Jump to content

41ο Autoexec.gr Community Event, Τετάρτη 6 Ιουνίου 2012 - Windows 8 Ante Portas


Recommended Posts

 

 

Αγαπητές Φίλες και Αγαπητοί Φίλοι.

 

Τα Windows 8, ένα πολλά υποσχόμενο client λειτουργικό βρίσκεται προ των πυλών και

το autoexec.gr δεν θα μπορούσε να

μην αφιερώσει ένα event σε αυτό.

 

Για το λόγο αυτό με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε το 41ο Autoexec.gr Community Event, την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2012 στις 18:30, στις εγκαταστάσεις της Microsoft Hellas (Κηφισίας 221, Μαρούσι).

 

 

 

Το θέμα του event θα είναι :

 

Windows 8 Ante

Portas

 

Μια

παρουσίαση του νέου client OS της Microsoft.  Θα γίνει παρουσίαση και ανάλυση για τα νέα χαρακτηριστικά που ενδιαφέρουν

επαγγελματίες αλλά και τον μέσο χρήστη.

 

Ομιλητές:

 

Μάριος Ίσαρης , Windows Business Group Lead και Νάσος Κλαδάκης

 

 

 

Και…

μην φάτε θα υπάρχουν πλούσια εδέσματα (Πίτσες και αναψυκτικά) !!!!

 

 

 

FAQ

 

o Χρειάζεται προεγγραφή; Όχι

 

o Πόσο κοστίζει; Είναι δωρεάν

 

o Χρειάζεται να είμαι μέλος του

autoexec.gr; Όχι, αλλά προτείνεται

 

o Πόση ώρα διαρκεί; Περίπου 2 ώρες v

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και… μην φάτε θα υπάρχουν πλούσια εδέσματα (Πίτσες και αναψυκτικά) !!!!

 

Τι έγιναν τα παϊδάκια μετά το event????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !.

 

Είμαι μέλος του autoexec.gr. Δεν θα έλεγα δραστήριο μέλος βέβαια.

 

Θα ήθελα να παρευρεθώ αύριο στο event.

 

Θα μας ζητηθούν κάποια στοιχεία ?

 

Καποιες περισσότερες πληροφορίες ? Δεν έχω ξαναβρεθεί στις εγκαταστάσεις της Microsoft.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς το πρόγραμμα περίπου; Να ξέρουμε δηλαδή εμείς που δεν θα προλάβουμε να κάτσουμε σε όλο τι πρόκειται να χάσουμε; (εκτός από το τραπέζι που λογικά θα είναι στο τέλος!

[:D]

)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !.

Είμαι μέλος του autoexec.gr. Δεν θα έλεγα δραστήριο μέλος βέβαια.

Θα ήθελα να παρευρεθώ αύριο στο event.

Θα μας ζητηθούν κάποια στοιχεία ?
 
Καποιες περισσότερες πληροφορίες ? Δεν έχω ξαναβρεθεί στις εγκαταστάσεις της Microsoft.

Ευχαριστώ πολύ

 

μην αγχωνεσαι, θα δεις καμια 10αρια ρεμαλια να καπνιζουν εξω απο το κτιριο και καμια 20αρια να την εχουν πεσει στα κουλουρακια και τον καφε.

το κλιμα ειναι φιλικοτατο και αν θες να κερδισεις τα βλεματα, πες απλα οτι τα mac ειναι secure.

 

 

NK


Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές Φίλες και Αγαπητοί Φίλοι.

 

Τα Windows 8, ένα πολλά υποσχόμενο client λειτουργικό βρίσκεται προ των πυλών και

το autoexec.gr δεν θα μπορούσε να

μην αφιερώσει ένα event σε αυτό.

 

Για το λόγο αυτό με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε το 41ο Autoexec.gr Community Event, την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2012 στις 18:30, στις εγκαταστάσεις της Microsoft Hellas (Κηφισίας 221, Μαρούσι).

 

 

 

Το θέμα του event θα είναι :

 

Windows 8 Ante

Portas

 

Μια

παρουσίαση του νέου client OS της Microsoft.  Θα γίνει παρουσίαση και ανάλυση για τα νέα χαρακτηριστικά που ενδιαφέρουν

επαγγελματίες αλλά και τον μέσο χρήστη.

 

Ομιλητές:

 

Μάριος Ίσαρης , Windows Business Group Lead και Νάσος Κλαδάκης

 

 

 

Και…

μην φάτε θα υπάρχουν πλούσια εδέσματα (Πίτσες και αναψυκτικά) !!!!

 

 

 

FAQ

 

o Χρειάζεται προεγγραφή; Όχι

 

o Πόσο κοστίζει; Είναι δωρεάν

 

o Χρειάζεται να είμαι μέλος του

autoexec.gr; Όχι, αλλά προτείνεται

 

o Πόση ώρα διαρκεί; Περίπου 2 ώρες v

 

Το θεμα είναι αν θα έχει Ηλία ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερα...
Ωραία, τότε να πω μια προσωπική άποψη. Είναι η πρώτη φορά που παρευρέθηκα σε event του autoexec. Μου άρεσε πολύ το κλίμα και η όλη ατμόσφαιρα της συγκέντρωσης. Αυτό που με χάλασε λίγο ήταν ότι στο 1ο μέρος, ενώ όλα πηγαίναν καλά το πρώτο 15λεπτο με 20 λεπτο, μετά πλακώσαν ένα σωρό ερωτήματα (πολύ ειδικού περιεχομένου μερικά) κόβοντας έτσι τη ροή της παρουσίασης. Δεν ξέρω αν ήταν όντως έτσι ή ήταν ιδέα μου, αλλά προσωπικά περίμενα να ακούσα περισσότερα από τους ομιλητές και λιγότερα από τους ακροατές, του λάχιστον στο 1ο μέρος. Το 2ο μέρος δυστυχώς δεν το πρόλαβα...

