Jump to content

Restrict Send Mails to Distribution list Except some Users


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.
Μου ζητήθηκε από την διοίκηση να κάνω έναν κανόνα, τον οποίο δοκιμάζω να τον δημιουργήσω, αλλά δεν καταφέρνω να τον κάνω να παίξει.

Εχω ένα Mail Enabled Distribution Group στο οποίο ανοίκουν όλοι οι mail enabled χρήστες μου. Το όνομα του Group είναι Allcompanyusers

Θέλω όταν οποιοσδήποτε χρήστης πάει να στείλει mail σε αυτό το Group, να μην αποστέλετε το mail Εκτός και αν είναι κάποιοι συγκεκριμένοι mail enabled χρήστες.

Θέλω δηλαδή ο kostas lagiopoulos (ο οποίος ανοίκει στο Allcompanyusers) όταν στείλει mail στο allcompanyusers να μην άποστέλετε το μήνυμα,
όταν 'ομως ο διευθυντής Petros Petropoulos (ο οποίος ανοίκει και αυτός στο allcompanyusers) όταν στείλει στο Allcompanyusers το μήνυμα να αποστέλετε κανονικά σε όλα τα μέλη του Group.
Επίσης ο kostas lagiopoulos θα πρέπει να μπορεί να στείλει mails σε όλους τους χρήστες που ανοίκουν στο group allcompanyusers ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ όμως, Θέλω να μην μπορεί να στείλει σε ολόκληρο το group, που μπορεί να το βάλει με ευκολία στο to, αλλά αν διαλέξει ένα ένα όλα τα μέλη του Group να μπορεί να φύγει το mail.. 

Έχω Exchange 2007

Εχω δοκιμάσει με Transsport Rules αλλά δεν κα΄τάφερα να το κάνω.

Έχει From People ή From member of distribution list
TO People or member of distributon list etc
Except ....

Αλλά αν το δούμε λογικά δεν είναι εφικτό να γίνει αυτό που θέλω... αλλά δυστυχώς αυτό μου ζητήθηκε

ΠΩΣ ΘΑ Μπορέχω να το κάνω? Έχει κανένας κάποια λύση? Μπορεί κάποιος να σκεφτεί κάτι?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ Με κανόνα When Message header contains specific words

Έκανα ΤΡΕΙΣ κανόνες.

1 When to contains AllCompanyusers
2. When cc contains AllCompanyusers
3. When bcc conataisnAllCompanyusers

When Message from Inside
And When to contains AllCompanyUsers
Then Silently Drop Message

[:)][:D]

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...