Jump to content

Το Reply που κάνω γίνετε μόνο απο τον Default Smtp


aristidis
 Share

Recommended Posts

Αναλυτικότερα ... Εχω ενα SBS 2003 R2 για Domain Controller και Exchange.

Εχω εσωτερικά e-mail της μορφής [email protected] και για μερικούς χρήστες και εξωτεερικά με POP3 connector της μορφής [email protected].

Εχω τα γενικά e-mail της εταιρίας οπως [email protected] [email protected] τα οποία τα κατεβάζω με pop3 connector και τα στέλνω στα

αντίστοιχα Distribution Lists. Τώρα το πρόβλημα ...

Ερχετε ενα mail απο [email protected] και το παραλαμβάνει ο χρήστης [email protected]. αν ο χρήστης κάνει reply το email φέυγει με From: user1

ενώ θα ήθελα να φεύγει απο [email protected]. Δοκίμασα να δημιουργίσω τοπικά στον χρήστη και δεύτερο λογαριασμό πέραν το exchange δηλ εναν

pop3 τον οποίο έβαλα και Defult και μετα απο μερικά δευτερόλεπτα αλλάζει απο μόνο του στον Exchange!!!

Τι μπορώ να κάνω...

 

Ευχριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω την λύση γενικά όπως την έχω γράψει σε άλλο post, με την προσθήκη archiving σε Public folder (προαιρετικά)

Για δες την σε παρακαλώ και πες μας αν δουλευει.

1. Δημιουργία Distribution Group με Global Scope (mail enabled) με όνομα π.χ. DG_Info και mail [email protected]

2. Δημιουργία public folder PF_info.

Μέλη του group  DG_Info = user1, user2, PF_info, κλπ

Δίνω δικαίωμα SendAs πάνω στο DG_Project1 στους user1, user2, και σε όσους άλλους θέλω. (Αυτο είναι το πλεον σημαντικό)

Οταν έρχεται ένα Mail προς το info@mycompany.gr πηγαίνει στους user1, user2, κλπ και φυσικά στο public folder (PF_info) για αποθήκευση

Οι χρήστες user1 και user2 όταν στέλνουν ή απαντάνε Mail προς τα έξω αναφορικά με το info τότε στο From: θα διαλέγουν το DG_info. Θα βάλεις έναν κανόνα σε αυτούς όταν το mail είναι from [email protected] αυτό να πηγαίνει και στο PF_info οπότε το PF θα έχει και τα εισερχόμενα και τα εξερχόμενα. Το From μπορείς να επιλέξεις να φαίνεται στην φόρμα πάντα.

Αρα η κίνηση των Mail θα γίνεται προς και από ένα Mail ([email protected]) και όλο το ιστορικό θα μένει στο public folder.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση αυτή την είχα διαβάσει πριν κάνω post... Ευχαριστώ

Η λύση αύτη σε ένα εργασιακό περιβάλλον με 100-150 mail ανα χρήστη πονάει γιατί θέλει πάντα επιλογή from.

Πες μου μόνο αν ξέρεις γιατί το outlook γυρίζει συνεχεια τον default λογαριασμό να είναι ο exchange.

Μπορούμε να το παρακαμψουμε?

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν μπορούμε

Αν ειχες exchange 2007 θα εφαρμοζαμε κάποιος κανονες

Αλλα εδώ δεν ξέρω κάτι άλλο. Πάντα τα mail φεύγουν απο το primary smtp. Νομίζω οτι δεν έχεις άλλη επιλογή, χωρίς custom formes

Link to comment
Share on other sites

 ... Καλησπέρα σε όλους,

Θα πρότεινα, να δημιουργήσεις ένα νέο exchange profile στο Outlook του χρήστη 1 και να επιλέξεις να σε ρωτάει ποιό το e-mail account θέλεις να ανοίξω. Μπορεί να μην κατάλαβα καλά, αλλά, ένας χρήστης έχει 100-150 mails; Ή διαχειρίζεσαι 100-150 χρήστες

Ευχαριστώ,

Ανδρέας

 

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα σε αυτή την περίπτωση θα είναι χειρότερα απο την επιλογή FROM αφου θα είναι συνέχεια στο άνοιξε - κλείσε το Outlook, οταν θα εναλάσσεται μεταξύ των χρηστών.

Αλλωστε αν κάποιος παίρνει κάθε μέρα 150 emails σε άλλον λογαριασμό εκτός του δικού του, μήπως θα έπρεπε σαν default smtp να είχε τον....αλλο  λογαριασμό και να επιλέγει το FROM για τον "δικο του"

ΕΚτός αν μου λες, οτι αυτά τα 150 emails είναι απο 3-4 λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ..

Υπάρχουν Distr Lists που διαβάζουν απο 3 ή 4 account.

Αυτο που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι πριν ασχοληθώ με exchange 2003 είχα ενα linux mail server (τον Cyrus )

στον οποίο απλά έκανες ένα edit ενα αρχειάκι που έλεγες οτι ο λογαριασμός user1 βλέπει info,sales και σε ένα άλλο αρχειακι δήλωνες οτι ο [email protected] οταν βγαίνει έξω απο το εταιρικό δίκτυο

είναι ο πχ [email protected]

κάνοντας reply στο mail που έλαβες απο έξω έκανε κανονικά reply σαν sales ή info ανάλογα απο ποιο λογαριασμό το παρέλαβες(Distr List)

Η λύση που βρήκα είναι με script απο το outlook του κάθε client να διαβάζει το distr list και να βγάζει αυτόματα τον senter στο from.

