Jump to content

file server 2008 backup


emmstra
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα

προσφατα αναβαθμισα τον file server απο 2003 σε 2008 r2. Ενω πριν χρησιμοποιουσα το Ntbackup και επαιρνα ενα full backup 1 φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες μερες Incremental, δεν μπορω να βρω πως θα το κανω αυτο με το windows backup του server 2008.

Ειναι πολυ μπερδεμενα τα πραγματα. Εχω διαβασει πολλες οδηγιες αλλα δεν μπορω να καταληξω πως θα πρεπει να το κανω. Να πω οτι δεν μπορω να εχω εξωτερικο δισκο και χρησιμοποιω network attached disk (κατι σαν nas). Αν μπορει καποιος να με βοηθησει... θα ημουν ευγνωμων.... 

Link to comment
Share on other sites

Το Windows Backup έχει αλλάξει στα 2008 και μετά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις και εφόσον είναι και files share μόνο. Μπορείς με εξτρα δωρεάν εφαρμογή το Free File Sync να κάνεις differential sync backup τα αρχεία σου. Και με το Windows Backup να κάνεις full backup σε δικτυακή συσκευή.

Το windows backup συνεργάζεται τέλεια με usb attached disk και εφόσον πάρει όλο το δίσκο δικό του αλλά με δικτυακές συσκευές δεν τα πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιτάξει το Windows Server Backup ? Είναι η μετεξέλιξη του NTBackup και περιλαμβάνει πολλές νέες δυνατότητες που καλύπτουν την μικρή επιχείρηση πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Σε GUI έχει backup σε usb δισκο. Αν δε κάνω λάθος κάνει κάθε μέρα incremental με δυνατότητα από τον χρήστη να ρυθμίσει αν θα κάνει 1 ή 2 φορές την ημέρα.

Κρατάει ιστορικότητα στο backup  έως ότου να γεμίσει ο δίσκος.

 

Εγώ πχ το χρεισιμοποιώ για disaster recovery. Του βάζω κάθε μέρα τον δίσκο πάνω παίρνει το backup και μετά φεύγοντας τον παίρνω μαζί μου.

 

Με powershell script έχω καταφέρει να κάνω daily backups σε network location αλλά αν είναι το ίδιο folder κάθε μέρα σου κάνει overwrite αν κάθε φορά βάλεις διαφορετικό κάνει full backups.

Link to comment
Share on other sites

Το script που έχω φτιάξει είναι για να παίρνει backup VMs. Δεν νομίζω να σου κάνουν όμως.

Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις το Veeam Free Backup μήπως σου κάνει. Εγώ παράτησα το Windows Backup για Network Shared Disks και γύρισα σε Veeam (Ξαναλέω όμως οτι παίρνω όλα τα VMs μου με τα Vhd τους).

Μπορείς όμως και με το Free File Sync να φτιάξεις batch works και να συγχρονίζει όποτε θέλεις και σε διαφορετικούς φακέλους τα αρχεία σου. Κάνει differential backup αρχείων και έχει την δυνατότητα να φτιάξεις batch files και να τα τρέχεις με το task scheduler. Οδηγό μπορείς να βρείς εδώ

Αυτά για δωρεάν λύσεις.

 

Προτείνω να χρεισιμοποιείς δύο διαφορετικά προγράμματα για backup. Την έχω πατήσει και με Windows Backup σε 2003 αλλά και με backupexec πολύ άσχημα. Ποια για μένα το διπλό backup με διαφορετικά προγράμματα είναι standar.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα αυτό το sync δεν με βολευει γιατι δεν θελω να κανω συγχρονισμο με άλλο δισκο. Θελω απλα backup σε αρχειο..και με βολευε πολύ το Ntbackup..

Επισης θα ηθελα να δουλευε και σε network disk αυτό που γινεται σε usb disk οσον αφορα το Backup tou server 2008.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι εχεις μια δομη αρχειων που αλλαζουν σε συχνη βαση και θελεις να τα ριξεις σε ενα εξωτερικο δισκο, σε ξεχωριστο φακελο ανα ημερομηνια και με τα την παροδο μερικων ημερων να διαγραφει τους φακελους για να μην γεμιζει ο δισκος.

