Jump to content

Επαφές με ελληνικά στον Exchange 2013


band
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα. Υπάρχει ένας Exchange 2013 CU7 στον οποίο δουλεύω με web mail ότι έχει να κάνει με email και επαφές. Οι επαφές μου είναι στα ελληνικά εκτός φυσικά την email διεύθυνση. 

Το πρόβλημα είναι το εξής. Όταν πάω να στείλω email σε κάποια επαφή μου, μου κάνει auto complete τον παραλήπτη, δείχνοντας κανονικά το όνομα που είναι στα ελληνικά και το email του. Μόλις πατήσω αυτό που μου βγάζει το auto complete για να συμπληρωθούν τα στοιχεία, μου βγάζει κάτι τέτοιο •»­½·  ¬½¿Å σαν παραλήπτη.

 

Πάω στις επαφές και κάνω edit το συγκεκριμένο, και βλέπω ότι όλα είναι σωστά, αλλά στο Display as μου έχει το •»­½·  ¬½¿Å το οποίο δεν μου επιτρέπει να το αλλάξω.

Σε μια άλλη επαφή(όνομα Ιωάννα και email [email protected]), όταν γράψω στα ελληνικά ιω (το όνομα δηλαδή) μου φέρνει σωστά την επαφή το autocomplete. Αν γράψω io (από το email) μου το δείχνει μετά σαν 櫳奖 牷蹬连悍

 

Όλα τα παραπάνω από webmail. Αν σε άλλο pc ανοίξω Outlook 2010, στο autocomplete εμφανίζεται σωστά το όνομα και αν πάω στην επαφή το Display as είναι σωστό.

 

Επίσης κάτι άλλο που είδα είναι χθες που έστειλα σε κάποιον που δεν είναι στις επαφές μου, μου το εμφάνισε σωστά όταν έστειλα το μήνυμα και μετά στα sent μου τον έδειχνε σαν Л­ОБНДСПТ ЇБСЙУФЌКЗТ

 

Του έχω στείλει πολλές φορές στο παρελθόν χωρίς να έχει ξανά συμβεί.

 

Αυτό δε το κάνει σε όλες τις επαφές με ελληνικά, αλλά σε συγκεκριμένες. Έσβησα τις επαφές αυτές και τις ξανά έφτιαξα. Σε κανά δύο διορθώθηκε αλλά σε άλλες δεν έγινε τίποτα.

Τα regional settings είναι σωστά που κοίταξα. Χρησιμοποιώ τον Chrome σαν browser για το web mail. Τι άλλο μπορεί να προκαλεί τη συμπεριφορά αυτή;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, για διαχείριση δεν ξέρω, αλλά μπορείς να διαγράψεις εγγραφές. Δημιουργείς ένα νέο email και στο TO: πατάς το πρώτο γράμμα ώστε να εμφανιστεί η autocomplete list. Πηγαίνεις με τα βελάκια του πληκτρολογίου στην εγγραφή που θες και πατάς το πλήκτρο  Delete.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

βρήκα 2 άρθρα για το autocomplete που ίσως βοηθήσουν.

Επίσης από το owa αν κάνεις login στην light version όπως θα δεις στο συννημένο μπορείς να κάνεις clear την λίστα  

 

http://blog.enowsoftware.com/solutions-engine/bid/184025/Clearing-AutoComplete-and-other-Recipient-Caches

http://blogs.msdn.com/b/ashour/archive/2014/05/25/clear-owa-and-outlook-2010-2013-autocomplete-cache.aspx

post-10736-0-29957700-1425426051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά κάνοντας delete με το πληκτρολόγιο τις έσβησε. Δοκίμασα και το clear από το owa light version αλλά δεν "καθάρισε" τίποτα. Ούτε τις προβληματικές, ούτε τις σωστές επαφές. Το έκανα δύο φορές μάλιστα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βλέπω σήμερα, ότι παρόλα που είχα σβήσει εντελώς τις επαφές και τις είχα φτιάξει από την αρχή, και παρόλο που τις έκανα delete όπως πιο πάνω, σήμερα μου τις εμφανίζει πάλι με "κινέζικα". Είναι πάλι οι ίδιες συγκεκριμένες επαφές.

Τι μπορώ να κάνω για να διορθωθούν;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω κακή εμπειρία με updates στον Exchange...ειδικότερα RollUp updates

Πιστεύω ότι ίσως να χρειαστεί να επικεντρωθείς/ούμε κάπου εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δε μπορώ να κάνω και πολλά  :) (πχ να βγάλω το cu7 και το sp1 και να δω). Απλά δε καταλαβαίνω που τα κρατάει και αφού σβήσω και ξανά φτιάξω τις επαφές από την αρχή, τις ξανά χαλάει.Και επίσης γιατί το κάνει μόνο στις συγκεκριμένες επαφές και όχι σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...