Jump to content

Windows SBS 2008 R2 backup and restore Active Directory


vbanagis
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχουμε έναν Dell server με Windows SBS 2008 R2 ο οποίος έχει τον ρόλο του Domain Controller.

Στον συγκεκριμένο server πρόκειται να κάνουμε νέα εγκατάσταση Windows Server 2012 σε νέους δίσκους μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Πως μπορούμε να κάνουμε backup το Active Directory(Χρήστες, δικαιώματα, υπολογιστές) στα Windows SBS 2008 R2 και να το κάνουμε restore στα Windows Server 2012?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έτσι όπως το σκέφτεσαι.

Πρέπει να βάλεις δεύτερο server σαν 2o dc να κάνουν replicate. Να μεταφέρεις όλα τα roles στον νέο dc και να τον κάνεις master. Κλείνεις τον παλιό dc και μετά αφού σιγουρευτείς ότι ολα παίζουν τον ξηλωνεις τελείως από το ad σου.

 

Σορρυ αλλά γράφω από ένα κινητό της πλακας

 

Επίσης θες standard έκδοση των 2012.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να κάνεις Windows Server Upgrade, χρησιμοποιώντας το ίδιο Hardware, απλώς με μιά αναβάθμιση στους δίσκους, τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις μιά τεχνική που λέγεται Swing Migration και απαιτεί την χρήση ενός βοηθητικού μηχανήματος, που μπορεί να είναι και ένα Virtual Machine στο laptop σου. Συνοπτικά τα βήματα θα είναι τα εξής:

 

1. Join του βοηθητικού VM (TempDC) στο υπάρχον Active Directory και DC promotion.

2. Αφαίρεση του TempDC από το δίκτυο και ανάληψη όλων των FSMO Roles

3. Αφαίρεση της πληροφορίας σχετικά με τον SourceDC από το AD του TempDC.

4. Εγκατάσταση του WS2012R2 στο μηχάνημα και Join στο AD του TempDC, που έχει όλο το υπάρχον Active Directory

5. DC Promotion του FinalDC (WS2012R2) και αφαίρεση του TempDC.

 

Βέβαια εάν ο SBS2008 έχει και Exchange, SharePoint, File Shares κ.λ.π. τότε τα πράγματα γίνονται λίγο πιό σύνθετα, αλλά γενικώς αυτό που ζητάς είναι εφικτό να πραγματοποιηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έτσι όπως το σκέφτεσαι.

Πρέπει να βάλεις δεύτερο server σαν 2o dc να κάνουν replicate. Να μεταφέρεις όλα τα roles στον νέο dc και να τον κάνεις master. Κλείνεις τον παλιό dc και μετά αφού σιγουρευτείς ότι ολα παίζουν τον ξηλωνεις τελείως από το ad σου.

 

Σορρυ αλλά γράφω από ένα κινητό της πλακας

 

Επίσης θες standard έκδοση των 2012.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Στον ίδιο χώρο υπάρχει επίσης ένας 2ος server με Windows Server 2012 Standard.

Έστω server1 o domain controller μας αυτή τη στιγμή με Windows SBS 2008 R2

και server2 o 2ος server που υπάρχει στο χώρο με Windows Server 2012 Standard

Θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε την παρακάτω διαδικασία για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα? (Υπενθυμίζω ότι το ζητούμενο είναι στον server1 να αντικαταστήσουμε τους δίσκους με νέους μεγαλύτερης χωρητικότητας, να κάνουμε νέα εγκατάσταση Windows Server 2012 κρατώντας το ίδιο Domain-Active Directory + τα αρχεία(Shared Folders))

('Έχω παρακολουθήσει στο internet τα βήματα που χρειάζονται για να γίνει Migration από Windows SBS2008 R2 σε Windows Server 2012)

  • Είσοδος του server2 στο domain και λειτουργία ως domain controller
  • Μεταφορά όλων των ρόλων στον server2 (FSMO)
  • Μεταφορά όλων των αρχείων στον server2 (Shared folders)
  • Απενεργοποίηση του server1

Έπειτα εφόσον όλα λειτουργούν καλώς στον server2, στον server1 θα αντικαταστήσουμε τους δίσκους και θα κάνουμε νέα εγκατάσταση Windows Server 2012 Standard.

  • Είσοδος του server1 στο domain
  • Μεταφορά όλων των ρόλων ξανά στον server1 (FSMO)
  • Μεταφορά όλων των αρχείων ξανά στον server1 (Shared folders)
  • Ο server2 πλέον θα λειτουργεί απλά ως 2ος domain controller
Link to comment
Share on other sites

Ο Βαγγέλης τα έγραψε αρκετά απότι εγώ μπόρεσα απο το κινητό και όπως και εσύ ανέλυσες.

Έχουμε δύο θέματα όμως. Ο SBS τι άλλους ρόλους έχει;

Υπάρχει ήδη άλλη άδεια 2012 Standard ή θα αγοραστεί; με 1 άδεια 2012 standard μπορείς να έχεις 1 φυσικό server σαν Hypervisor και δύο VMs.

 

Πχ έχω στήσει

New Server Dell Windows 2012 Std GUI με Hypervisor Role με ένα VM 2012 Std με Exchange πάνω του.

Old Server HP Win 2012 Core με ένα VM 2012 Std με DC Roles + SQL

 

Έτσι με μία άδεια Windows 2012 και δύο server είμαι καλλυμένος.

 

Αν έχεις βάλει όμως στον SBS Exchange Role, Sharepoint γίνεται αρκετά complicated το θέμα. Ειδικά με τον Exchange.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.
Εφόσον ο SBS δουλεύει κανονικά, και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα παρά μόνο τον χώρο των δίσκων, εγώ θα πρότεινα κάτι διαφορετικό.

Να κάνεις P2V τον SBS Server σου. Δηλαδή να μετατρέψεις τον φυσικό server σε virtual.

Στην συνέχεια να βάλεις του νέους δίσκους στο μηχάνημα.

Να εγκαταστήσεις Server 2012 R2 STD

Να σηκώσεις HyperV στον server αυτό.

Να αντιγράψεις τα αρχεία VHD που έχεις από το P2V στο μηχάνημα αυτό.

Να σηκώσεις πλέον Virtual τον SBS σου, οπότε και ανά πάσα στιγμή θα μπορείς να αυξήσεις όσο θες τους χώρους των Virtual Δίσκων του SBS.

Αν σε ενδιαφέρει μία τέτοια λύση, θα μπορούσαμε να σου δώσουμε πληροφορίες για το πως να το κάνεις. Διαφορετικά, οι λύσεις που σου λένε ποιο πάνω είναι πολύ σωστές καθώς και αυτά που γράφεις εσύ είναι πολύ σωστά.

ΕΓΩ αν ήμουν στην θέση σου πάντος, θα έκανα ΣΙΓΟΥΡΑ Virtual τον SBS μου, ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ και δεν έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου επιλογή θα ήταν οπωσδήποτε το P2V !

 

Έχει μόνο ένα μειονέκτημα, χρειάζεται ο παραγωγικός Server να μην λειτουργεί. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να δουλεύεις ΣΚ ή νύχτες, πράγματα που γενικώς αποφεύγω smile.png 

 

Πέραν αυτού βέβαια, αποτελέι σίγουρα μιά πολύ ωραία προσέγγιση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...