Jump to content

Migration SharePoint Services 2003 to 2013


kbonatsos
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ψάχνουμε έναν εύκολο τρόπο για migration μιας sharepoint services 2003 farm (όχι κάτι το ιδιαίτερο, μόνο shared documents και lists) σε foundation 2013. 

 

Αποδεκτές και λύσεις με 3rd party tools.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

το έψαχνα όταν ήθελα να το κάνω σε sharepoint 2010, αλλά δεν είχα καταλήξει κάπου σε δωρεάν λύση, οπότε έγινε το στήσιμο από την αρχή.

η αλήθεια είναι ότι οι λογική των sharepoint services άλλαξε τελείως από την έκδοση του 2003 (sharepoint 1.0 & 2.0) στην 2010 και μετά
θα ρίξω μία ματιά μήπως έχει βγει κάτι!

παρόλα αυτά, είχα βρει εργαλείo που έκανα export τα πάντα (sharepoint explorer νομίζω λεγόταν)
και έτσι είχα βγάλει αρχεία, λίστες κλπ μαζίκα και τα πέρασα στο νέο

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα βρεις ενσωματωμένες και δωρεάν λύσεις για να κάνεις το migration που θέλεις. Εκτός εάν κάνεις όλα τα διαδοχικά βήματα, δηλαδή από 2003 σε 2007 και από εκεί σε 2010 και τέλος σε 2013. Πολύς κόπος !

 

Για 3rd party εργαλεία μπορείς να κοιτάξεις στην Metalogix

 

http://www.metalogix.com/How-We-Help-You/Use-Cases/SharePoint-Migration.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βαγγέλη και blackman ευχαριστώ. Τη λύση της metalogix τη γνωρίζω από παρόμοια μικρή εγκατάσταση. Την χρησιμοποίησαν και πήγε καλά ύστερα από κάποιες ελάχιστες διορθώσεις. Στη metalogix απέστειλα και σχετικό ερώτημα. Μου απάντησαν πως υποστηρίζουν το migration από 2003 και μάλιστα είναι free για content size < 25GB. Το προϊόν λέγεται "Content Matrix Migration Express". Αν δεν πετύχει η εναλλακτική  λύση θα είναι το export σε κάποια μορφή.

 

Θα επανέλθω στο θέμα μετά και απ' το δικό μας migration 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σαν feedback ύστερα κι από το σχετικό migration (SharePoint services 2003 to SharePoint Foundation 2013), η χρήση του metalogix content matrix migration express φαίνεται καλή λύση . Απλή εγκατάσταση, εύχρηστο, δίνει αρκετές επιλογές, καθώς και καλό documentation. Βέβαια η δική μου εγκατάσταση είναι αρκετά απλή, μετέφερα μόνο subsites, lists, user permissions και document libraries. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...