Jump to content

Αγορά νέου ADSL wireless Modem\Router


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα wireless modem\router και ήθελα τη γνώμη σας από την προσωπική σας εμπηρία, πιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο. Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω είναι μέχρι 150€ περίπου. Για να σας δώσω μια εικόνα τι περίπου ζητάω, έχω βρεί 2 που πιστεύω ότι αξίζουν. Το ένα είναι της Level1 το WBR-3470B ISDN 11G WIRELESS ADSL2+ VOIP ROUTER και της Netgear το Wireless Router Annex A RangeMax

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Η γνώμη μου είναι, εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις με τον router. Θέλεις μόνο internet ή και VoIP, VPN κ.λπ.

 

Έχω βάλει πολλά Level1 και έχω παρατηρήσει ότι ανάλογα με το DSLAM της περιοχής συμπεριφέρονται λίγο περίεργα κάποιες φορές (drop connection κ.λπ). Όσον αφορά στο NetGear, to rangemax που λέει είναι draft 802.11n και πολλές φορές δεν λειτουργεί σωστά με όλες τις wireless κάρτες δικτύου.

 

Εγώ θα πρότεινα είτε Linksys είτε Zyxel. Προτείνω αρχικά τα παρακάτω (για υλοποιήσεις χωρίς VoIP).

 

LINKSYS WAG200G-E1 WIRELESS-G ADSL HOME GATEWAY (ADSL OVER ISDN) = 62 euros

 

LINKSYS WAG160N-E1 WIRELESS-N ADSL2+ GATEWAY (ADSL OVER ISDN) = 72 euros

 

Επίσης είδα ότι το ένα router που λες είναι over ISDN (annex B) ενώ το άλλο over PSTN (annex A)...;-)

 

Φιλικά

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κώστα σε αυχαριστώ για τη βοήθεια. Σχετικά με το τελευταίο, "Επίσης είδα ότι το ένα router που λες είναι over ISDN (annex B) ενώ το άλλο over PSTN (annex A)...;-) " δεν ήξερα την διαφορά του Annex A και B. Με ενδιαφέρει για Annex B και όσο για VPN και VOIP θα ήθελα να τα δοκιμάσω. Βασικά με το VOIP δεν εχω ασχοληθεί και δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστεί και πως θα το υλοποιήσω, αλλά θα το ψάξω. Επίσης και το 3COM 3CRWDR200B OFFICECONNECT ADSL ISDN WIRELESS 108MBPS 11G FIREWALL ROUTER διάβασα ότι είναι καλό σε επιδόσεις και χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...