Όπως και να έχει ευχαριστούμε για την όλη προσπάθεια από μέρους των διοργανωτών.

Αυτά από εμένα. [:D]

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερα...
Ωραία, τότε να πω μια προσωπική άποψη. Είναι η πρώτη φορά που παρευρέθηκα σε event του autoexec. Μου άρεσε πολύ το κλίμα και η όλη ατμόσφαιρα της συγκέντρωσης. Αυτό που με χάλασε λίγο ήταν ότι στο 1ο μέρος, ενώ όλα πηγαίναν καλά το πρώτο 15λεπτο με 20 λεπτο, μετά πλακώσαν ένα σωρό ερωτήματα (πολύ ειδικού περιεχομένου μερικά) κόβοντας έτσι τη ροή της παρουσίασης. Δεν ξέρω αν ήταν όντως έτσι ή ήταν ιδέα μου, αλλά προσωπικά περίμενα να ακούσα περισσότερα από τους ομιλητές και λιγότερα από τους ακροατές, του λάχιστον στο 1ο μέρος. Το 2ο μέρος δυστυχώς δεν το πρόλαβα...
Όπως και να έχει ευχαριστούμε για την όλη προσπάθεια από μέρους των διοργανωτών.
Αυτά από εμένα. [:D]

Καταρχάς να σε ευχαριστήσουμε για την πρώτη σου επίσκεψη που ελπίζουμε να έχει και συνέχεια. Δεν έχεις άδικο για την ροή. Αλλά όπως είπα και στην αρχή, πρόκειται για community event, όπου συνήθως την ροή την καθορίζει το ακροατήριο.

Σκέψου ότι ενώ είπαμε ότι θα δείξουμε 10 διαφάνειες δεν δείξαμε καμία !!!

Ισως να έγιναν πολλές ερωτήσεις και στο δεύτερο μέρος προτείνα να ακουστούν περισσότερα features όπως και έγινε.  Η συνολική διάρκεια ήταν σχεδόν 3 ώρες και οι παρευρισκόμενοι πάνω απο 100 !!! (21:45 ακόμη απαντούσαμε σε απορίες)

100 άτομα μετά τις δουλειές τους έμειναν 3 ώρες να ακούσουν την παρουσίαση (εκτός απο κάνα δύο) οπότε θέλω να πιστεύω ότι τελικά ήταν καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αναμενόμενο να γίνουν τόσες ερωτήσεις, αφού μιλάμε για την τελευταία προέκδοση της επόμενης έκδοσης των Windows - από το 2009 έχουμε να το ζήσουμε αυτό :)

Ωστόσο, όπως ανέφερε και ο Νάσος, η λογική των συναντήσεών μας είναι η ανταλλαγή απόψεων και οι ερωτήσεις. Ενίοτε, όπως χτες, έχουμε απλά πολύ interaction!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ από μέρους μου τα εξής.

Όντως η παρουσίαση ήταν πολύ ενδιαφέρουσα για τα νέα χαρακτηριστικά.
Αυτό που θα ήθελα να εκφράσω είναι ότι αυτό που είδα ήταν περισσότερο μια παρουσίαση για Home Users. Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον απλά πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς που ήμασταν εκεί ήμασταν περισσότερο IT Pro οπότε θα περίμενα κάτι περισσότερο από το look and feel.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η παρουσίαση ήταν για τα Windows 8 (client) και όχι για τη server έκδοση, οπότε θεωρώ πως είναι φυσιολογικό να επικεντρωθούμε στο "look and feel". Αν είχες παρευρεθεί και στην επίσημη πρώτη παρουσίαση των Windows 7 στα τέλη του 2009 θα παρατηρούσες ότι η θεματολογία ήταν παρόμοια. Ο λόγος είναι προφανής, ότι σε ένα client λειτουργικό μας ενδιαφέρουν περισσότερο οι αλλαγές στον τρόπο χρήσης και "διεπαφής" και όχι το τεχνικό κομμάτι. Για αυτό το θέμα θα έχουμε πολλά να πούμε στις επόμενες παρουσιάσεις, όταν αναφερθούμε στο Windows Server 2012. Σε προηγούμενη παρουσίαση του autoexec.gr, εξάλλου, είχε γίνει εκτενής παρουσίαση στο Hyper-V κομμάτι του Windows 8 Server (όπως λεγόταν προ ολίγων μηνών).

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε βρήκαμε λοιπόν, για αυτό υπάρχει το Autoexec για να λύνουμε τις απορίες μας!

Πάντως οι 2 άντε και 3 ώρες είναι λίγες για να δεις κάτι inside out παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των ομιλητών!

Όπως θα παρατήρησες δεν φεύγουμε μέχρι να μας πουν !!!!

Αν έχετε απορίες μπορείτε να ρωτήσετε και σε αυτό το Thread ,σίγουρα όχι μόνο οι ομιλητές , αλλά και μέλη της κοινότητας έχουν ασχοληθεί αρκετά με τα Windows 8!

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...