Jump to content

Προσωπική Σύγκριση iPhone και windows


klag
 Share

Recommended Posts

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ μετά από μία εβδομάδα χρήσης.

1. Είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο. Αν μάλιστα δεν είχες iphone θα κατενθουσιαστείς.

2. Περίμενα πολύ περισσότερα από την Microsoft. είμαι σίγουρος ότι όπου να είναι θα βγάλουν κάποια Updates για να επιλύσουν διάφορα θέματα.
Πιστεύω τα άτομα που έχουμε εμείς να δώσουν τις κατάλληλες συμβουλές στην ομάδα σχεδιασμού ώστε πραγματικά να γίνει το καλύτερο τηλέφωνο.
Έχω βάλει και στοίχημα με τον γαμπρό μου ότι σε κάποια φάση η MS θα περάσει την Apple στα κινητά.
Βέβαια αυτή τη στιγμή δεν την βλέπω να έρχεται νωρίτερα από ένα χρόνο από τώρα.

Υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες που πρέπει να επιδορθώσουν ώστε να γίνει το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!

Το θέμα είναι ότι πρόκειται για λεπτομέρειες οπότε θεωρώ ότι είναι εύκολο να γίνουν....

Αναμένω τα updates να δω....

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακομη πρόβλημα που έχει το Nokia είναι ότι δεν μπορείς να διαγραψεις μια κλήση από τo ιστορικό κλήσεων, παρα μόνο ολόκληρο το ιστoρικο.

Καλημέραααα!

 Φυσικά και μπορείς να σβήσεις μία κλήση! Αν κάνεις tap & hold όπως περιγράφεται εδώ (http://www.microsoft.com/windowsphone/en-us/howto/wp7/start/gestures-flick-pan-and-stretch.aspx) θα σου βγάλει την επιλογή διαγραφής. Το ίδιο ισχύει και για τα sms και τα email κλπ!

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.microsoft.com/windowsphone/en-US/howto/wp7/default.aspx) .

Εχει πολλά tips & tricks που θα σε κάνουν να συμπαθήσεις τη νέα σου συσκευή ακόμη περισσότερο!!! [;)]

Link to comment
Share on other sites

ένα σοβαρό πρόβλημα σε σχέση με το email είναι ότι είναι ασταθές σε σχέση με τα επισυναπτόμενα αρχεία.

 

Επίσης σημερα έστειλα μια φωτογραφια email, και έστειλε το μηνυμα δυο φορές. Την πρωτη φορα εστειλε κομμάτι της φωτογραφιας και το δεύτερο ολόκληρη την φωτογραφία κανονικά.
Δεν νομίζω ότι είχε να κάνει με το δίκτυο διότι ημουν με WiFi εντος της εταιρίας όπου είναι και ο exchange

Επίσης και αυτό δεν μου έχει τύχει ποτέ....

επίσης στο εικονικό πληκτρλογιο δεν μπορείς εσύ να βάλεις τόνους, αλλά δεν έχει και cursor keys ώστε να μετακινηθεις, μιας και δεν μπορείς να πας εύκολα ανάμεσα από δυο γράμματα.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στα e-mail και καμμία αστάθεια.

Μπορείς να βάλεις τόνους και επίσης μετακινείσαι με cursor όπου θες. Ρώτα να σου δείξουμε πως γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο klag. Συμβαίνει συχνά και δεν έχει να κάνει με τον Exchange μόνο αλλά με οποιοδήποτε account. Αναφέρεται ότι μπορεί να είναι κάτι με τον τρόπο που κάνει tombstone το Outlook, αλλά δεν έχει αναφερθεί κάτι σίγουρο. Όπως και να έχει συνήθως με το κλείσιμο/άνοιγμα του Outlook (δηλαδή τον τερματισμό του tombstoned app και επανεκκίνησή του) το πρόβλημα λύνεται.

Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμη πλεονέκτημα του Nokia έναντι του iphone είναι ότι στέλνει αναφορά παράδοσης SMS πράγμα το οποίο το iPhone δεν το κάνει.

Επίσης και τα δύο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καταγραφή κλήσης .... Δηλαδή να ηχογραφήσεις μία κλήση την ώρα που μιλάς. Παλιότερα κινητά το είχαν.

Ένα άλλο ... Το iphone έχει ηχογράφηση αλλά και το Nokia έχει με application. αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα πάρεις την ηχογράφηση έξω από το τηλέφωνο, στον υπολογιστή δηλαδή... Στο ΝΟΚΙΑ βρήκα ένα application που "σηκώνει" την ηχογράφηση στο Cloud πράγμα το οποίο δεν το έιχα βρει στο iphone.

 

Link to comment
Share on other sites

ένα σοβαρό πρόβλημα σε σχέση με το email είναι ότι είναι ασταθές σε σχέση με τα επισυναπτόμενα αρχεία.

 

Επίσης σημερα έστειλα μια φωτογραφια email, και έστειλε το μηνυμα δυο φορές. Την πρωτη φορα εστειλε κομμάτι της φωτογραφιας και το δεύτερο ολόκληρη την φωτογραφία κανονικά.
Δεν νομίζω ότι είχε να κάνει με το δίκτυο διότι ημουν με WiFi εντος της εταιρίας όπου είναι και ο exchange

Επίσης και αυτό δεν μου έχει τύχει ποτέ....

επίσης στο εικονικό πληκτρλογιο δεν μπορείς εσύ να βάλεις τόνους, αλλά δεν έχει και cursor keys ώστε να μετακινηθεις, μιας και δεν μπορείς να πας εύκολα ανάμεσα από δυο γράμματα.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στα e-mail και καμμία αστάθεια.

