Jump to content

aggelosk
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Το domain μου αποτελείτε από μια σειρά από windows 2008 r2 servers. Θέλω να υλοποιήσω μια λύση για backup είτε στο google drive είτε στο one drive. Υπάρχει κάποιο εργαλείο που χρησιμοποιεί κάποιο από τα μέλη του φόρουμ και μπορεί να μου προτείνει.

 

το backup είναι κυρίως για data, υπάρχει ένα μεγάλο shared drive (10ΤΒ), δεν υπάρχει exchange, υπάρχει όμως SQL και System Center.

 

Αν κάποιος χρησιμοποιεί κάτι και το θεωρεί αξιόπιστο ας το προτείνει.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σύμφωνα με τις απαιτήσεις των επιχειρήσεων, κάθε λύση Cloud Backup (Off-Site αποθήκευση εταιρικών δεδομένων στο Cloud) πρέπει οπωσδήποτε να περιλαμβάνει διαδικασία κρυπτογράφησης, συμπίεσης και αυτοματισμού. 

 

Οι επιλογές που αναφέρεις, το Google Drive ή το OneDrive, είναι καταναλωτικά προϊόντα και απευθύνονται σε μη επιχειρηματικούς χρήστες. Θα πρότεινα να κοιτάξεις το Azure Online Backup ή κάποια άλλη εφάμιλλη λύση.

 

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά το Azure Online Backup και έχω να πω πολύ καλά λόγια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azure Backup είναι η καλύτερη λύση, κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ, πολύ γρήγορο. Βάζεις τον client στον file server σου & ένα certificate για το encryption, φτιάχνεις Schedule backup και το ξεχνάς. 

 

δες εδώ για περισσότερα στοιχεία και τιμές

http://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/backup/

 

αλήθεια, 10 TB με τι γραμμή θα τα αναιβάσεις? Το Azure σου δίνει τη δυνατότητα να του στείλεις encrypt hard drive με τα data σου. Οπότε μετά θα συνεχίσεις με incremental backups. Ψάξε το λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να δουμε και το restore plan, γιατι τις περισσοτερες φορες σκεφτομαστε με βαση το backup plan.

Το θεμα ειναι πως θα ανακτησουμε τα δεδομενα μας ή  ακομα περισσοτερο πως θα επαναφερουμε την ομαλη λειτουργια.

Απο τη στιγμη που εχεις σχεδιασει τη λυση στο μυαλο σου τοτε θα διαλεξεις το καταλληλο προιον. Τις περισστοερες φορες πεφτουμε στη παγιδα να το κανουμε αναποδα, δηλαδη το προιον να μας καθοδηγει στη διαδικασια της αποκαταστασης.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...