Jump to content

Επιλογη domain name


pagath
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα

Εχω μια εταιρεία που ονομάζεται TEST  και θέλω να στήσω Windows 2008R2 me  AD και Exchange server 2010 για να λαμβάνει τα e-mail. Ποιο θα πρέπει να ειναι το ονομα που θα χρησιμοποιήσω για να εγκαταστήσω το AD π.χ. test.gr  or  test.local ; Υπάρχει  κάποιος κανόνας ; Τα e-mail που εχει αυτη η εταιρεία  τωρα ειναι της μορφής test.gr

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποιος κανόνας, αλλά για να αποφύγεις διάφορα πράγματα που ίσως σου προκύψουν καλύτερα είναι να το πεις test.local και ακόμη καλύτερα test.loc

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά (ας με διορθώσει κανεις) νομίζω πως πια προτείνεται το subdomain σε registered domain name (corp.domain.com). Ειδικά αν θές να έχεις hybrid εγκατασταση exchange

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να έχεις το ίδο domain name μέσα-έξω (split DNS). Είναι πρακτικό για πολλούς λόγους και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα (με προσοχή βέβαια σε ποιο DNS server γίνονται οι αλλαγές όταν χρειαστεί).

Ο κορυφαίος Tom Shinder (isaserver.org) είχε καταλάβει από πολύ νωρίς τη χρησιμότητά του και το είχε προτείνει και περιγράψει εδώ: http://www.isaserver.org/tutorials/you_need_to_create_a_split_dns.html.

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα που είχε το OS X με τα .local domains έχει λυθεί από το 10.5 (ψάχνει πρώτα για DNS servers για τα .local και μετά για bonjour-multicast DNS).

 

Εγώ θα πρότεινα να έχεις το ίδο domain name μέσα-έξω (split DNS).

 

Επιτέλους! Ένας MS Guru προτείνει split-DNS setup!!!!!! Θα πέσουν οι τοίχοι στα εκπαιδευτικά κέντρα της MS [:P]

 

Κώστας

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ γενικότερα το loc διότι
1. Δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
2. Αν χρειάζεται δημιουργώ δεύτερη ζώνη test.gr και κάνω τις εγγραφές
3. όταν έχω .loc δεν με απασχολούν καθόλου οι ReaL εγγραφές, οπότε δεν χρειάζεται να ψάξω πρώτα τις εγγραφές του domain πχ www, ftp κλπ ώστε να τις δημιουργήσω και μέσα, ώστε να δουλεύουν και από μέσα

Πάντος και οι δύο Λύσεις είναι σωστές και μπορούν να επιλυθούν σε όλες όλα τα τεχνικά θέματα που μπορούν να προκύψουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουν κλείσει 9 χρόνια από τότε που πρωτοέστησα μέσα έξω domain με το ίδιο όνομα. Έκανα αυτό που έλεγε ο Mark Minasi στο βιβλίο του, αν θυμάμαι καλά  Split Horizon το έλεγε.

 

Έγινε και αλλαγή του-των domain controller σε άλλα μηχανήματα. Κανένα απολύτως πρόβλημα ...

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...