Jump to content

BackUp βάσης μέσω αργού WAN link


Memphis
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με το backup μιας βάσης που κρατάω τοπικά, ψάχνω έναν αυτοματοποιημένο τρόπο να την βγάζω εκτός φυσικού κτιρίου σε άλλο σημείο.

Το link από το οποίο θα περάσει είναι πολύ αργό με ταχύτητα αποστολής μόλις 40kb/sec ,το μέγεθος της βάσης 1 Gb με χρόνο ολοκλήρωσης περίπου 7 ώρες και θέλω καθημερινό backup.

 

Ποιος θα ήταν ο πιο αξιόπιστος τρόπος;

  • Απευθείας μέσα από τον SQL να ρυθμίσω το shared folder; Εκεί θα έμπλεκε λίγο τα πράγματα με τα backup που τρέχουν τοπικά.
  • Να κάνω copy απευθείας το device χωρίς να εμπλακεί ο SQL; Και με ένα hash check να ελέγχω τα αρχεία; RichCopy; FTP;

Επειδή το link ορισμένες φορές δεν είναι stable, δυνατότητες resume είναι απαραίτητες.

 

Έχω κάνει κάποιες απόπειρες με FTP αλλά δεν έχουν καταστεί επιτυχείς.

Δεύτερος SQL δεν υπάρχει και αν αποφύγουμε τα έξοδα ακόμα καλύτερα [:)]

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων [:)]

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ΔΕΝ ψάχνεις για δωρεάν λύση, ο DPM2012 με Primary & Secondary Protection είναι πολύ αξιόπιστη και ικανή λύση, μιας που στέλνει μόνο τις αλλαγές από το ένα backup στο άλλο, και μάλιστα με bandwidth throttling εφόσον το επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου είναι να φτιάξεις ένα SSIS package στο οποίο να έχεις δύο tasks με το ένα να παίρνεις το backup και με το άλλο να κάνεις ftp. Φυσικά αυτό μπορείς να το κάνεις schedule.

Για να γίνουν όλα αυτά θα πρέπει να μην έχεις express edition.

Δοκίμασε το νομίζω ότι θα σου λύσει το θέμα.

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα ενημέρωσε με ώστε να το κάνω post ή web cast

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις κατευθυντήριες γραμμές.

 

Το robocopy κατάφερε να κάνει copy 1,5Gb απο το link εκεί που όλα τα άλλα τα έβρισκαν σκούρα. Έτρεξα και hash check, όλα οκ.

Μένει να αυτοματοποιήσω τη διαδικασία.

 

Μπορώ να ενεργοποιήσω το compression απευθείας από το server ή να το κάνω στην εντολή του full backup?

 

Link to comment
Share on other sites

Στην βάση μπορείς να την έχεις compressed και το backup θα είναι compressed όμως αν θα κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει λάβεις υπόψη όλες τις παραμέτρους που πηγάζουν όταν κάνουμε μια βαση compressed όπως οτι χρειάζεσαι περισσότερη cpu. Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις κέδρος σε χώρο όταν θα κάνεις την βάση σου compressed. Για το λόγο αυτό έχω φτιάξει μια sp που κάνει compress estimation gain και την οποία μπορείς να βρείς εδώ.

Εξέτασε τα όλα προσεκτικά και πράξε ανάλογα. Λύση μπούσουλας δεν υπάρχει αλλά ιδανική είναι η λύση που θα καλύψει τις ανάγκες σου

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...