Jump to content

Απόκτηση Τίτλου Σπουδών στην Πληροφορική


MemphisGr
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ελπίζω να ανοίγω το θέμα στο σωστό section.

 

Θα εκτιμούσα τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με την απόκτηση τίτλου σπουδών που να αφορά στην Πληροφορική, δεδομένου ότι ένας τίτλος είναι - στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων  (αν όχι σε όλες) - απαραίτητος στην αναζήτηση εργασίας.

Μετά από σύντομη έρευνα, επιλογές φαίνεται να υπάρχουν αρκετές και αναρωτιέμαι ποια είναι η καλύτερη, που να συνδυάζει (όσο το δυνατόν) ταχύτητα στην απόκτηση του τίτλου, λογικό κόστος απόκτησης και αναγνωρισιμότητα (έστω και αν αυτή είναι τυπική).

 

Οι πιστοποιήσεις σίγουρα αποτελούν σημαντικό προσόν στην επαγγελματική αποκατάσταση, όχι όμως αρκετό.

                                                            
Από πού θα μπορούσε λοιπόν να ξεκινήσει κάποιος για να δημιουργήσει μια βάση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος μεταπτυχιακού MSc στην πληροφορική, διαπίστωσα ότι σε καμμία δουλειά δεν έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο, σε αντίθεση με τις πιστοποιήσεις, που αποδεικνύουν τι ξέρεις.

Ίσως ένας τίτλος σπουδών πανεπιστημίου να δείχνει ότι κόβει το μυαλό σου, αλλά από αυτό το σημείο και μετά σε όλες τις συνεντεύξεις με ρωτούσαν τι ξέρω στην πράξη.

 

Συμφωνώ με τον Αντώνη, πες μας τι εχεις βρει για να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οι επιλογές που έχω βρει έως τώρα:

1. Ανοικτό Πανεπιστήμιο

2. Δημόσιο ΙΕΚ

3. Ιδιωτικό ΙΕΚ

4. Κολλέγια που συνεργάζονται με Πανεπιστήμια του εξωτερικού

 

Αντιλαμβάνομαι και συμφωνώ ότι ο τίτλος δεν είναι ενδεικτικός των γνώσεων. Παρόλα αυτά όμως αποτελεί απαραίτητο (έστω και τυπικά) προσόν για αναζήτηση εργασίας.

Δύσκολα βρίσκεις αγγελία για θέση που να αφορά τον τομέα και να μη ζητά τίτλο Πληροφορικής.

 

Υπάρχει λοιπόν το εξής δίλημμα:

Αξίζει να αφιερωθεί ο χρόνος (και τα χρήματα) για την απόκτηση ενός τίτλου ή μένεις στο μονοπάτι των πιστοποιήσεων με το ρίσκο να είσαι εκτός προϋποθέσεων για μια θέση, λόγω έλλειψης αυτού;

 

Τις πιστοποιήσεις τις θεωρώ δεδομένες, προφανώς, από τη στιγμή που θες να αποδείξεις την επαγγελματική ενασχόλησή σου με τον τομέα.

Ρίχνοντας όμως μια ματιά στις αγγελίες, ο τίτλος είναι απαραίτητος.

Link to comment
Share on other sites

Μισό να μην μπερδέψουμε κάποια πράγματα.

οι τεχνικές πιστοποιήσεις δείχνουν τι ξέρεις στην πράξη. ένας τίτλος σπουδών καλύπτει γενικότερες έννοιες και πρακτικές.
έχω πτυχίο σε Business Information Systems και μεταπτυχιακό σε Information Technology Management, παράλληλα έχω τις αντίστοιχες πιστοποιήσεις και είμαι MCSA 2008 και σύντομα θα κάνω τις αντίστοιχες αναβαθμίσεις σε 2012 (Και έχω ξεκινήσει από Windows Server NT).

λοιπόν... οι πιστοποιήσεις μου έδωσαν το πρακτικό του θέματος για να ξέρω πως να λειτουργήσω σαν μηχανικός συστημάτων.
τα υπόλοιπα όμως, project management, managerial skills, organization, human relations κλπ με καθοδήγησαν τα πτυχεία.

αν θες να γίνεις IT Manager ή πας σε μία αντίστοιχη θέση, οι πιστοποιήσεις δεν θα στο δώσουν ποτέ ή πάρα πολύ δύσκολα (το εμπειρικό στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν πάει με το σωστό και είναι λάθος αν το πιστεύει κάποιος αυτό). από την άλλη αν θες να καταφέρεις κάτι στον τομέα μας, χωρίς πιστοποιήσεις είναι δύσκολο.

στο IT Director's Forum που πήγα πρόσφατα και ήταν για CIOs & CEOs το μότο που χρησιμοποιούσαν ήταν ότι ο δευθύνων πρέπει να ξέρει ότι κάτι γίνεται...δεν χρειάζεται να ξέρει ακριβώς το πως γίνεται. (αν και διαφωνώ με αυτή την προσέγγιση, δίχνει το ενδεικτικό του πράγματος).

στην τελική το πτυχίο σε βάζει σε και σε αντίστοιχο τρόπο σκέψης που φυσικά δεν θα αποκτήσεις ΠΟΤΕ από πιστοποιήσεις.

