Jump to content

SQL Cluster -Instance


jchr87
 Share

Recommended Posts

Γεια σας,

έχω την εξής ερώτηση,

Έχω ένα Cluster Windows 2012 r2 με SQL 2012 SP2 clustered.

Θέλω να βάλω άλλη μια IP (Client access Point) για αυτό το Instance και να συνδέεται στην στην άλλη sql,Το χρειαζόμαστε για μια sharepoint DB,δικό της όνομα και IP.

 

με CNAME δεν θέλω.

Θέλω να αποφύγω την δημιουργία νέου instance.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ, ακόμα και αν βρεις στο internet κάποιον που να λεει ότι το έχει κάνει.

 

Ο Sharepoint είναι περίεργο προιόν και έχει συγκεκριμένες ρυθμίσεις σε επίπεδο instance για να μπορεί να πάιξει. Οτιδήποτε άλλο κάνεις που δεν είναι σύμφωνα με τις ρυθμίσεις που θέλει θα σε βάλει σε μπελάδες.

 

Φτιάξε νέο instance και βάλε αυτό στο cluster για να έχεις το κέφαλι σου ήσυχο, trust me, έχω αρκετούς sharepoint στην δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα αλλα έχω ένα πρόβλημα με το SPN είναι ότι στο αρχικό instance πρόσθεσα την IP που θέλω να είναι το sharepoint και στο αρχικό instance έκανα dependent την νέα IP. Ουσιαστικά είναι σαν να έχω ένα ξεχωριστό instance.

Στο SQL studio συνδέομαι μονο με την IP και όχι με t FQDN.Μου βγάζεi error SSPI

Τα SPN τα "διμουργhσα":Δηλαδή το νέο FQDN να συνδέεται με το αρχικό instance..

Αυτό είναι supported?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα σου δεν είναι να ξεγελάσεις τον SharePoint γιατί πολύ απλά δεν έχεις νέο instance που είναι σύννομο με το πως πρέπει να είναι εγκατεστημένος ο SQL for SharePoint. Αυτό επίσης δεν είναι supported από τον SharePoint.

 

Κανονικά θα πρέπει να έχεις ένα ξεχωριστό instance που να έχει ΜΟΝΟ SharePoint databases αυτό είναι το recommendation από την Microsoft.

 

Μην παιδεύεσαι  άδικα

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινά έφτιαξα ένα νέο instance λόγω έλλειψης χρόνου να ασχοληθώ με τα SPN.


Απλά ο στόχος είναι να έχουμε ένα instanz με όλες τις DB.

Τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει αν μεταφέρω αργότερα το Sharepoint DB με Dependent IP στο πρώτο Instance?

 

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάθος!

Ο στόχος σου είναι να έχεις δύο instances ένα για τις βάσεις του sharepoint και ένα για όλες τις άλλες.

Ο sharepoint φτιάχνει πολλές βάσεις και όχι μία, επίσης όπως σου έχω πει απαιτεί instance level configuration όπως συγκεριμένο collation συγκεκριμένα trace flags και επίσης σημαντικό βάζει MAXDOP =1 και παίζει με hint για αυτό στα SELECT queries.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...