Jump to content

Πρόβλημα λήψης automated email από PHP στον Exchange 2003 SP2


sk@lf
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Πρόσφατα (ΙΟΥΛ2008) έκανα μια αναβάθμιση σε εταιρία από Windows NT 4.0 & Exchange 5.5 σε Windows 2003 R2 και Exchange 2003. Όλα πήγαν καλά με τις μεταβάσεις, όλα δουλεύουν στο 99%, και παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Ο προγραμματιστής που έχουν, λαμβάνει μηνύματα από 30 και πλέον ιστότοπους, που έχει φτιάξει ο ίδιος. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε μετά την αναβάθμιση είναι ότι όσα mail έρχονται από automated PHP scripts δεν έρχονται σε μορφή html αλλά έρχεται ο κώδικας της html αυτούσιος, καθώς και ο sender είναι κενός, φαίνεται μέσα στον κώδικα του header στο μήνυμα! Ο ίδιος έκανε από το site αποστολή σε δικό του gmail account και δεν έχει πρόβλημα, βλέπει το μήνυμα όπως πρέπει. Επίσης με τον Exchange 5.5 δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. Ξέχασα να αναφέρω ότι και στον Exchange 5.5 και στον 2003 εχουμε για antivirus & antispam το TrendMicro v3.5 (CMS SMB) και v5.0 (Worry-free advanced suite) αντίστοιχα.

Έψαξα στο google αλλά δεν βρήκα άκρη, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Φώτης Σκαλτσάς aka skalf

Παραθέτω το email που έκανε προώθηση χρήστης στον Προγραμματιστή:

Το FROM: Λείπει

To: <******@*******>
Sent: Thursday, July 17, 2008 7:47 PM
Subject: Password Reminders for MNE08


> Content-type: text/html; charset=iso-8859-1
> From: MNE Password Reminder <[email protected]>
> Return-Path: [email protected]
> X-OriginalArrivalTime: 17 Jul 2008 16:47:41.0898 (UTC)
> FILETIME=[D45ABAA0:01C8E82C]
>
>
>
> <html>
> <body>
>  <p>Hi, <br />
> this is an automated email, regarding the Abstract Handling Password!<br
> />
> <br />
> Your username is your email and your password is : <b>******</b><br />
> <br />
> Please contact us if you need further assistance,<br />
> Best Regards<br />
> MNE08.
> </p>
> </body>
> </html>
>
>
>
> --
> No virus found in this incoming message.
> Checked by AVG.
> Version: 7.5.524 / Virus Database: 270.5.0/1556 - Release Date: 16/7/2008
> 4:56 μμ
>
>

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη προσπάθεια troubleshooting θα ήταν αν αποσταλεί σε έναν αλλο exchange2003 χωρίς το AV που έχετε εσεις.

Διότι αυτόματα html μηνύματα παίρνω κι εγώ απροβλημάτιστα.

Για check

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

Το δοκιμάσαμε με άλλον exchange (www.mycosmos.gr) καθώς και με το yahoo.com. Στον exchange έρχεται με σπασμένα headers και το βλέπει σαν plain text, ενώ στο yahoo.com έρχονται σωστά.

Ο programmer είχε την ιδέα να αλλάξει το τέλος του MIME header από "\r\n" σε "\n" και έπαιξε.

Ευχαριστώ πολύ, ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ!

Φώτης Σκαλτσάς aka skalf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

 

Έχω έναν web server με εγκατεστημένο WAMP combo και έχω ρυθμίσει το php.ini

[mail function]

; For Win32 only.

SMTP = localhost

smtp_port = 25

 

Έχω εγκαταστήσει και IIS όπου χρισημοποιώ τον SMTP για να φεύγουν τα mails.

 

Επίσης έχω και έναν exchange 2003 server που δουλεύει κανονικά.

 

Όταν στέλνω ένα mail από τον web server σε έναν λογαριασμό gmail που έχω, λαμβάνω το mail κανονικά.

Όταν στέλνω ένα mail από τον web server στον λογαριασμό μου στον exchange δεν λαμβάνω τίποτα.

 

Γιατί συμβαίνει, τί πρέπει να ρυθμίσουμε και πού; (web server, exchange, php.ini)

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

 

Έχω έναν web server με εγκατεστημένο WAMP combo και έχω ρυθμίσει το php.ini

[mail function]

; For Win32 only.