δεν υπάρχει εταιρεία που να σε δεχτεί χωρίς πτυχίο. ΤΕΛΟΣ.
και αν σε δεχτεί θα πάρεις ότι λιγότερο γίνεται. Ακόμα και να τους αποδείξεις ότι εσύ έφτιαξες τον exchange.
Δεν συγκρίνεται το 3-4 χρόνια σπουδών με το μία εβδομάδα διάβασμα (κάποιοι έχουν δώσει όλες τις πιστοποιήσεις σε μία εβδομάδα μέσα).

οπότε...εγώ λέω ότι το πτυχίο χρειάζεται και μετά από αυτό, full πιστοποιήσεις.

σαν άτομο που έχω κάνει συνεντευξεις από υποψήφιους, θα πω ότι όσοι ΔΕΝ είχαν χαρτί από ελληνικό ή ξένο ανώτατο ίδρυμα δεν τους κοίταζα καν (αυτό πάει στο κομμάτι του ΙΕΚ δλδ), αν κάποιος δεν είχε πτυχίο από ΑΕΙ, ΤΕΙ ή ξένο ίδρυμα αλλά είχε αρκετές πιστοποιήσεις του έδινα την ευκαιρία.
από εκεί και πέρα ήταν ενδεικτικό ότι τα άτομα που έχω μιλήσει κινόντουσαν διαφορετικά μέσα στην συνέντευξη.

τώρα εδώ υπάρχει το tricky part
όποιος έχει πτυχιο & μεταπτυχιακό, αποδεδειγμένα έχει προσπαθήσει και έχει μελετήσει για αυτό...
ΑΛΛΑ...λόγο του ότι η τεχνολογία αναπτίσεται συνεχώς, όποιος μετά το πτυχίο του δεν έχει ασχοληθεί με πιστοποιήσεις δίχνει ότι ο τομέας δεν τον ενδιαφέρει.

συν ότι πιστοποιήσεις μπορείς να πάρεις παράλληλα με το πτυχίο σου!
εγώ σου προτείνω να δεις είτε το ανοιχτό πανεπιστήμιο ή κολέγια που συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού.
και εφόσον τις πιστοποιήσεις τις θεωρείς δεδομένες...τότε είσαι σε αυτό το μονοπάτι!

από τα 2 παραπάνω, προτιμώ το πανεπιστήμιο του εξωτερικού γιατί τα πράγματα εκεί είναι συνήθως αυστηρά σε αντίθεση με τα ελληνικά ιδρύματα (αν και έχω φίλο που κάνει μεταπτυχιακό στο ανοιχτό και μου λέει ότι έχει ζοριστεί και διαβάζει αρκετά)

αυτή είναι η δική μου άποψη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μεστή η απάντησή σου και αντικατοπτρίζει την εικόνα που λαμβάνω από την έρευνά μου στην αγορά εργασίας.

 

Θέλω βέβαια να πιστεύω - σύμφωνα με το παράδειγμα σου - ότι αυτός που έφτιαξε τον exchange θα ανταμειφθεί ανάλογα και ας μην έχει πτυχίο τελικά :)

Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητείται η αξία του,αποτελεί όμως ισχυρότερο προσόν από την αποδεδειγμένη εργασιάκη εμπειρία;

(που σίγουρα δεν αποδεικνύεται από τις πιστοποιήσεις αφού όπως αναφέρεις μπορείς να τις πάρεις όλες σε μία εβδομάδα)

 

Το θέμα είναι ότι πλέον, χωρίς πτυχίο, περιορίζονται δραματικά οι επιλογές και ας υπάρχουν ουσιαστικά προσόντα.

στο IT Director's Forum που πήγα πρόσφατα και ήταν για CIOs & CEOs το μότο που χρησιμοποιούσαν ήταν ότι ο δευθύνων πρέπει να ξέρει ότι κάτι γίνεται...δεν χρειάζεται να ξέρει ακριβώς το πως γίνεται. (αν και διαφωνώ με αυτή την προσέγγιση, δίχνει το ενδεικτικό του πράγματος).

Αν είναι δυνατόν να γίνεις πιο συγκεκριμένος, θα το εκτιμούσα. Δεν καταλαβαίνω τί θες να επισημάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό είναι ότι ο IT Manager δεν χρειάζεται να ξέρει πχ το πως πρέπει να στηθεί ο DPM, ο Exchange  ή το Sharepoint, αλλά να ξέρει ότι τα συγκεκριμένα θέλουν τόσο χρόνο, τόσα άτομα, τόσο κόστος...και θα προσφέρει αυτά τα οφέλη για την επιχείριση.

Και γενικότερα να έχει επαφή με την τεχνολογία και το πως υλοποιούνται όλα τα σχετικά πράγματα, χωρίς όμως να σπαταλάει χρόνο για να το κάνει ο ίδιος! Η θέση του είναι να διαχειρίζεται το αντιστοιχο προσωπικό ή να αποφασίζει σωστά ποιον εξωτερικό συνεργάτη θα χρησιμοποιήσει.

αυτό είναι το γενικότερο μότο που χρησιμοποιούν στον τομέα του IT Management!

η δική μου διαφωνία είναι ότι ο ΙΤ Manager πρέπει να έχει "λερώσει" τα χέρια του στο αντικείμενο και να έχει επαφή. Γιατί έτσι δίνει πολύ πιο γρήγορα λύσεις καθώς το έχει περάσει και ξέρει τι γίνεται και δεν είναι όλα θεωρία. Ειδάλως η προσέγγιση που είχαν στο συγκεκριμένο συνέδριο ήταν μάλλον πολιτική προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...