Jump to content

Exchange 2003 Database size limit


Akladakis
 Share

Recommended Posts

Επειδή παρά το γεγονός ότι βρισκόμαστε στο δευτέρα χρόνο του Exchange 2007, o Exchange 2003 ζει και βασιλεύει και ειδικά μέσω του SBS 2003, υπάρχει ένα θέμα που αξίζει να σημειωθεί διότι είδα ότι πολλοί ή το αγνοούν ή το ψάχνουν.

Αυτό είναι το κλειδί στο registry που πρέπει να μπει αν θέλουμε η βάση του exchange 2003 για τα mailbox αλλά και για τα Public folders να ξεπεράσει το default όριο των 18 GB που έχει μετά την εγκατάσταση του Exch SP2.

Έτσι για τα mailbox πηγαίνουμε στην τοποθεσία:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MSExchangeIS\\Private-013e2e46-2cd7-4a8e-bfec-0e4652b94b00

To 013e2e46-2cd7-4a8e-bfec-0e4652b94b00  είναι τυχαίο και αντιστοιχεί στο GUID της εγκατάστασης. Εκεί λοιπόν δημιουργούμε ένα REG_DWORD με όνομα που φαίνεται στον παρακάτω πίνακα και ανάλογα την έκδοση του Exchange βάζουμε ότι τιμή θέλουμε μέχρι 75 GB για την Standard έκδοση του exchange και μέχρι 8000 GB για την enterprise.

 













Data type


Name


Value (in GB)


Default (in GB)


REG_DWORD


Database Size Limit in GB


Standard: 1-75


Enterprise: 1-8000


Standard: 18


Enterprise: 8,000 Unlimited

 

Όμοια, για τα public folders πάτε στην ίδια τοποθεσία αλλά αντί για Private-GUID λέει Public-Guid

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως, αν και πολύ σημαντική ρύθμιση, για άλλη μία φορά πήγε να μου διαφύγει. Εξαιρετική υπενθύμιση και "how to", νομίζω πρέπει να τοποθετηθεί σε συζήτηση με τίτλο: “Exchange 2003 – Do it or lose it” ή κάτι ανάλογο.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι (αντίθετα με τα 18/75GB του Exchange 2003) οι βάσεις του Exchange 2007 δεν έχουν κανένα περιορισμό στο μέγεθος, είτε στη Standard είτε στην Enterprise έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

 

Δυο ερωτήσεις επί

του θέματος το κλειδί  Database Size Limit in GB πρέπει να μπει και στο private και στο public προκειμένου να αυξηθεί το όριο ή αρκεί

σε ενα από τα δυο?

 

 

 

Το όριο της βάσης

επηρεάζει το χρόνο αποκατάστασης RESTORE ανεξάρτητα αν το πραγματικό μέγεθος είναι πολύ κάτω από το όριο?

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει στο Private αυξάνει το DB της Private.

Αν μπει στο Public αυξάνει το DB της Public (Public Folders).

Αν θες να αυξήσεις και τα δύο πρέπει να το βάλεις και στα δύο σημεία στη Registry. Και προσοχή στο Copy Paste του κλειδιού μην αφήσετε κενό στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο προσοχή το παρακάτω.

Για λογους performance αλλά και αν χρειαστεί offline defrag η βάση του exchange πρέπει να υπάρχει ελεύθερος χώρος στον δίσκο όσο είναι η βάση του exchange. Το φυσικό μέγεθος και οχι το όριο. Πριν ξεκινήσουμε και μεγαλώνουμε τα όρια καλό είναι να δούμε διαθέσιμο χώρο στον δίσκο και να προβλέψουμε (οσο μπορούμε) το growing.

Επίσης υπάρχουν και άλλα δύο χρήσιμα κλειδιά που περιγράφοντε εδώ , όπως και αυτό που αναφερε ο Κλαδάκης

Database Size Limit Configuration and Management http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998066.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω και εγώ με την σειρά μου..
Θα ήθελα να συμπληρώσω εδώ στα πολύ σωστά που αναφέρατε όλοι σας, το εξής με τις αγαπημένες
DB του Exchange 2003. Καλό είναι όταν έχουμε πολλούς users = πολλά mailbox = αύξηση της DB του Exchange 2003 και ηδύ όταν πρόκειται για ΕΕ να κατανέμουμε τους users = mailbox σε  αρκετά storage group(παράδειγμα ότι η DB μας είναι συνολικά 240 GB μπορούμε να την διαμοιράσουμε σε  4 ή 5  storage group 48 GB κάθε storage, για γρήγορο και εύκολο mounting. Βέβαια όλα αυτά για την ΕΕ για την Standard?  Η Standard μας δίνει την δυνατότητα ενός storage group με ένα  mailbox store και ένα public folder store για αυτό άλλωστε το limitation της Standard Edition φτάνει μέχρι τα 75 GB ενώ αντίθετα της Enterprise Edition όπως ανέφερε ο κ. Κλαδάκης στα 8,000 Unlimited . Αυτά τα ολίγα….[8-|]<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση...

την εγγραφή DWORD στην registry σε τι πρέπει να είναι; δεκαδική ή δεκαεξαδική (όταν θα πάει ο χρήστης να δηλώσει το 75Gb);

Link to comment
Share on other sites

απλά για να ξέρει ο κόσμος...

 

στην περίπτωση μου πχ το έχω κάνει 50, οπότε ουσιαστικά του έδωσα ακόμα 32gb καθότι είχα 40gb free space...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...