Jump to content

Συμπεράσματα από το πρώτο community event. Μέρος 2o


Recommended Posts

Αυτό το δεύτερο μέρος των συμπερασμάτων αφορά το περιεχόμενο των μελλοντικών events όπως αυτό συζητήθηκε στο 1ο μας event.

Προφανώς λοιπόν θα υπάρξουν μελλοντικά events, στα οποία ο στόχος είναι κάθε ένα να έχει μια συγκεκριμένη θεματολογία.  Δηλαδή κεντρικό γεγονός των συναντήσεων θέλουμε να είναι μια επίκαιρη  παρουσίαση .

Στο 1o event προτάθηκαν τα παρακάτω θέματα:

Α. Public Key Infrastructure (PKI). Φλέγον ζήτημα αφού τα certificates πλέον βρίσκονται συνέχεια μπροστά μας.

B. Virtualization

Γ. Fault tolerant συστήματα – Cluster

Δ. Routing- Networking. Διότι καλά τα πολύπλοκα θέματα, αλλά άμα τα κάνεις μούτι στο δίκτυο δεν παίζει τίποτα.

Ε. SharePoint από την πλευρά του IT pro και δημιουργία μικρών και χρήσιμων εφαρμογών. (Θα τα πάρει στο κρανίο ο Παναγιώτης)

ΣΤ. Εισαγωγή στον WS 2008.

Επίσης για το επόμενο event προτάθηκε και ένα θέμα security (πακέτο με ομιλητή) που το κρατάμε για έκπληξη.

Αυτά τα θέματα συζητήθηκαν στο event. Είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις για άλλα θέματα και φυσικά για προσφορά ομιλητών. Διότι ωραίο θα ήταν να ακούγαμε για την πτήση στον Άρη αλλά ποιος να την προετοιμάσει?

Το ιδανικό είναι να μπορούσαν να γίνουν μηνιαία events  ώστε να καλυφθούν αυτά και άλλα πολλά θέματα. Η συμμετοχή και το ενδιαφέρον θα μας καθοδηγήσει. Το επόμενο event  το σκεφτόμαστε για τα μέσα Σεπτέμβρη και ειδικότερα για την Παρασκευή στις 19. Εκεί  θα συζητήσουμε και τις προτάσεις που έγιναν για ανάθεση αρθρογραφίας κλπ.

Περιμένω τις απόψεις και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, αν το κάνετε εκείνη την ημερομηνία θα έρθω και εγώ. Ενδιαφέροντα θέματα, όπως επίσης θα πρότεινα εμείς οι trainers να ενημερώνουμε και τους υπόλοιπους τι παίζεται σχετικά με σεμινάρια και πιστοποιήσεις, για να ανεβάσουμε το επίπεδο του IT Pro.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή ιδέα.

πάντως και εγώ θα γούσταρα πολύ να βρισκόμασταν μία φορά το μήνα, να μιλάμε για τα θέματα που μας αφορούν και να ανεβάζουμε το επίπεδο μας γενικά. απλά να το προγραμματίζουμε νωρίς για να έρχετε κόσμος.

 

εγώ και οι υπόλοιποι δύο από το γραφείο (frees76 & peris) ανυπομονούμε...

μία ιδέα ακόμα...

 

μήπως το forum να σπαστεί σε moderators; ώστε έτσι άτομα που ξέρουν-θέλουν-μπορούν, να ασχοληθούν με συγκεκριμένα κομμάτια, ώστε να ανεβάζουν το ενδιαφέρον στα εκάστοτε fora που διαχειρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να ληφθεί τέτοια απόφαση, μπορεί όποιος θέλει να ανεβάσει ότι θέλει σε οποιοδήποτε θέμα. Οσον αφορα τα πρωτοσέλιδα το λέει σε εναν απο τους dimitri, akladaki, atsouch.΄

Blackman, μήπως ήρθε η ώρα να αποκτίσεις Blog εδω πέρα να μας δείξεις λίγο Linuxaki? Η πρόσκληση ισχύει για όλους. Αντε να σας δω να μου γράφεται ένα άρθρο την εβδομάδα. Εγω θα τα διαβάζω όλα

Και μην ξεχνάτε, δηλώστε συμμετοχή στο μεγάλο μας event. Θέλουμε την δύναμη των συμμετεχόντων, για να μην εξαρτόμαστε απο τους sponsores.

www.securityforum.gr

Link to comment
Share on other sites

Ε. SharePoint από την πλευρά του IT Pro και δημιουργία μικρών και χρήσιμων εφαρμογών. (Θα τα πάρει στο κρανίο ο Παναγιώτης)

Μην σε νοιάζει, θα τον κρατάω εγώ. [:D]

Για το SharePoint πείτε τι θέλετε - τα αντίστοιχα MOCs για ΙΤs, τα "έχω", και θα έκανα την σχετική παρουσίαση με μεγάλη μου χαρά...

 

George J.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα προτάθηκαν. Ειδικά η πρόταση του Chris για τα σεμινάρια πολυ καλή. Εγώ πάλι δεν έχω και πολλές επιλογές για το τι μπορώ να παρουσιάσω (όχι ότι με χαλάει) ενώ θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα μια προσέγγιση στο Linux το οποίο έχω παρατήσει εδώ και πολλά χρόνια (δεν το έπιασα και ποτέ καλά βέβαια).

