Jump to content

Event IDs 1030 & 1058 on Windows Server 2003


Blackman
 Share

Recommended Posts

Έχω ένα additional domain controller WS 2003 στην Θεσ/νίκη συδεδεμένο με τα κεντρικά της Αθήνας μέσω MPLS.

Το τελευταίο διάστημα μου βγάζει τα συγκεκριμένα errors, με αποτέλεσμα ένας υπολογιστής που έστησα και έστειλα πάνω, βγάζει τα αντίστοιχα μυνήματα γιατί ουσιαστικά έχει γίνει το εξής

Δεν βρίσκει ένα συγκεκριμένο φάκελο/πολιτική μέσα στο SysVol/Domain/Policies
το οποίο για κάποιο λόγο δεν έχει γίνει replicate. Ο server μαζί με αυτό τρώει κάποιες φρίκες-κολλήματα (την ώρα που δουλεύω γίνεται unresponsive και ξεκολάει μετά από λίγο) και είμαι σε διαδικασία αντικατάστασης με νέο WS 2012.

Παρόλα αυτά μέχρι το τελευταίο να γίνει, πρέπει να καταφέρω να το διορθώσω.
Έψαξα διάφορες λύσεις μέσα στην Microsoft, είδα ότι υπάρχει συνδεσιμότητα μεταξύ των δύο σημείων και πχ από τον server της Θεσ/νίκης μπαίνω και βλέπω στο SysVol το φάκελο που δεν έχει κάνει replicate.

Το έχω βάλει και μέσα από το Sites & Services να γίνει replicate manually από τον κεντρικό στον άλλο, αλλά δεν έχει γίνει κάτι.

Tο nfsutil που έτρεξα για λάθη δεν μου έβγαλε κάτι ...

μπορείτε να βοηθήσετε λίγο μήπως βγάλω άκρη;

από την άλλη αν πάρω τον δυγκεκριμένο φάκελο και τον κάνω copy-paste πόσο not recommended είναι; (γιατί το έψαξα και αυτό αλλά δεν βρήκα απάντηση που να με καλύπτει)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε κάποια φάση είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα

ping στο πλήρες όνομα απαντά σωστά? δλδ ping στο srv2.domain.local και όχι στο απλά ping στο srv2

Επίσης σου βγάζει κάποιο error στο event viewer?

O primary domain controller είναι 2012?  Θυμάμαι παλιότερα ότι ο Σπανουγάκης είχε πει κάτι για τον 2008 σε σχέση με τις πολιτικές που δεν γίνονται Replicate με τον ίδιο τρόπο σε 2003 και 2008. Δεν θυμάμαι όμως τι ακριβώς είχε πει (πάνε και 3, 4 χρόνια).

όσο αφορά την ερώτησή σου.

ΘΕΩΡΩ ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αν κάνεις copy τον φάκελο σε αυτόν που δεν έχει πάει...

όταν τον κάνεις copy μπορείς άραγε να δημιουργήσεις και ένα file.txt μέσα σε αυτόν τον φάκελο και να δεις αν θα γίνει replicate πίσω στην Αθήνα? Θεωρητικά θα πρέπει να έρθει και στον Αθηναικό αυτό το αρχειάκι που θα βάλεις μέσα στον φάκελο που κόπιαρες στην Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

το έχω στα άμεσα σχέδια μου Βαγγέλη...όλα είναι θέμα budget και μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε θέματα πληρωμών.
το νέο έτος ξεκίνησε καλά όμως, οπότε αυτό θα γίνει άμεσα!

λοιπόν...
αυτό που έκανα είναι ότι εντόπισα κάποιο θέμα στον DNS... άλλαξα τους forwarders και εξαφανίστηκαν λάθη που βρήκα!

στην πορεία περίμενα το replication των sites, αλλά μάλλον ήθελε το χρόνο του...
παρόλα αυτά πήρα copy το συγκεκριμένο φάκελο από τον ένα DC και τον έβαλα στον άλλον...
και όλα έπαιξαν από εκεί και πέρα...τουλάχιστον μέχρι το σημείο που παρακολουθώ

τώρα κάνω ελέγχους γενικότερα!
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...