Jump to content

Δεν ξέρω αν το πήρατε είδηση ο Hyper-V RTM είναι εδώ !!!


Recommended Posts

Από τις 26/6 η πλήρης RTM έκδοση του Hyper-V δλδ του Virtualization Platform του Windows Server 2008 που αποτελεί και ένα απο τα καμάρια της MS  είναι γεγονός.

Το χρησιμοποιώ από τότε σε όλες τις νέες εγκαταστάσεις αλλά επειδή δεν βλέπω κανέναν να το αναφέρει είπα να το γράψω για να αρχίσουμε τα σχόλια και τις...συγκρίσεις,

Αυτή τη στιγμή που γράφω η ώρα είναι προχωρημένη και ως γνωστόν της νύχτας τα καμώματα...Άρα δεν θα εκπλαγεί κανείς αν πω πως αυτή τη στιγμή εγώ και ο Βαγγέλης (ο καθένας από το σπίτι του έτσι??) προσπαθούμε να στήσουμε ένα SCO UNIX σε hyper-v virtual machine.

Ναι SCOOOOOOO . Μην ρωτάτε που το βρήκα, μην ρωτάτε γιατί

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Τώρα δοκιμάζουμε με το AIX που είναι πιο καινούργιο UNIX, και open solaris

Το SCO η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο ...παλιό.

Αλλά δεν εγκαταλείπουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα προφανώς και ΔΕΝ είναι αν παίζει, αλλά -δεδομένης και της χρονικής στιγμής που μπαίνει στο παιχνίδι- το ΤΙ κάνει, ΕΚΤΟΣ από να προσφέρει virtualization platform. Ο γνωστός ανταγωνισμός που παίζει χρόνια μόνος, είναι πολύ μπροστά σε χαρακτηριστικά που αναδυκνείουν την αξία του virtualization πέρα από το "έχω ένα server, σηκώνω 6 λειτουργικά". Με αυτό το σκεπτικό "παίζει" και ο τσαμπέ VMWare Server και μάλιστα με 64-bit guest support εδώ και πολυυυυυ καιρο. Η γκρίνια λοιπόν (αν και δεν είμουν ποτέ γκρινιάρης) βρίσκεται στο τι ΔΕΝ προσφέρει σαν επιλογή, και όχι στο τι δεν παίζει.

ΥΓ : Ποιος έχει όρεξη να κάνει και ένα ελληνικό Linux P2V test σε Hyper-V?

Καλό μας βράδυ (όχι πάντως virtual)

Link to comment
Share on other sites

ok,

Live Migration (VMotion) vs Quick Migration (σημειώσατε ένα)

High Availability vs Host Clustering (σου χαρίζω το Χ, έτσι για να μην κλαις)

Dynamic Resources vs Network Load Balancing (εδώ γελάμε)

Storage VMotion vs ... (εδώ δεν γελάμε καν)

Όπως είπα και παραπάνω, ο μέσος έλληνας χρήστης / εταιρεία που θέλει απλά να εκοικονομήσει hardware και ίσως να κάνει και ένα βήμα προς το disaster recovery plan, μπορεί να αρκεστεί μια χαρά στον Hyper-V όπως μπορεί βέβαια να αρκεστεί και σε οποιοδήποτε προϊόν κάνει virtualization. Για το κατι παρπάνω, ο hyper-V είναι (ακόμα) μωρό. Δεν είναι κακό feature, αλλά σωστά κατά τη γνώμη μου είναι στην κατηγορία των features.

Καλό μας βράδυ, πάω για ύπνο (επιτέλους - τέτοιες ώρες έλεγε ένας φίλος οτι δουλεύουν μονο οι μ... και τα ρολόγια, κι εμείς ρολόγια ΔΕΝ είμαστε[:P])

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δεχτώ το σκορ αν αναλυθούν τα σημεία υπεροχής με στοιχεία. Και προφανώς συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό μωρό.

Προς το παρόν η εμπειρία μου απο το vmware είναι μια ...ομάδα απο blue screens. Ξαφνιάστηκα γιατί νόμιζα ότι είναι μαγικό πρόγραμμα και δεν έχει κανένα πρόβλημα ([H]) Του μιλάς και παίζει. Βαγγέληηηηηηη μη βαράς.