Μπορείς να βάλεις τόνους και επίσης μετακινείσαι με cursor όπου θες. Ρώτα να σου δείξουμε πως γίνεται!

Στην εκδήλωση που έχουμε μεθαύριο στοθς lazaristes θα μου δείξεις ....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω την γιορτή μου και όπως καταλαβαίνετε το κινητό μου έχει πάρει φωτιά.

το ΝΟΚΙΑ παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.

Όταν κάποιος σε παίρνει τηλέφωνο το ΝΟΚΙΑ λέει το όνομα αυτού που σε καλεί , αν είναι μέσα στις επαφές σου, διαφορετικά αρχίζει και κάνει spell το νούμερο που σε καλεί.

Εαν η επαφή είναι στα Ελληνικά τότε δεν λέει τίποτε :(

Όταν μιλάς στο κινητό και κάποιος σε παίρνει τηλέφωνο, αν η επαφή είναι στα Ελληνικά τότε δεν ακούς τίποτε, παρά μόνο βλέπεις μετά στο εικονίδιο του τηλεφώνου έναν άυξων αριθμό και μετά κλασσικά μπαίνεις για να δεις ποιος σε πήρε τηλέφωνο.
'Οταν μιλάς στο κινητό και κάποιος σε παίρνει τηλέφωνο, αν η επαφή είναι στα αγγλικά ή δεν είναι καταχωρημένη, τότε ακούς μέσα στην συνομιλία την αυτόματη φωνή του ΝΟΚΙΑ να αναγγέλει, πράγμα το οποίο είναι ενοχλητικό...
Στο iphone κάνει ένα ήχο μπιπ μπιπ την ώρα που σε καλεί κάποιος .... το οποίο είναι πολύ πιο διακριτικό.... και μετά κλασσικά πηγαίνεις να δεις ποιος σε πήρε τηλέφωνο

Δεν βρήκα τρόπο να ακυρώσω την αναγγελία των ονομάτων κλπ και απλά να ακούγεται μόνο ο ήχος κλήσης.... δεν ξέρω αν είναι του ΝΟΚΙΑ χαρακτηριστικό αυτό ή όλων των Windows Phones...

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα εφόσον μου έσπασε τα νεύρα, αν και είναι με άσχετη περιγραφή...

Settings > Ease of Access > Speech for phone accessibility OFF

Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμη πλεονέκτημα του Nokia έναντι του iphone είναι ότι στέλνει αναφορά παράδοσης SMS πράγμα το οποίο το iPhone δεν το κάνει.

Επίσης και τα δύο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καταγραφή κλήσης .... Δηλαδή να ηχογραφήσεις μία κλήση την ώρα που μιλάς. Παλιότερα κινητά το είχαν.

Ένα άλλο ... Το iphone έχει ηχογράφηση αλλά και το Nokia έχει με application. αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα πάρεις την ηχογράφηση έξω από το τηλέφωνο, στον υπολογιστή δηλαδή... Στο ΝΟΚΙΑ βρήκα ένα application που "σηκώνει" την ηχογράφηση στο Cloud πράγμα το οποίο δεν το έιχα βρει στο iphone.

 

Ηχογράφιση κάνεις μέσω του Onenote. Και φυσικά τα notes τα συγχρονίζεις με το skydrive

Link to comment
Share on other sites

Remote Desktop Application

Υπάρχει ένα Free Mocha RD Lite το οποίο όμως δεν είναι και τόσο καλό
Υπάρχει ένα καλό αλλά δεν είναι Free TO Remote Desktop το οποίο σε αφήνει να κάνεις πεντάλεπτα Connections αν δεν το πληρώσεις. 

Είναι δυνατόν το ΝΟΚΙΑ σαν Microsoft λειτουργικό να μην έχει FREE Remote Desktop Application?

Υπάρχει κάποιο Free που βρήκατε και είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

Windows phone's keyboard includes some characters that you probably didn't know were there.

I looked everywhere for the euro symbol (€) and got a little frustrated by its absence - until I discovered the secret, revealed in the screenshot below.

 

 

image0022.jpg

 

Just try pressing and holding on different characters on the keyboard. Some (but not all) will display a fly-out of additional characters to choose from.

You'll find the euro symbol somewhat logically attached to the dollar sign. The section symbol (§) will be found when you press and hold the "S" key, and so forth.

Experiment to find out where those hidden symbols and accented characters are hiding out.

 

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν δεν θα βρεις, αλλά ίσα που προλαβαίνεις αυτό με $1 αντί για $6:

http://www.windowsphone.com/en-US/apps/def0ec7e-d82b-4ddc-b4fd-a20fb4829e1d

ωΕγώ το έχω εδω και μερικές μέρες. Πολύ καλό, και ήδη έτυχε να μου σώσει χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο για το πότε θα διορθωθεί το πρόβλημα με τα επισυναπτόμενα αρχεία των email, που δεν κατεβαίνουν στο κινητό?

έπεισα και έναν συνάδελφο και πήρε και τώρα συνεχώς με ρωτάει πότε θα επιδιορθωθεί το πρόβλημα ... [:(]

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα ότι αν κλείσεις το κινητό και το ξανα ανοίξεις τότε κατεβαίνουν τα επισυναπτομένα.

Πράγματι αυτό ισχύει, αλλά πότε άραγε θα λυθεί το πρόβλημα που υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
 Share

×
×
  • Create New...