Jump to content

Unable to print after updates in Windows 8.1


klag
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

στην εταιρία έχω κάποια Laptop HP με windows 8

έχουν εγκατεστημένους εκτυπωτές δικτυακούς ΗΡ και δουλεύουν κανονικά.

Μετά από Updates κάποια Laptop από αυτά ενώ έχουν κανονικά τους εκτυπωτές δεν μπορούν να εκτυπώσουν.

Πηγαίνεις τον εκτυπωτή, πατάς Print Test Page, δείχνει όλα τα μηνύματα του εκτυπωτή, όπως Toner Low, Δείχνει να πηγαίνει στον spooler η σελίδα, δείχνει να εκτυπώνεται, αλλά στο εκτυπωτή ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ.

Επίσης αν πας να προσθέσεις ένα νέο τοπικό εκτυπωτή βάζοντας TCP/ΙΡ Port μόλις φτάνει να δημιουργήσει τον εκτυπωτή (στο σημείο που σε ρωτά το όνομά του) βγάζει unable to install printer. unspecified error .

Print Spooler είναι running, RPC είναι Running 

ΟΛΑ δείχνουν να είναι σωστά ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΤΥΠΩΝΩ!!!!

 

Το έχει δει κάποιος?

Ξέρει κάποιος καμιά λύση? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Drivers μοιάζει αυτό :)

 

Καθάρισες την ουρά αρχικά; Δοκίμασε να καθαρίσεις την ουρά.

Αν δεν εκτυπώσει, αφαίρεσε εκτυπωτή και drivers από MMC και δοκίμασε να τον εγκαταστήσεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι στην Ουρά.

 

Αν αφαιρέσεις τον εκτυπωτή και πας να τον προσθέσεις ή αν προσθέσεις έναν νεό εκτυπωτή βγάζει αυτό που είπα

unable to install printer. unspecified error .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα αν μπεις με δεξί κλικ Σε οποιονδήποτε εκτυπωτή στην καρτέλα Advanced,  είναι όλα Γκρι και δεν μπορείς να επιλέξεις τίποτε. ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ

 

post-10156-0-82247400-1414149890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς κάπου να κάνεις Δεξί κλικ Run As administrator

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αυτό https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/f16dcd96-bb33-4b03-bb9b-56fdef14d7ad/printers-installed-under-initial-user-have-printer-properties-grayed-out-for-new-users-even-if-they?forum=w7itproinstall

change Properties και πλεόν δεν είναι γκρι οι επιλογές.

 

Εχω μπει σε ένα Laptop κα ιτου έχω αλλάξει τα φώτα.... Τώρα με αλλαγή Driver εκτυπώνει.

Έβαλα τον ΗΡ Universal Driver PCL6 και εκτυπώνει. καθώς και με τον eprint HP driver εκτυπώνει...

 

Λογικά θα την βρω την άκρη αλλά είναι καιτο ΓΙΑΤΙ...  

Εφόσον δούλευε κανονικά γιατί μετά από update σταματάει? 
Επίσης αν γυρίσεις πίσω σε ημερομηνία το λειτουργικό (Restore) και πάλι εκτυπώνει σωστά, και μόλις κάνει τα updates και πάλι σταματά.

ΜΗΝ μου πείτε να δω πιο update διότι έχει 144 updates που βάζει.... οπότε δεν ξέρω ποιο...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα επειδή το πέρασα το θέμα...
αρχικά έχει να κάνει τόσο στον τρόπο που γίνεται το connection όσο και στους drivers.

εμένα αυτό που έπαιξε ήταν το παρακάτω:
θα πρέπει να ξανακάνεις τις συνδέσεις manually, αλλά σαν νέο τοπικό με portname -> \\pcname\sharename (το πρόβλημα το αντιμετόπισα ΜΟΝΟ στους shared δικτυακούς εκτυπωτές. Μετά πας και του δηλώνεις από που να πάρει τους drivers του εκτυπωτή και παίζει!

στην δική σου περίπτωση λες ότι βγάζει μύνημα λάθους στο να φτιάξει την πόρτα. αυτό δεν μου το εμφάνισε. εκτός και αν πήγες μέσα στις ρυθμίσεις του υπάρχον εκτυπωτή να τον γυρίσεις σε τοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που είχε και άλλος το ίδιο πρόβλημα και δεν έιμαι ο μοναδικός.

Τους εκτυπωτές τους έχω εγκατεστημένους σαν τοπικούς με πόρτα TCP/IP.

το πρόβλημα δείχνει να είναι από τον Driver, και όταν αλλάζω Driver και βάζω τον HP Universal Driver, διορθώνεται το πρόβλημα.

Το ωραίο είναι ότι ο driver που είχαν εγκατασταθεί οι εκτυπωτές ήταν από την Microsoft και όχι από την ΗΡ. όταν είχαν εγκατασταθεί είχε κάνει μόνο του το Windows 8 αναζήτηση και έβλαε τον κατάλληλο driver.

Γιώργο εσύ βρήκες πιο update έκανε την ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...