Οφείλω να ομολογήσω όμως πως εκείνο το SCO UNIX σηκώθηκε μέχρι ενός σημείου (χώρίς δίκτυο) σε VMware ενώ δεν ...σηκώθηκε καθόλου στο hyper-v. Μέχρι στιγμής για μένα αυτό είναι το μόνο 1-0

Τώρα δοκιμάζω hyper-v + clustering solutions. Οταν έχω άποψη πλήρη θα επανέλθω, μάλλον στο blog.

Οπως καταλαβαίνετε πλέον στο test environment που ζω παίζουν και τα 2 συστήματα virtualization.

(Τον virtual server 2005 R2 τον πυροβολίσαμε στο κεφάλι)

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις με non-MS vendor???????

btw, δοκιμάζεις σε ESX Server ή στον απλό VMWare Server πάνω από Windows?

Αν παίζεις με ESX καλό είναι να πας στην έκδοση 3.5 και είναι και ο πραγματικός αντίπαλος του Hyper-V. Αν πάλι παίζεις με τον Windows VMWare Server, θα πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου οτι χρησιμοποιείς τον anti-Virtual Server 2005 R2 σε μια πιο σταθερή έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Α, έτσι λοιπον, πρέπει να παω στο ακριβότερο προιόν για να πολεμήσω τον hyper-v των 100-150 euro. Θέλω να ξεδιπλώνεται όλη η ιστορια, δεν είναι όλα τσάμπα και εύκολα οταν αναζητάς την τελειότητα....[:D]

Πρέπει να πάω σε έκδοση που σχεδόν είναι άλλο λειτουργικό.

Ασε έχω ξεφύγει, δεν με ακούς όλο ix και ux είμαι.

Link to comment
Share on other sites

[:P]ναι, προφανώς δεν είναι τσάμπα και γιατί να είναι άλλωστε δηλαδή; Έχεις όντως ξεφύγει, πρέπει να το ομολογήσω και θα έπρεπε επίσης να σε έχω βιντεοσκοπήσει όταν έλεγες οτι δεν ακουμπάς ότι δεν είναι της ... μαμάς [;)]

Τέλος πάντων, η απλή έκδοση του ESX για single server με πολλά και καλά καλούδια που -νομίζω- πως ο hyper-V ακόμα δεν τα δίνει (αλλά επιφυλάσσομαι γιατί είναι δύσκολη εποχή και δεν έχω ψάξει αρκετά τον Hyper-V) έρχεται κοντά στα 700€ και δουλεύει πραγματικά άψογα και με εξαιρετική πραγματικά απόδοση. Σε ένα server με QuadCore CPU, 10GB RAM, 4xSAS 72GB τρέχω εδώ και μήνες 2 domain controllers, exchange, sql, 3 linux (1 anti-spam & 2 DNS) application server, terminal server και οτι κατά καιρούς τύχει να θέλω να δοκιμάσω και το σύστημα δεν καταλαβαίνει τπτ. Φαντάζομαι βέβαια πως και ένας αντίστοιχος hyper-V θα μπορούσε να μου δώσει τα αντίστοιχα, αλλά δεν έχω προλάβει να τον εξερευνήσω όπως θα ήθελα.

Είσαι να αρχίσουμε τπτ τρελά Linux P2V? Βάζω το server αν βάλεις τις μπύρεεεες [:P]

Link to comment
Share on other sites

"Για το κατι παρπάνω, ο hyper-V είναι (ακόμα) μωρό. Δεν είναι κακό feature, αλλά σωστά κατά τη γνώμη μου είναι στην κατηγορία των features."

Για να βάλουμε και τα πράγματα στη θέση τους το Hyper-V είναι Role όχι feature[)]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το USB support στο Virtual PC/Virtual Server/Hyper-V πόσα χρόνια το ζητάμε... απο την εποχή του Connectix Virtual PC - έχει γίνει γραφικό πλέον. Πριν 4 χρόνια που ξεκίνησε το θέμα, η απάντηση ήταν του στυλ "και τι μπορεί να χρειάζεται το USB redirection σε ένα virtual machine?". Και το τι flaming έπεφτε σύννεφο...

Ωστόσο αυτή η συσκευή δίνει μια λύση, έστω και με ένα (σχετικά μικρό) κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αξίζει να γίνει ξεχωριστό θέμα νομίζω Δημήτρη, εδώ χάνεται

κάντο πρωτοσελιδο ή γράφτο στο Blog σου με περιγραφή τι κάνει αυτο το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Νάσο,

Το έκανα εγώ blog post αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι τις συζητήσεις στο forum.

Ελπίζω να βοηθάει να υπάρχουν διαθέσιμες οι λύσεις μέσω του Blog.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...