Αλλά είναι αυτοκτονία να το κάνω σε 35 H/Y και είναι και δύσκολο να το διαχειριστώ σε οποιοδήποτε πρόβλημα...

Τι να πώ ....

Μάλλον πρέπει να γυρίσω στον Cyrus αλλά προσπαθώ ακόμα εδώ και 2 μηνες με τον Exchange πιστέυοντας ότι δεν μπορεί κάτι μου ξεφεύγει ...

 

ευχαριστώ για την βοήθεια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ξεφεύγει κάτι, η πιο προσιτή λύση είναι αυτή που σου έχει πει ο Νάσος. Προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό όταν παίρνω mail από μια εταιρία να μου το στέλνει το απρόσωπο info, θα προτιμούσα να ξέρω με ποιον μιλάω.

Δεν γίνεται στον Exchange Server, γίνεται στο Linux, αλλά ...... όταν τα απεσταλμένα σου είναι αποθηκευμένα στον υπολογιστή του γραφείου και εσύ θέλεις να τα βλέπεις και από το σπίτι, τι κάνεις? Αν κρασάρει ο δίσκος του υπολογιστή του γραφείου, που θα ξαναβρείς τα mail σου? Όταν συνδεθείς από το internet cafe με webmail στο Linux και στείλεις ένα mail, πως θα το περάσεις στα απεσταλμένα του υπολογιστή του γραφείου?

Αυτά είναι όλα μειονεκτήματα του πρωτοκόλλου POP3. Δυστυχώς η λύση δεν είναι το IMAP, ούτε το να στέλνω ένα αντίγραφο του μηνύματος στον εαυτό μου για να το δω από τον υπολογιστή του γραφείου, ούτε η διατήρηση των εισερχομένων για 15 μέρες στον διακομιστή, ώστε να κατεβαίνουν τα μηνύματα σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές. Με τον Exchange Server κερδίζεις 5 πλεονεκτήματα και χάνεις 1. Τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Έχω την εντύπωση πως έχω σε μια εγκατάσταση pop3 accounts που δουλεύουν σαν default outgoing. Τι εκδόσεις outlook χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

gvarakis,

Το ζητούμενο εδώ δεν είναι να μπεί default κάποιος άλλος εκτός exchage Λογαριασμός, αλλά το σύστημα να καταλαβαίνει προς ποιον ήρθε το email και να απαντάει απο τον αντίστοιχο λογαριασμό, που δεν ανήκει στον χρήστη που λαμβάνει το mail, χωρίς αυτός να χρειάζεται να επιλέξει.

ΕΝνοείται ότι όλοι οι παραπάνω θα είναι exchange λογαριασμοί. Τέτοιοι κανόνες απο όσο ξέρω αν δεν μου διαφέυγει τίποτα, υπάρχουν στον Exch2007, σε 3rd party εργαλεία και se custom εφαρμογές.

Εγώ βέβαια ψηφίζω τρελά το From και την επιλογή απο τον χρήστη για το ποιος λογαρασμός θα απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο πρόβλημα με τα απρόσωπα e-mail έχεις απόλυτο δικιο αλλά σε μια μεγάλη εταιρία τα άτομα αλλάζουν συχνά και δεν γίνετε να αλλάζεις συνεχεια τους λογαριασμούς και να πρόοθεις τα παλία email στον καινούργιο υπάλληλο.Σε όλα έχεις απόλυτο δικιο. Απλά έλεγα μήπως κάτι μου δεν ξέρω...

Το πρόβλημα το έλυσα αναγκαστικά με Security Groups/From και προσπαθώ κάθε μέρα να τους θυμίζω ότι όταν στέλνουν mail εξω πρέπει να γράφουν το From. Εφαγα γκρίνια αλλα τι να κάνεις...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες γίνεται πολύ απλά στα Windows... Μόλις φύγει κάποιος από μια εταιρεία, κάνεις rename account στο όνομα που θες από το Active Directory. Αντίστοιχα rename γίνεται και στον Exchange (αλλιώς αλλάζεις "χειροκίνητα" το e-mail account) και είσαι ΟΚ. Επιπλέον, αφού ο χρήστης ουσιαστικά παραμένει ο ίδιος (σαν security object) ο νέος υπάλληλος έχει αυτόματα πρόσβαση σε όλα τα e-mails και επιπλέον σε όλα τα files shares του παλιού υπαλλήλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα είμαι καινούργιος σε στο autoexec.gr , το οποίο φένεται  εκπληκτικό

 Θέλω να αναφέρω ένα σενάριο ,

  Αποστολή email ταυτόχρονα σε παραλήπτες που είναι στο domain (.local) και σε παραλήπτες στο internet (πχ gmail, yahoo, otenet ) τι επιλέγουμε σε αυτήν την περίπτωση σαν λογαριασμό για την αποστολή του email ?

  Υπάρχει σχετική παραμετροποίηση στον Exhange Server?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν  επιλέγεις τίποτα

Και στους εσωτερικούς αλλά και στους εξωτερικούς το email θα πάει μέσω του default λογαριασμού του χρήστη.

Ο Exchange ξέρει και δρομολογεί.

Φίλε Dhlos, καλωσήρθες. Στην παραπάνω συζήτηση ουδέποτε τέθηκε το θέμα οτι πρέπει να επιλέγεις συνέχεια για να στείλεις ένα email . Απλά κάποιος φίλος ρώτησε τη θα γίνει αν θέλει να στήλει το mail σαν κάποιος άλλος εκτός του default χρήστη

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...