Jump to content

Installation Exchange 2013 over 2003 χωρίς να υπάρχει ποια ο παλιός Exchange


fumantsu
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κανένα scenario για migration dc 2003 σε 2012 R2. 

O exchange 2003 ψόφισε όμως αλλά οι εγγραφές στον dc υπάρχουν.

Δεν βρήκα πουθενά scenario για τέτοια περίπτωση. Όλοι λένε για uninstall και μετά εγκατάσταση του 2013 είτε αναβάθμιση σε 2010 και μετά 2013. Έλα όμως που ο 2003 δεν ανοίγει καν.

Να πάω να ξηλώσω απο ADSedit την εγραφή του exchange και να περάσω 2013? Δοκίμασα απλά να διαγράψω τον παλιό server στο ADSedit ως server host και πέρασα τον 2013 αλλά τρέχοντας μου λέει οτι δεν έχει δικαιώματα ο exchange.

 

Κανένα σενάριο είτε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

2003 όχι. Μεταφέρθηκαν σε δύο 2012 r2. Αλλά θα βγάλω πρώτα τον δεύτερο. Να βάλω τον exchange 2013 και μετά να τον ξαναβάλω σε read only ώς backup. Θέλω να τα βάλω όλα σε vm γιατί κακώς κατεμέ εξαρχής τα βάλανε σε physical.

Βρέθηκε στα χέρια μου η εγκατάσταση απο αρκετά λάθη και προσπαθώ να το σημαζέψω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

τα Mailboxes υπάρχουν; κάποια στιγμή που είχα θέμα με τον 2010 μου από κάποιο update
το επαναφέραμε μαζί με τον Καψαλάκη με νέο setup σε φάση /restore (δεν θυμάμαι το switch ακριβώς), όπου πήγαινε στο AD και τραβούσε τις εγραφές και στην συνέχεια συνέδεε τα mailboxes.

στην περίπτωση σου που ο 2003 είναι off, φαντάζομαι ότι δεν τα έχεις (ούτε σε Backup;)

Πάντως με τον 2003 κάτω, η ζωή σου γίνεται πολύ δύσκολη. Δεν υπάρχει τρόπο να ζωντανέψει το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγαν και κάναν migrate dc 2003 σε 2012 r2, migrate roles και disjoin τον παλιό server απο το domain.

Βγάλαν απο το domain τον exchange του κάνα rename και ξανά join το domain.

Μετά απο ADS Edit , Configuration, Server διαγράψαν την εγγραφή του παλιού server. 

Με το παλιό όνομα βάλαν άλλον έναν win 2012 r2 στο domain. 

 

Κοινός ακόμα ποιο δύσκολο το όλο θέμα απότι μπορώ να φανταστώ. 

Εντωμεταξύ δεν ξέρω και τι ρόλους είχε πρίν το AD και ούτε ξέρουν ακριβώς να μου πούνε. Απλά με φωνάξαν να τους ξελασπώσω. Εντωμεταξύ είναι και σε uefi secure boot οι dc εγκατεστημένοι και δεν μπορώ να κάνω και migrate σε vm τον primary dc. Αν και χτες βρήκα τρόπο πως γίνεται για να πάρω τον dc σε vm για να δώ με ποιο ηρεμία όλα τα roles του.

 

Εντωμεταξύ ο παλιός exchange μετά τα rename και remove απο ADS Edit λογικά κάνει 1 ώρα για να κάνει boot σε δίκτυο.

 

Δε με ενδιαφέρουν τα παλιά mailboxes αφού ήταν σε αχρηστεία ο exchange καιρό τώρα. Αλλά θέλουν να βάλουν 2013 τώρα και να ξαναφτιάξουν εξαρχής τα mailboxes για τους ήδη υπάρχον χρήστες στο AD.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω σκεφτεί και αυτό το σενάριο και θα ξέμπλεκα πολύ.

Not possible. Υπάρχουν αρκετοί χρήστες πάνω. Πάνω απο 50 και δεν παίζει κάθε pc rejoin στο domain. Έχουν προφίλ, ρυθμίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παντός άν διαλέξεις τη λύση from scratch, αυτό θα σε βοηθήσει για τα re-join:

https://www.forensit.com/downloads.html

User Profile Wizard 3.9

Είναι free "for personal use", το τρέχεις και με 3 click κουμπώνει το pc και το profile στο νέο domain και δεν χρειάζετε τπτ άλλο (ουσιαστικά πειράζει registry Και δένει το profile στο νέο ssid.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...