Jump to content

Προτάσεις για την δημιουργία ενός home server


antonch
 Share

Recommended Posts

Φίλες και φίλοι

 

Θέλω να φτιάξω ένα "server" για το σπίτι με σκοπό να καλύψω τις ανάγκες μου και θέλω να το φτιάξω να για να έχω την οποία ελευθερία γουστάρω να βάζω και να βγάζω components σε αυτό.

 

Αυτό που στο μυαλό μου έχω είναι κάτι με 128GB RAM - 10 ΤΒ HD και ίσως 2 CPU

 

Αυτό που ζητάω είναι αν έχετε κάποιες προτάσεις για momo, case ...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν παίρνεις ένα Workstation? Ή ένα μικρό Server έτοιμο; Και λιγότερο θα σου κοστίσει στο τέλος και εγγύηση θα έχεις και καλύτερο οπτικό-θερμικό-ακουστικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προς Dell 7810 workstation ή Dell T420 Server, ο Server έχει πιο πολλούς δίσκους ,αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα αν βάλεις ένα 4Χ2,5'' στη θέση του DVD Rom στο Workstation φτάνεις εύκολα τους 8 δίσκους.

Τα 10TB θα είναι δύσκολα για αυτά τα μεγέθη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για ΕΒΒ...άκριβό σπορ.

 

http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-xl-r2-black-pearl

http://www.asus.com/Commercial_Servers_Workstations/Z10PED16_WS/specifications/

 

Καλά η μητρική πρέπει να κάνει τρελλά πραγματα σε συνδιασμό με κάρτες γραφικών nvidia πάνω σε folding.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αυτή η μητρική έχει 500 ευρώ και κάνα 200άρι το κουτί και κάνα 200 το τροφοδοτικό έχεις φτάσει το χιλιάρικο χωρίς επεξεργαστές!

 

Καλύτερα έτοιμο πιστεύω να μη χρειάζεσαι και 200 βίδες και κατσαβίδια και να έχεις και το Support σου όμορφα και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω χρειαστει κατα καιρους διαφορα μηχανηματα για home lab, το μονο που πιστευω οτι τελικα αξιζε τα λευτα του ηταν ενα hp ml 110 g7, με μπολικη μνημη.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να σχεδιαστεί η κατάλληλη λύση, είναι απαραίτητο να διατυπωθούν οι ανάγκες που θα κληθεί να καλύψει. Οπότε Αντώνη πες μας λίγα πράγματα σχετικά με τις ανάγκες που θα καλύψει αυτό το σύστημα.

 

Τέλος, χρήσιμο θα ήταν να ξέρουμε εάν αυτό το σύστημα θα είναι σε εμφανές σημείο ή όχι. Με λίγα λόγια θέλεις να έχει υψηλό WAF ?

 

* WAF = Wife Acceptance Factor

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το WAF!!!. Αλλά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

 

Το τι θέλω να κάνω είναι απλό. Δεν μιλάμε για server παραγωγής, αλλά για ένα δυνατό test server που θα έχει την δυνατότητα να σηκώσει μεγάλο αριθμό από VM με σκοπό να κάνω ότι κατέβει στο μυαλό μου. Σίγουρα θα υπάρχουν και πράγματα που δεν θα είναι για δοκιμή αλλά αυτά θα είναι λίγα.

 

Για παράδειγμα θέλω να σηκώνω ταυτόχρονα 2-3 DC και στο κάθε ένα από αυτά να έχω 7-8 SQL Server συν κάποια μηχανάκια με Visual Studio και να φτιάξω NLB. Βασικά θέλω να προσομοιώνω ζόρικες καταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έτσι όπως τα λες, χρειάζεσαι ένα σύστημα που να περιλαμβάνει:

 

  • Περίπου 64GB RAM
  • Σίγουρα δύο (2) Xeon CPU
  • 3 με 4 Tiered Storage
  • 2 με 4 NICs

 

Σ'αυτήν την κατηγορία, υπάρχουν οι εξής επιλογές:

 

  1. Νέος και σίγουρα επώνυμος Server
  2. Refurbished επώνυμος Server
  3. Ενοικίαση του εν λόγω συστήματος από κάποιον Hoster, όπως η Hetzner κ.λ.π. 

 

Η τρίτη επιλογή έχει το καλύτερο WAF από όλες, αφού ο Server είναι εκτός σπιτιού. Συνολικά θα  σου βγει φθηνότερα και περιλαμβάνει και την πολύ γρήγορη πρόσβαση στο Internet.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει budget; πρέπει να έχουμε ανάλυση του τελικού κόστους τριγύρω; όπως υπόθηκε ήδη... το θέμα του κόστους ρεύματος κλπ;

γιατί λύσεις πολλές ...

Link to comment
Share on other sites

Budget υπάρχει χωρίς να σημαίνει ότι είναι και ποτάμι.

Με βάση την πρόταση του Παναγιώτη έχω δει τα dell και έχω ένα configuration που φτάνει τα 5Κ.