SMTP = localhost

smtp_port = 25

 

Έχω εγκαταστήσει και IIS όπου χρισημοποιώ τον SMTP για να φεύγουν τα mails.

 

Επίσης έχω και έναν exchange 2003 server που δουλεύει κανονικά.

 

Όταν στέλνω ένα mail από τον web server σε έναν λογαριασμό gmail που έχω, λαμβάνω το mail κανονικά.

Όταν στέλνω ένα mail από τον web server στον λογαριασμό μου στον exchange δεν λαμβάνω τίποτα.

 

Γιατί συμβαίνει, τί πρέπει να ρυθμίσουμε και πού; (web server, exchange, php.ini)

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites


Όταν στέλνω ένα mail από τον web server σε έναν λογαριασμό gmail που έχω, λαμβάνω το mail κανονικά.
Όταν στέλνω ένα mail από τον web server στον λογαριασμό μου στον exchange δεν λαμβάνω τίποτα.

Γιατί συμβαίνει, τί πρέπει να ρυθμίσουμε και πού; (web server, exchange, php.ini)

Το ότι στέλνεις σε gmail σημαίνει ότι ο smtp επικοινωνεί με τον έξω κόσμο.

To ότι δεν στέλνει στον exchange σου σημαίνει ότι δεν τον βρίσκει ή τον μαζεύει το antispam σου.

Ο exchange είναι στο ίδιο δίκτυο με τον web server σου? Είναι κάποιος απο τους 2 εκτός τοπικού δικτύου?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του exchange και του web server είναι ότι ο web server είναι σε dmz.

 

Δοκίμασα nslookup και έχεις δίκιο, δεν βλέπω τον server.

Κάνοντας add new record A στον dns μου κατάφερα τελικά να τον "δω".

 

Επίσης είμαι πίσω από ένα firewall της Watchguard, αλλά δεν βλέπω να log αρει κάτι σχετικό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά του exchange και του web server είναι ότι ο web server είναι σε dmz.

Δοκίμασα nslookup και έχεις δίκιο, δεν βλέπω τον server.
Κάνοντας add new record A στον dns μου κατάφερα τελικά να τον "δω".

Επίσης είμαι πίσω από ένα firewall της Watchguard, αλλά δεν βλέπω να log αρει κάτι σχετικό.

Ωραίος ο φίλος. Κάνε και ένα MX record γιατί οι mail servers με αυτό επικοινωνούν και θα είσαι οκ. Μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Έκανα add και ένα ΜΧ record, δοκίμασα nslookup από τον web server και μπορώ να "δω" ton exchange.

Mail ακόμα βέβαια δεν μπορώ να πάρω στον exchane μου, ενώ μπορώ στο gmail μου.

 

Κάτι ακομα που θέλω να ρωτήσω είναι

αν αυτά τα mail που δημιουργούντε από php script και προοθούνται από έναν SMTP, χωρίς να υπάρχει domain, θεωρούνται spam και ίσως δημιουργούν προβλήματα αργότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στον Exchange ναι. O exchange χρησιμοποιεί r-dns οπότε αν το domain δεν υπάρχει ή η ip δεν έχει name resolution την πάτησες. Γιατί δεν κάνεις ένα χρήστη στον exchange και να τον χρησιμοποιήσεις όταν στελνεις email απο τον web server σου?

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε έχεις δίκιο και καλά τα λες.

Δεν θέλω να μπλέξω τα mail του site με τον exchange. Δεν θέλω να ανοίξω επικοινωνία από το site που είναι σε DMZ προς τον exchange μου που είναι στο τοπικό δίκτυο. Επίσης αντιπαθώ το relay, ειδικά όταν είναι από web εφαρμογή με php.

 

Λοιπόν, μίλησα με τον provider μου και του είπα να κάνει μία καινούργια εγγραφή MX webmail.mycompany.com, όπως λέγαμε, για την IP που είναι και το site - www.mycompany.com, την 123.456.789.123.

Επίσης ζήτησα να κάνει και reverse lookup.

Τώρα όταν θα φεύγει κάποιο mail από τον web server, θα φεύγει από το domain mycompany.gr όπου και υπάρχει, άρα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Τελικά προχτές δεν είχε δημιουργηθεί το MX γι΄ αυτό μάλλον δεν έπερνα mail στον exchange.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...