Jump to content

Office365 elasticity my ass


nkspeed
 Share

Recommended Posts

Δεν ειμαι σιγουρος αν το office 365 τελικα ειναι το χειροτερο προιον της Microsoft η εχει βγαλει χειροτερο απο αυτο. Πέρσι πηραμε μια αποφαση να φυγουμε απο τον SBS και να παμε στο office365. Προαγορασαμε 32 αδειες για ενα χρονο, στην αρχη ολα καλα ολα ωραια, τα προβληματα αρχισαν οταν θελαμε να παρουμε μερικες ακομα. Η λογικη (η δικη μου εστω) θα ελεγε οτι εχεις 3 μηνες για να ληξει το ετος αρα θα πληρωσεις την αντιστοιχεια ή κατι παραπανω.

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ. Η microsoft πιστευει οτι πρεπει να πληρωνεις το ποσο που αντιστοιχει στο καθε acount για ενα χρονο, και αντι να ληξουν οι παλιες σε 3 μηνες και οι νεες σε 12 θα ληξουν ολες μαζι σε 3μηνες + τον αγνωστο Χ οπου ειναι το κοστος που πληρωσες και αντιστοιχει στο συνολο. Βγαινει με ενα μαθηματικο τυπο που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ το ξανα γραφω ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗ MICROSOFT.

Αποφασιζω οτι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ κατι που δεν μπορω να ελενγξω και θα περιμενω να ληξουν οι αδειες. ΜΙΑ εβδομαδα πριν ληξουν πηγαινω μεσα απο το portal και ακολουθωντας τις οδηγιες που εχω παρει απο τον partner αλλα και απο το support της microsoft, κανω RENEW subscritpion αλλα με αλλο τροπο πληρωμης, δηλαδη με το μηνα για να μην ξαναντιπετωπισουμε το παραπανω προβλημα. Το αποτελέσμα ειναι να εχω για μια εβδομαδα (δεκα μερεα) 64 αδειες, γιατι στην ουσια πατωντας renew μου εφτιαξε νεο subscription με αλλες 32 αδειες. Το προβλημα και παλι δεν ειναι το κοστος αλλα η αντιμετωπιση που λαμβανω απο το support "λυπαμαι αλλα δεν μπορει να γινει κατι πρεπει να ληξουν μια εβδομαδα νωριτερα" και απο τον partner "εχει ακομα μικροπροβληματακια το portal".

 

 

Ειμαι αρκετα προβληματισμενος για το αν αξιζει να συνεχισω με το ιδιο προιον!

 

 

ΝΚ

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σχετικά με το Billing και γενικώς το Licensing του Office 365 και άλλων Online υπηρεσιών (βλέπε Azure) θα πρέπει να γίνουν σημαντικές βελτιώσεις. Ωστόσο, όλα τα παραπάνω που αναφέρεις περιλαμβάνονται στα χαρακτηριστικά των προϊόντων και δεν νομίζω ότι κρίνουν στην ουσία την ποιότητα τους.

 

Το Office 365, κατά την γνώμη μου, είναι ένα από τα κορυφαία προϊόντα, "εργαλεία", που έχουν δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια. Χρειάζεται βελτίωση το billing ?Σίγουρα αλλά το προϊόν είναι κορυφαίο και την ίδια γνώμη είχα και παλαιότερα, που για να αλλάξεις είδος συνδρομής, αυτό που σου φάνηκε περίεργο ότι είχες για 10 ημέρες διπλές άδειες, έπρεπε να κάνεις migration. Όχι δεν κάνω πλάκα, για να περάσεις από μια Small Business συνδρομή σε Enterprise, έπρεπε να κάνεις Migration.

 

Ακόμη και τότε, το ίδιο έλεγα ότι το Office 365 είναι κορυφαίο επιχειρηματικό εργαλείο !

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Αν γραφτείς στο Office 365 Trial για 1 μήνα και διαλέξεις την συνδρομή Premium για επιχειρήσεις, Δημιουργήσεις όλα αυτά που πρέπει κλπ και στην συνέχεια όταν αποφασίσεις να προχωρήσεις στην αγορά, μπορείς να επιλέξεις στο πακέτο που έχεις εγκαταστήσει να βάλεις κάποιο μικρότερο πακέτο πχ Essentials για επιχειρήσεις?

Επίσης αν δημιουργήσεις ένα Κοινόχρηστο Γραμματοκιβώτιο (Distribution Group) πχ info και βάλεις κάποιους χρήστες members αυτό το info θεωρείται σαν χρήστης και πρέπει να το πληρώνεις? Λογικά από όσο ξέρω δεν θεωρείται χρήστης αλλά ρωτάω εσάς που τα ξέρετε καλύτερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Αν γραφτείς στο Office 365 Trial για 1 μήνα και διαλέξεις την συνδρομή Premium για επιχειρήσεις, Δημιουργήσεις όλα αυτά που πρέπει κλπ και στην συνέχεια όταν αποφασίσεις να προχωρήσεις στην αγορά, μπορείς να επιλέξεις στο πακέτο που έχεις εγκαταστήσει να βάλεις κάποιο μικρότερο πακέτο πχ Essentials για επιχειρήσεις?

Επίσης αν δημιουργήσεις ένα Κοινόχρηστο Γραμματοκιβώτιο (Distribution Group) πχ info και βάλεις κάποιους χρήστες members αυτό το info θεωρείται σαν χρήστης και πρέπει να το πληρώνεις? Λογικά από όσο ξέρω δεν θεωρείται χρήστης αλλά ρωτάω εσάς που τα ξέρετε καλύτερα.

Ευχαριστώ

 

Σχετικα με το πρωτο ερωτημα δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω ναι. στο δευερο ερωτημα πληρωνεις ΜΟΝΟ για mailbox χρηστων, οχι για groups, alias, emails, public folders.

 

 

NK

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...