Jump to content

Windows 8.1 apps don't open


Blackman
 Share

Recommended Posts

Φίλτατοι χαιρετώ σας

σε windows 8.1 εταιρικό μηχάνημα που είναι joined στο domain και συνδεδεμένο το domain account με το live id του χρήστη παρατηρώ το εξής (μιλάμε για το δικό μου μηχάνημα)...

οι win 8 εφαρμογές κάποιες φορές δεν παίζουν. αρχικά το είχα ψάξει και είχα βρει κάποιες λύσεις και έκανα κάποια πράγματα και στην επανεκκίνηση έπαιξε. Στην πορεία παρατήρησα ότι οι κινήσεις που είχα κάνει δεν είχαν και κάποια σχέση καθώς το πρόβλημα εμφανίζεται πάλι.

αν κάνω μία επανεκκίνηση θα παίξει. άλλες φορές μπορεί κάποιες εφαρμογές να μην παίζουν (συνήθως οι περισσότερες), αλλά 1-2 να ανοίγουν. Αυτό που κάνει για να είμαι πιο ακριβής είναι ότι το πρόγραμμα φαίνεται ανοιχτό, αλλά το κρατάει στο background και δεν μου το φέρνει μπροστά, χωρίς να δείχνει ότι το εκτελεί πέρα του ότι το εμφανίζει στην taskbar. Αναγκάζομαι να το κλείσω με δεξί κλικ - κλείσιμο.

Αυτό μου το εμφανίζει ΜΟΝΟ σε αυτό το μηχάνημα και σε κανένα άλλο με win 8.1 που χρησιμοποιώ.
δεν είναι κάτι τραγικό γιατί το desktop mode λειτουργεί κανονικότατα, αλλά είναι κάποιες win 8.1 εφαρμογές που με βολεύουν και τις θέλω, χωρίς να μπαίνω στην διαδικασία να κάνω επανεκκίνηση ή κάτι σχετικό.

έχετε τίποτα υπόψην;

ανεβάζω και μία φώτο όπως το γράφω τώρα για να δείξω που πάτησα πάνω στο windows store και το μοναδικό που φαίνεται είναι όπως το βλέπετε στην φώτο. αν πατήσεις κάνει ότι πάει να το φέρει στην οθόνη και τσουπ πάλι dekstop.

post-9484-0-88710500-1412925171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

thx Βαγγέλη.
διόρθωσε κάποια πράγματα...

παρόλα αυτά είχα κάνει ήδη επανεκκίνηση και έπαιζε κανονικά.

τώρα θα το παρακολουθήσω μετά από τις διορθώσεις του troubleshooter αν ξαναεμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...