Jump to content

Πρόβλημα με sysprep


M.Markou
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα VM windows server 2012 R2 Standard Edition και full updated με ρόλους AD, DHCP, DNS, WDS. Θέλω να πάρω Image από ένα άλλο VM με windows 8.1 pro Χ64 Ελληνικά για μελλοντικά windows installations. Παραμετροποιώ το VM με windows 8.1 pro Χ64 Ελληνικά σε Audit Mode, κάνω εγκατάσταση τα προγράμματα που θέλω(π.χ. office 2013, Eset Smart Security, Adobe Acrobat Reader κτλ.), του κάνω sysprep με επιλεγμένη την επιλογή "Γενίκευση" και την επιλογή "Τερματισμός Λειτουργίας" και παίρνω το image από τον WDS, χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν το κάνω εγκατάσταση αυτό το image σε ένα άλλο VM, η εγκατάσταση ολοκληρώνεται κανονικά, αλλά όταν φτάνει στο τελικό στάδιο για παραμετροποίηση συσκευών μου βγάζει το μήνυμα "Τα Windows δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τη ρύθμιση παραμέτρων του συστήματος. Για να επιχειρήσετε τη συνέχιση της ρύθμισης παραμέτρων επανεκκινήστε τον υπολογιστή". Επίσης μου βγάζει το ίδιο μήνυμα και στο VM που έκανα sysprep για να πάρω το Image. Παρατήρησα όμως, ότι αυτό συμβαίνει όταν μέσα από το Audit Mode που ήμουν για να κάνω τις παραμετροποιήσεις που ήθελα χρειάστηκε να κάνω restart το VM. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα;

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φίλε μου συγνώμη για όποια καθυστέρηση, αλλά είμαστε και σε καλοκαιρινή περίοδο (όχι ότι αυτό ειναι δικαιολογία).

αν κάνεις επανεκκίνηση το VM εκεί που στο ζητάει, η διαδικασία ολοκληρώνεται;

ΑΥτό το έχεις δει;
http://www.vkernel.ro/blog/sysprep-and-capture-a-windows-image-with-mdt-2012

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...