Jump to content

Ταυτοποίηση σκληρού δίσκου σε laptop


M.Markou
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα, ένας φίλος έχει ένα laptop hp, απο το οποίο έβγαλε το σκληρό δισκό και τον δάνεισε σε ένα γνωστό του. Πριν μερικές μέρες του ζήτησε πίσω το σκληρο, όμως υπάρχουν αμφιβολίες οτι ο σκληρός δεν είναι ο ίδιος και τον έχει αλλάξει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβουμε αν ο σκληρός είναι ο εργοστασιακός του laptop ή αν έχει αλλαχτεί;

 

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξει φίλους!!!!
Πέρα από την πλάκα ΔΕΝ νομίζω ότι υπάρχει τρόπος.

Δεν ξέρω αν είχε κάνει register από τα ΗΡ tools μήπως γίνεται κάτι τέτοιο και υπάρχει κρατημένη η πληροφορία.

το μόνο που βρίσκει γενικότερα τώρα είναι μέχρι πότε έχει εγγύηση το laptop κλπ Δεν νομίζω ότι έχει το σειριακό του δίσκου..

Από Δευτέρα θα ρωτήσω και έναν φίλο μυ που εργάζεται στην ΗΡ αλλά λογικά η απάντηση θα είναι αρνητική. 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και το φιλαράκι και μου απάντησε το ίδιο. Δεν μπορείς να το βρεις.
Μου είπε ότι κανονικά ο ΗΡ δίσκος θα έχει ένα αυτοκόλλητο που εχει spare parts κλπ και γράφει επάνω ΗΡ.

Είναι η μοναδική ένδειξη ότι ο δίσκος που έχει στα χέρια του είναι ΗΡ αλλά όχι ότι είναι και ο αρχικός ΗΡ.

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και μια ψιλοτρελή ιδέα; Σε περίπτωση που ο "γνωστός" έκανε απλά τσεκ ή τέτοια πράγματα, κάνοντας τώρα ένα data recovery θα πρέπει να βρεθούν γνώριμα αρχεία. Αν βρεθούν πολλά και διάφορα που δεν θα έπρεπε, και τίποτε γνωστό, τότε μάλλον τα νεκρά δεδομένα έχουν μια απάντηση...

Αλλά αυτό ξαναλέω εξαρτάται από το τι χρήση προβλεπόταν να κάνει ο "γνωστός".

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...