Jump to content

Ερωτήσεις για την πιστοποίηση 74-409.


mts
 Share

Recommended Posts

 Ξεκινάω διάβασμα για να δώσω την πιστοποίηση 74-409 και θα φτιάξω ένα μικρό lab για να μπορώ να κάνω στην πράξη αυτά που μαθαίνω. Μια πολύ απλή ερώτηση παιδιά.. μπορεί και χαζή..

 

Μπορώ να φτιάξω δύο servers σε clustering ΜΕΣΑ στον HyperV? 

 

Ευχαριστώ 

 

ΥΓ : Σίγουρα θα σας κάνω κ άλλες ερωτήσεις σχετικά με το Virtualization σε Windows Server 2012 R2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πιστεύω πως δε μπορείς να δοκιμάσεις όλα τα Feature, όπως το LiveMigrations και τη δικτύωση σωστά. Failover Cluster μπορείς να κάνεις απλά δε θα ξεκινάνε τα Virtual Machine. Επίσης δε μπορείς να δοκιμάσεις το Replica με ένα μόνο Server.

 

Και φυσικά θα έχεις πρόβλημα με το storage αν έχεις απλά δυο φυσικούς εξυπηρετητές. Οπότε το ελάχιστο είναι τρεις, δυο nodes και ένας για storage. Αν έχεις και τουλάχιστον τρείς-τέσσερις κάρτες δικτύου και δυο switch που υποστηρίζουν VLAN τότε θα δεις το 65% που είναι αρκετό για τις εξετάσεις πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πιστεύω πως δε μπορείς να δοκιμάσεις όλα τα Feature, όπως το LiveMigrations και τη δικτύωση σωστά. Failover Cluster μπορείς να κάνεις απλά δε θα ξεκινάνε τα Virtual Machine. Επίσης δε μπορείς να δοκιμάσεις το Replica με ένα μόνο Server.

 

Και φυσικά θα έχεις πρόβλημα με το storage αν έχεις απλά δυο φυσικούς εξυπηρετητές. Οπότε το ελάχιστο είναι τρεις, δυο nodes και ένας για storage. Αν έχεις και τουλάχιστον τρείς-τέσσερις κάρτες δικτύου και δυο switch που υποστηρίζουν VLAN τότε θα δεις το 65% που είναι αρκετό για τις εξετάσεις πιστεύω.

 

Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα δυσκολευτώ αρκετά για να φτιάξω lab απο ότι βλέπω. 

 

αλήθεια.. δεν μπορώ να φτιάξω virtual switches και να κάνω εκεί τα tests μου? Πρέπει να είναι physical? 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που είδα την εξέταση , χρειάζεται και system center, οπότε μάλλον θα χρειαστείς και τέταρτο μηχάνημα.

 

Το θέμα με τα Switch είναι να δεις πως φτιάχνεις έξτρα Vlan και να στέλνεις δίκτυα σε συγκεκριμένες πόρτες/VM.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα κατι ανορθοδοξο αλλα εχει δουλεψει τελεια για εμενα. Στεινεις ενα ESXi και πανω του φτιαχνεις τα HyperV vms. φτιαχνεις οτι δικτυα θελεις, ακομα και storage για να κανεις ολα τα lab σου

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Ο Hyper-V δεν υποστηρίζει το λεγόμενο nested virtualization, οπότε δεν μπορείς να "ανάψεις" Virtual Machine μέσα στο Virtual Machine.

Παρεπιπτόντως, αυτό είναι ένα από τα features που ζητάνε περισσότερο οι χρήστες.

 

Αυτό που λέει ο Νίκος είναι μια συνηθισμένη πρακτική, δηλαδή βάζεις ESXi, που υποστηρίζει nested virtualization, και εκεί δημιουργείς Hyper-V Clusters, ΗΑ Virtual Machines κ.λ.π. 

 

Νομίζω, ότι μπορείς να στήσεις ακόμη και το πιο σύνθετο LAB σε Single Host, αρκεί να προβλέψεις εκ των προτέρων τις απαιτήσεις του LAB που θέλεις να δημιουργήσεις. 

 

Για να πάρεις μια ιδέα, παραθέτω το παρακάτω link στο οποίο φαίνεται η υλοποίηση ενός Scale Out File Server σε Single Host

 

http://blogs.technet.com/b/josebda/archive/2013/07/31/windows-server-2012-r2-storage-step-by-step-with-storage-spaces-smb-scale-out-and-shared-vhdx-virtual.aspx

 

Σε αυτό το LAB γίνεται προσομείωση τόσο κοινόχρηστου Storage μέσω Shared VHDs όσο και πολλαπλών κοινόχρηστων δικτύων μέσω Hyper-V Switches.

 

Δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι πολλά μηχανήματα για το LAB σου, αρκεί να έχεις χρόνο για να σχεδιάσεις σωστά !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Πάντως ναι, όντως ανορθόδοξο.. Να πρέπει να δουλέψεις με VMware για να φτιάξεις LAB για Microsoft προϊόν. :)

 

Μάλλον επειδή δεν το συνιστά η Microsoft αυτό το σενάριο, ίσως γιαυτό δεν υπάρχει σαν feature. Αλλά θα μπορούσε.. έστω για lab purposes. 