Αν ναι τοτε μπορεις να παιξεις με robocopy που ειναι πολυ δυνατο εργαλειο και με powershell η vbscript. Εχω δοκιμασει και τους δυο συνδιασμους. Σιγουρα ΔΕΝ προσφερει οτι και εναολοκληρομενο προγραμμα backup, αλλα αυτο που πρεπει να κανει το κανει και το κανει σωστα.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα εχω, παρακατω ειναι ενα απλο powershell που κανει ακριβως αυτο. Το εφτιαξα σε μερικα λεπτα, το αντιστοιχο σε vbscript μου ειχε παρει μερες.

Μπορεις να βαλεις οσες robocopy θες και θα τις τρεξει με τη σειρα.

 

#Set Variables
$today = Get-Date -format “dd-MM-yyyy”
$lasteek = Get-Date -format "dd-MM-yyyy" (get-date).AddDays(-7)

 

#Location TO BACKUP
$target = "F:\"
$targetpath = “$target” + “$today”
$removepath = "$target" + "$lasteek"

#Execute Deletion Command
Remove-Item $removepath -Recurse -Force

#Execute Robocopy, Input your source folders
robocopy "c:\sourcepath1" $targetpath /s /zb /r:3 /w:10 /mt:32

robocopy "c:\sourcepath2" $targetpath /s /zb /r:3 /w:10 /mt:32

 

 

 

ΝΚ
 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να μου εξηγήσεις πως δουλευει αυτό?

Σβηνει τα παλια με βαση τι??

ημερομηνια δημιουργιας???

το robocopy υπαρχει στα windows 2008?? ή πρεπει να το κατεβασω???

Link to comment
Share on other sites

Το freefilesync κάνει αυτό που θέλεις και ίσως και περισσότερα. Κρατάει πχ αντίγραφα αρχείων με ιστορικότητα 3 εκδόσεων.

Έχει γραφικό περιβάλλον και θα σου είναι ποιο εύκολο. Ρίξε μια ματιά πριν το απορίψεις. 

 

Προσωπικά και εγώ για μένα και σε συστήματα που έχω κυρίως εγώ πρόσβαση και δε με απασχολεί άλλος θα το έκανα με powershell & robocopy. Αλλά για πελάτες ή γενικά άλλους που δε ξέρουν powershell χρησιμοποιώ freefilesync.

 

Το robocopy είναι included από win7 και μετά.  Και βασικά είναι μια πολύ καλύτερη έκδοση του copy με διάφορα triggers.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, η robocopy υπαρχει απο τα windows xp, και απο win7-2008 included. Θελει προσοχη λιγο γιατι ειναι διαφορετικες εκδοσεις σε καθε λειτουργικο συστημα, και αν παρεις για παραδειγμα απο 2008 και το τρεξεις σε 2003 ΔΕΝ θα παιξει.

 

 

Εδω διαβαζει τις μεταβλητες, η πρωτη ζηταει την τρεχουσα ημερομηνια, και η δευτερη (αφαιρει 7 μερες για να διαγραψει το backup πριν 7 μερες)

$today = Get-Date -format “dd-MM-yyyy”
$lasteek = Get-Date -format "dd-MM-yyyy" (get-date).AddDays(-7)

 

Εδω φτιαχνεις τα path με τις ημερομηνιες

#Location TO BACKUP
$target = "F:\"
$targetpath = “$target” + “$today”
$removepath = "$target" + "$lasteek"

 

 

Εδω διαγραφεις το παλιο μπακαπ (εχουμε πει -7 μερες)
Remove-Item $removepath -Recurse -Force

Τρεχεις οσα robocopy θες κατω απο τον φακελο της ημερομηνιας,
robocopy "c:\sourcepath1" $targetpath /s /zb /r:3 /w:10 /mt:32

robocopy "c:\sourcepath2" $targetpath /s /zb /r:3 /w:10 /mt:32

 

 

Πρεπει να κανεις μερικες δοκιμες για να το καταλαβεις 100%.

 

 

ΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...