Jump to content

Λύση fax


Blackman
 Share

Recommended Posts

Χαιρετώ σας

ψάχνω να βρω νέα λύση για την εταιρεία μου στο θέμα fax και ηλεκτρονικής διαχείρισης

Αυτή στην στιγμή δουλεύουμε με το FacSys της Solgenia.
Το οποίο δεν μας συμφέρει οικονομικά να αναβαθμίσουμε λόγο κόστους.

Οπότε ρωτάω εδώ, παράλληλα με την έρευνα που κάνω, για να δω τι έχετε δοκιμάσει.

Αν υπάρχει λύση στο cloud σε αυτή την περίπτωση θα ήταν ότι καλύτερο.

Αλλά, για πείτε τι έχετε δουλέψει, για να δω και εγώ προς κάποια κατεύθυνση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας λίγο περισσότερα στοιχεία ...

 

Πόσοι χρήστες λαμβάνουν και στέλνουν faxes  ?

Ποσα περίπου faxes την ημέρα ?

Όλα μέσω email αποστολή & λήψη ?  εκτυπώνονται ?  

Πόσες γραμμές ? PSTN , ISDN?

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας λίγο περισσότερα στοιχεία ...

 

Πόσοι χρήστες λαμβάνουν και στέλνουν faxes  ?

Ποσα περίπου faxes την ημέρα ?

Όλα μέσω email αποστολή & λήψη ?  εκτυπώνονται ?  

Πόσες γραμμές ? PSTN , ISDN?

Χρήστες που λαμβάνουν 10 (από 3 νούμερα ISDN Αθήνα και 1 Θεσ/νίκη)

Χρήστες που στέλνουν 30 (δυνατότητα όλοι)

Fax την ημέρα (50-100 για όλα τα νούμερα)

Αυτή την στιγμή αποστολή και λήψη γίνεται μέσω της client εφαρμογής του FacSys. Για να στείλει κάποιος το στέλνει μέσω FacSys Printer (δλδ κάνει print το doc που θέλει) και του ανοίγει η εφαρμογή να βάλει τηλ ή ότι άλλο επιπλέον. Στην παραλαβή οι χρήστες τα βλέπουν και τα προωθούν μέσω email στους ενδιαφερόμενουν χρήστες.

Δεν εκτυπώνονται (για αυτό έγινε ηλεκτρονικό εξάλου. είναι λίγες οι περιπτώσεις εκτύπωσης)

Μιλάμε για 4 γραμμές ISDN.

 

 

Κώστα για τα Fax Services υπάρχει η δυνατότητα κεντρικής διαχείρισης; όπως είπα έχω 10 χρήστες που παρακολουθούν ανά ομάδες συγκεκριμένα νούμερα και κάθε τόσο μπορεί να χρειαστεί να αναζητήσουν πχ μία παραγγελία που ήρθε πέρυσι στις 15 Γενάρη...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μπορείς να κάνεις πάρα πολλά.

έχεις λοιπόν 3 modem 

Ρυθμίζεις το ένα modem να στέλνει email πχ στο [email protected] το δεύτερο στο [email protected] και το τρίτο στο [email protected] (Φαντάσου ότι μπορείς να έχεις ένα public folder για κάθε fax1, fax2, fax3 οπότε να έχεις archive όλα τα εισερχόμενα Fax)

Οπότε τα εισερχόμενα fax μπορείς να τα διαχωρίσεις πολύ εύκολα. επίσης μπορείς να τα κάνεις incoming route σε ένα shared φάκελο για κάθε modem κλπ αν προτιμάς να βλέπεις τα Εισερχόμενα Fax σε shared Φακέλους.

Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι από που θα στέλενεις Fax μιας και ο Server βλέπει ένα pool από modems και στέλνει με κάποια λογική πχ Round Robin εξερχόμενο Fax ή μπορείς να κάνεις rules πχ όταν το νούμερο ξεκινά από 210 θα φεύγει απο το modem1 ενώ σε άλλες περιπτώσεις από το modem 2 και modem 3.΄ΔΗΛΑΔΗ δεν μπορεί ο χρήστης να διαλέξει από ποιο modem θα φύγει το εξερχόμενο Fax.

Νομίζω ότι η λύση είναι πολύ κομψή και θα σε καλύψει...

Επίσης δεν κοστίζει καθόλου.

Επίσης μπορείς να κάνεις τεστ οποιαδήποτε στιγμή πριν δοκιμάσεις κάτι που πρέπει να αγοράσεις...

 

Και στην λύση της Microsoft δημιουργείς έναν διακτυακό εκτυπωτώ στον οποίο εκτυπώνουν το εξερχόμενο Fax, τους ζητά νούμερο και το Fax φεύγει. Στη συνέχεια έρχεται email με επιβεβαίωση αποστολής ή αποτυχίας...

ότι άλλο χρειαστείς πες μου να το δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...