 

Ευχαριστώ σας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να σας ρωτήσω κάτι? 

 

Έχω φτιάξει έναν Guest Cluster που αποτελείται απο 2 Nodes. Στον 1 απο τους δύο Virtual Servers έχω φτιάξει έναν virtual hard disk με όνομα "Shared" και τον έχω κάνει format. Προσπαθώ να τον προσθέσω στο "disks" στον Failover Cluster Manager και παίρνω πίσω αυτό :

 

"There was an error creating, configuring, or bringing online the Physical Disk resource (disk) "Shared" 

 

O δίσκος φαίνεται στον Failover Cluster Manager αλλά δεν μπορεί να έρθει Online. Μου βγάζει αυτό..

 

rVzYu35.png

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ : Σας είπα, θα σας ρωτήσω κ άλλα, τώρα μαθαίνω απο Failover Clustering :)

Link to comment
Share on other sites

Η γενική ιδέα είναι οτι ένα Resource (Hard Disk) για να γίνει Cluster's Resource, θα πρέπει σε αυτό να έχουν πρόσβαση όλα τα Nodes του Cluster. Ετσι, για να πετύχεις αυτό που θέλεις, θα πρέπει να φτιάξεις ένα Shared VHDX και να το προσαρτήσεις και στα δύο Nodes.

 

Εάν αυτό το Shared VHDX το φτιάξεις στον Direct Attached Disk του Host, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα workaround, και να τρέξεις το

 

fltmc.exe attach svhdxflt D:\

 

Εάν π.χ. το D:\ είναι ο DAS του Host. To executable αυτό θα το βρεις, ότνα θα εγκαταστήσεις στον Host τον Failover Cluster Role
 

Link to comment
Share on other sites

Το Lab μου αποτελείται απο :

 

1 x Physical Windows 2012 R2 Server με 32GB μνήμης και Core i7 @ 3.8GHz σε ρόλο Hyper-V Host. 

 

Σε αυτόν τον HyperV server έχω δημιουργήσει 4 x Generation 2 VMs. Τα VMs είναι :

 

  • 1 x Windows 2012 R2 Standard Server (o οποίος είναι DC ενός domain για το lab μου με όνομα "VMNET")
  • 1 x Windows 10 Technical Preview (joined στο domain του virtual DC)
  • 2 x Windows 2012 R2 Standard Servers (τους οποίους τους έχω κάνει join στο VMNET domain και τους έχω κάνει nodes σε ένα cluster που έχω φτιάξει. Το Cluster αυτό κατα την δημιουργία του το έκανα "File Server")

 

Αυτό που θέλω λοιπόν είναι να φτιάξω ένα Shared VHDX το οποίο θα το κάνω Shared απο τον Cluster μου. Απο όπου κι αν έχω προσπαθήσει να κάνω shared το VHDX τρώω πόρτα.. 

 

Έκανα και αυτό που μου είπες Βαγγέλη, αλλά δεν μου "βγαίνει".. (ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος). Μπορείς να μου το πεις σαν να είμαι 2 χρονών σε παρακαλώ? smile.png

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά..!

Link to comment
Share on other sites

Αφού τρέξεις το Command που είπαμε παραπάνω στον C:\ ή D:\ κ.λ.π. Αφού φυσικά έχεις βάλει τον Failovel Clustering Role, μετά θα κάνεις attach το συγκεκριμένο VHDX σαν Shared VHDX, κοίτα την παρακάτω εικόνα, και στα δύο nodes

 

 

SharedVHDX.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημά μου.. Όταν πάω να κάνω τον virtual disk --> Shared.. μου βγάζει αυτό.. 

 

 

3hudKvW.png

 

αλλά ακόμα και απο Powershell.. τα ίδια.. 

 

30m4j6x.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο βγάζει, γιατί όπως σου έγραψα και παραπάνω, δεν έχεις τρέξει το

 

fltmc.exe attach svhdxflt C:\

 

Command. Μόλις το εκτελέσεις όλα θα πάνε ρολόι !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ Βαγγέλη!

 

Κάτι άλλο.  Για να φτιάξω failover cluster (1 Node απο δύο υπολογιστές). Αυτή τη στιγμή έχω ένα PC στο οποίο έχω εγκαταστήσει Windows 2012 R2 Server με HyperV.. αν αγοράσω ένα απλό Dell Omniplex με Xeon που έχω βρει (desktop που όμως τρέχει άνετα Win2012) θα μπορέσω να κάνω δουλειά? (εννοώ lab?) Μιας κ ο HyperV δεν υποστηρίζει nested virtualixation... 

 

Μπορούν δύο διαφορετικά PCs (απο άποψη hardware) να δουλέψουν σαν Failover Cluster Node?

 

Ευχαριστώ!

 

UPDATE : Κάποιος? :(

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...