Jump to content

Disable Windows Installer for Users


nicoven
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σε domain με Win 2012 DCs και clients Win 7 Pro, οι απλοί χρήστες δεν μπορούν μεν να εγκαταστησουν εφαρμογές στο program files, αλλα μπορουν να εγκαταστησουν π.χ. το WinRAR στο προσωπικο προφιλ τους, κατι το οποίο δεν θέλουμε.

 

Το Applocker δεν παιζει λόγω Profesional εκδοσης, θελει Enterprise.

 

To whitelisting μεσω Software Restriction Policy θα ήθελα να το αποφύγω, γιατι έχει περίπλοκη διαχείριση.

 

Έχω φτιάξει πολιτική να μπλοκάρω τον Google Chrome ονομαστικα, αλλα υπάρχουν άπειρες εφαρμογες και δεν μπορω να κάνω το ίδιο σε όλες.

 

Θελω να μην μπορεί ο χρήστης να εγκαταστήσει καμία εφαρμογή exe στο profile του (AppData).

 

Τι άλλες λύσεις, εκτός από third party προγράμματα, υπάρχουν?

 

Μπορώ να κανω disable τον Windows Installer σε επίπεδο χρήστη ας πούμε?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Fumanchu ευχαριστω πολύ.

 

Το εχω δει το αρθρο που μου πρότεινες αλλα είναι στην ουσια αυτό το whitelisting το οποιο και θελω να αποφυγω διοτι απαιτει αρκετο χρονο για administration.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να προσθέσω ότι δεν θες μόνο να κάνεις disable τον windows installer γιατί υπάρχουν προγράμματα που κάνουν εγκατάσταση χωρίς την χρήση του windows installer, όπως το 7-zip και πολλά άλλα. 

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι αλλά αν βρω κάτι θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Εάν χρησιμοποιούνται roaming profiles ή folder redirection μια πιθανή λύση θα ήταν να εγκατασταθεί ο ρόλος FSRM στο σερβερ που αποθηκεύονται τα προφίλ και να απαγορευτούν τα .exe /.msi αρχεία.

Πιθανόν θα χρειαστεί να κρυφτούν από τους χρήστες οι τοπικοί δίσκοι σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...