dowload incοmplete .

επίσης οταν στέλνεις ένα email δεν έχει κάποιον ήχο ώστε να σε ενημερώνει ότι έφυγε το email αλλά πρέπει να πας στα απεσταλμενα να δεις αν έφυγε.

Επίσης σημερα έστειλα μια φωτογραφια email, και έστειλε το μηνυμα δυο φορές. Την πρωτη φορα εστειλε κομμάτι της φωτογραφιας και το δεύτερο ολόκληρη την φωτογραφία κανονικά.
Δεν νομίζω ότι είχε να κάνει με το δίκτυο διότι ημουν με WiFi εντος της εταιρίας όπου είναι και ο exchange

επίσης στο εικονικό πληκτρλογιο δεν μπορείς εσύ να βάλεις τόνους, αλλά δεν έχει και cursor keys ώστε να μετακινηθεις, μιας και δεν μπορείς να πας εύκολα ανάμεσα από δυο γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης το πληκτρολόγιο του iPhone δεν σε αφήνει να κανείς τόσα λαθη . Ο ορθογραφικός ελεγχος όμως του Nokia είναι πολύ καλύτερος

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...