Jump to content

Upgrading an Active Directory Domain from Windows 2003 R2


xkot
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα….

Σε δίκτυο εταιρείας που συντηρώ υπάρχουν δύο domain controllers.

•  1st DC 2003 R2  οποίος κρατά αυτή την στιγμή όλους τους ρόλους του domain.
•  2nd DC 2008 R2 ο οποίος αντικατέστησε έναν παλαιότερο 2003 Domain controller.
•  Και οι δύο DC στην παρούσα φάση είναι Global Catalog.

 

Για την εγκατάσταση του 2nd DC 2008 R2 domain controller έγινε πρώτα αναβάθμιση του Active Directory schema. Στην παρόυσα φάση, η current Active Directory schema version ειναι : objectVersion =  47,   δηλαδή Windows Server 2008 R2.

 

Στην εταιρεία ενδιαφέρονται να εγκαταστήσουν έναν νέο 3rd Windows 2012 R2 Domain Controller, και να υποβιβάσουν τον 1st DC 2003 R2  καθώς η Microsoft σταματάει την υποστήριξη των Windows 2003.

 

Σκέπτομαι τα παρακάτω :
1) Να μεταφέρω τους FSMO Roles, και DHCP role, από τον 1st DC 2003 R2  στον 2nd DC 2008 R2,
2) Όταν έρθει η νέα μηχανή να εγκαταστήσω τον Windows 2012 R2 server , ως additional domain controller στο domain.
3) Να κλείσω τον 1st DC 2003 R2  για καμιά εβδομάδα, και εφόσον όλα πάνε καλά, να τον υποβιβάσω σε απλό server.

Υπάρχει κάτι λάθος στην υλοποίηση που σκέπτομαι , ή κάτι που θα πρέπει να προσέξω.????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…
 

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδέα λάθος δεν υπάρχει αλλά εγώ θα πρότινα αν ο καινούργιος server που θα βάλετε είναι καλύτερος (ειδικά ο raid controller) να βάλεις ως master τον 2012 R2 με forest fuctionality 2003 και domain fuctionality 2008 R2.

 

Όταν με το καλό (2 βδομάδες θα πρότεινα εγώ) ολοκληρώσεις την όλη διαδικασία ξηλώνεις τον 2003. Κάνεις upgrade και το forest σε 2008 r2.

 

Πρώτα απόλα κράτα backup απο τους controllers σου. Σε μετάβαση από 2003 σε 2012 και εγκατάσταση exchange 2013 την πάτησα και μου διέλυσε όλο το Active Directory. Δικιά μου βλακεία ήταν βέβαια αλλά δεν είχα πάρει backup του 2003 dc. Αναγκάστηκα να φτιάξω όλο το domain εξαρχής, πάλι καλά που ήταν λίγοι οι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

To Domain Functional Level δεν μπορεί να ανέβει αν υπάρχει 2003 DC, από εκεί και πέρα και τώρα να μεταφέρεις τους FSMO δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύει καλά το Domain σου. Τον 2012 τον εγκαθιστάς όποτε θέλεις , δε λέει κάτι, τα DNS στα τερματικά να φροντίσεις μόνο και να βεβαιωθείς πως όλα δουλεύουν καλά πριν ξεκινήσεις τις μεταφορές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...