Jump to content

Security σε NAS


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

χρειάζεται να υλοποιήσω, μια διαδικασία σε έναν πελάτη η οποία είναι η εξής, και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας για να μου πείτε την γνώμη σας.

Έχω 9 υπολογιστές και 1 nas. Στο NAS, και μόνο στο NAS θα έχω δεδομένα και συγκεκριμένα φωτογραφίες.

Ο 1 από τους 9 υπολογιστές θα είναι συνδεδεμένος με ένα scanner και θα σκανάρει κάποια έγγραφα τα οποία θα τα σώζει κατευθείαν στο nas--> Μέχρι εδώ όλα καλά!!!

οι υπόλοιποι 9 υπολογιστές , θα μπορούν με τους αντίστοιχους χρήστες να βλέπουν τον συγκεκριμένο φάκελο στο Nas, (που θα είναι αυτές οι φωτογραφίες), αλλά δεν θα μπορούν, να διαγράψουν, να τις μετατρέψουν, και να τις μεταφέρουν τοπικά στους υπολογιστές (copy).Με το readonly, με αφήνει να μεταφέρω ένα αρχείο από το Nas τοπικά.

Τι μπορώ να κάνω? 

Υπάρχει κάποια ιδέα?

Παίζει αυτό που μου ζητάει ο πελάτης?

Link to comment
Share on other sites

Η γενική αρχή είναι ότι εφόσον μπορεί να δει την εικόνα τότε ήδη την έχει αντιγράψει τοπικά. Υπάρχουν βέβαια κάποια applications που λειτουργούν σαν web servers, βλέπεις τις εικόνες αλλά κόβουν το save και το copy από τη σελίδα. Φυσικά προϋποθέτει ότι θα κόψεις τελείως το access στις εικόνες από τους χρήστες και μόνο μέσο της συγκεκριμένης webpage θα τις βλέπουν. Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κάτι για να σου πω παραπάνω, αλλά ψάξε το λίγο.

 

 

Στην τελική όμως με το απλό Print-screen αντιγράφεις ότι βλέπεις :) :) :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...