Αλλά πάντα μου αρέσει η και η λογική του το φτιάχνω μόνος μου zakmackraken

Το Azure μου αρέσει αλλά δεν είναι αυτό που θέλω και έχω στο μυαλό μου.

Οπότε ακούω.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε, όπως είδες, αν και φανατικός του Azure δεν το πρότεινα. Αυτό γιατί πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψει σε αυτό που θέλεις να κάνεις. 

 

Με τα 5Κ που έχεις προϋπολογίσει, έχεις εξασφαλίσει το ενοίκιο στην λύση της Hetzner (υπάρχουν και άλλοι, ενδεικτικά αναφέρω την Hetzner) για περίπου 49 μήνες !

 

Επαναλαμβάνω ότι η πρόσβαση στο Internet, στην περίπτωση αυτή, είναι δώρο ... Δεν είναι και άσχημα ...

Link to comment
Share on other sites

Τι Freedom ; o Braveheart είσαι; Πάρε ένα ready made κάτι ξέρω και εγώ :ph34r:  θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , ram και δίσκους παίρνεις όσους και όποιους θέλεις εσύ ,ορίστε το freedom σου, με 5κ παίρνεις σοβαρά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Για να μη σου πώ να πάρεις ένα HP Z620 http://www.ebay.de/itm/HP-Z620-Workstation-Xeon-2x-E5-2620-RAM-16GB-SSD-265GB-nVidia-Quadro-4000-Z820-/251717243327?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_PC_Systeme&hash=item3a9b8451bf

 

Με 1500 ευρώ 2 CPU , πετάς τις RAM και τους δίσκους ,παίρνεις 2 SSD 100GB για Boot (200ΕΥρώ) , ένα SAS Controller (200GB) και 2 θήκες 5,25 που βγάζουν 8 δίσκους, παίρνεις 6*750GB (500-700 ευρώ )και 2 SSD τις προκοπής(700 ευρώ) και βάζει και RAM (600 Euro)

 

Σύνολο 3500κ και έχεις 5.8TB Raw με 128GB RAM , αν κάνεις Mirrored Tiered spaces θα έχεις ~2,7ΤΒ σε mirror με αρκετά IOPS . Για να ανέβεις σε δίσκους βέβαια μετά θα είναι λίγο δύσκολο αλλά anyway παίρνεις και κάτι εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάρε το πιο φθηνo με 2 CPU και καθόλου RAM (για να έχεις τουλάχιστον τα CPU έτοιμα) με όσες περισσότερες θέσεις για RAM γίνεται , με 8 θέσεις πας στα 128GB χωρίς να πουλήσεις οικόπεδο αλλά δεν μπορείς να πας παραπάνω. Φρόντισε το κουτί να έχει θέσεις 5.25 '' για να πάρεις αυτό

http://www.pc-pitstop.com/sas_hba/sas9201-16i.asp

 

που είναι SAS jbod controller με 16 ports με τη χρήση Mini sas καλωδίων ( Τ-Σ-Α-Μ-Π-Α) στα 400 ευρώ

 

και πολλά τέτοια http://www.startech.com/HDD/Mobile-Racks/Mini-SAS-SFF-8087-to-4-Drive-25in-SATA-SAS-525in-Hot-Swap-Backplane~SATSAS425BK

 

Που είναι SAS/SATA θήκες πάλι με mini sas καλώδια. Σε αυτό το Setup θα έχεις single port SATA/SAS αλλά δε σε νοιάζει αυτό , με 3-4 τέτοια κουτιά και όταν έρθουν τα χριστούγεννα για να μαζέψεις λεφτά ανεβάζεις τη χωρητικότητα πολύ εύκολα και με Performance στο Θεό.

Link to comment
Share on other sites

HP ProLiant ML350 Gen9 Tower Intel Xeon E5-2609v3 6-Core (1.90GHz 15MB) 128GB RAM PC4-17000P-R DDR4 2133MHz RDIMM 8 x Hot Plug 3.5in Large Form Factor Smart Carrier Dynamic Smart Array B140i SATA Only No Optical 500W 3yr Next Business Day Warranty

 

 

HDD 2x HP 300GB 12G 15k rpm HPL SAS LFF (3.5in) SC Convertor ENT 3 Year Warranty Hard Drive

HDD 4x HP 6TB 6G 7.2k rpm HPL SAS LFF (3.5in) Smart Carrier DP MDL 1Yr Warranty Hard Drive

HP Smart Array P440ar/2G Controller Module

HP 500W Flexible Slot Platinum Hot Plug Power Supply

HP ML350 Gen9 Flexible Smart Array Controller (AROC) Mini-SAS Cable Kit

Είναι η πιο ακριβή λύση στα 10k περίπου...ίσως και λιγότερα.....το ψάχνω για sata δίσκους για να πέσει το ποσό!!!

 

Πως σου φαίνεται σαν πρώτη προσέγγιση???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...