Νομίζω ότι η πρόταση του Blackman υπονοεί και αναφορές στα του κλάδου στην Ελλάδα, κάτι το οποίο συζητήθηκε (και ζητήθηκε) πολύ στην πρώτη μας συνάντηση. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι αναγκαίο και μακάρι να είμαστε ακόμα περισσότεροι στη δεύτερη συνάντηση και να έχουμε πολλές απόψεις επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

θα ετοιμάσω κάποια πραγματάκια για να τα blogaro ...δεν μου ετοιμάζετε το blog μου...καθότι αιτούμε δημοσίως... :-P

 

Πράγματα που μπορώ να γράψω είναι

1) Ubuntu Linux

2) Xandros Linux & Eee PC

3) Το θέμα που αναφέραμε στο forum και το αντιμετωπίζουν και άλλοι... AWMN & Networking

4) Προτάσεις οργάνωσης τμήματος IT (με φωτογραφίες αυτών που έχουμε εφαρμόσει στην εταιρεία μας μαζί με τον frees76)

5) Wireless Security & Hacking tips

και άλλα που τώρα δεν μου έρχονται σαν πλήρη θέματα.

 

θα το ξεκινήσω σιγά σιγά φίλτατε Νάσο και θα το ανεβάσω...δώστε μου το blog μου :-P

 

Και ενημερώστε για την συνάντηση, γιατί τότε θα έχω προπόνηση σίγουρα και θα πρέπει να έχω ενημερώσει πολύ πριν ότι θα λείπω...για να μην με πλακώσει σε τίποτα χαστούκια ο προπονητής μου, καθότι θα είναι η αρχή του πρωταθλήματος εκείνες τις ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και με κανέναν ακόμη MCT να περάσει από την συνάντηση;

Εχεις κανέναν υπόψιν? Εγώ ειδοποίησα όσους ήξερα στην προηγούμενη συνάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Τι όνομα θέλεις να έχει; (ελληνικά ή αγγλικά ή ανάμικτα)

Τι "folder" θα δημιουργήσουμε; π.χ. το δικό μου είναι το http://autoexec.gr/blogs/bits_and_bytes του Νάσου http://autoexec.gr/blogs/confessions

Μόλις τα δηλώσεις θα έχεις και το blog (άντε με 1-2 ώρες καθυστέρηση αν κάνω μακροβούτια...). Το ίδιο ισχύει και για όποιον άλλον έχει στο μυαλό του θέματα και όρξεη για γράψιμο. Και μην φαντάζεστε ότι θέλει πολύ ώρα να γράψεις κάτι καλό (εξαιρούνται οι αναλυτικές οδηγίες για στήσιμο OCS) ή ότι πρέπει να ποστάρετε κάθε μέρα. Περιμένω αιτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γνωρίζετε κανένα ΙΤ pro MCT που να έχει κάνει τον κόπο να ασχοληθεί με το community πλην του Νάσου και εμού; Έχουν ενημερωθεί όλοι από την τελευταία μας συνάντηση (των MCTs) εδώ και μήνες αλλά ουδείς ασχολείται με το σπορ. Γνώση του τι κάνουμε εδώ υπάρχει, μάλλον θέληση δεν υπάρχει. Και αν δεν υπάρχει θέληση από MCT-certified IT pros που διδάσκουν τους ΙΤ pros.... πόσο μάλλον να υπάρχει από τους non-MCT-certified...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γνωρίζετε κανένα ΙΤ pro MCT που να έχει κάνει τον κόπο να ασχοληθεί με το community πλην του Νάσου και εμού; Έχουν ενημερωθεί όλοι από την τελευταία μας συνάντηση (των MCTs) εδώ και μήνες αλλά ουδείς ασχολείται με το σπορ. Γνώση του τι κάνουμε εδώ υπάρχει, μάλλον θέληση δεν υπάρχει. Και αν δεν υπάρχει θέληση από MCT-certified IT pros που διδάσκουν τους ΙΤ pros.... πόσο μάλλον να υπάρχει από τους non-MCT-certified...

Η διάθεση για προσφορά δεν πάει μαζί με τις πιστοποιήσεις. Ασε που δεν είναι σίγουρο οτι όλοι την βρίσκουν με το να ξενυχτάνε απαντώντας.

Εγώ θα το ξανα πω σε όσους ξέρω και το ίδιο ας κάνουμε όλοι.

Το επόμενο event θα γίνει σίγουρα στις 19 Σεπτεμβρίου.

Ήδη έχουμε 2 θέματα και μόλις σταντάρουμε και το άλλο θα βγάλουμε επισημη ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Η διάθεση για προσφορά δεν πάει μαζί με τις πιστοποιήσεις. Ασε που δεν είναι σίγουρο οτι όλοι την βρίσκουν με το να ξενυχτάνε απαντώντας.

Εγώ θα το ξανα πω σε όσους ξέρω και το ίδιο ας κάνουμε όλοι.

Το επόμενο event θα γίνει σίγουρα στις 19 Σεπτεμβρίου.

Ήδη έχουμε 2 θέματα και μόλις σταντάρουμε και το άλλο θα βγάλουμε επισημη ανακοίνωση.

Να συμφωνήσω αρχικά με το Νάσο, ότι οποίος έχει τις πιστοποιήσεις, δεν συνεπάγεται ότι έχει και την όρεξη. Αυτό που χρειάζεται αυτή τη στιγμή είναι ένας δυνατός πυρήνας για να γίνει πόλος έλξης νέων μελών - και αυτό υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Από τα νέα μέλη θα αναδειχτούν άλλοι επαγγελματίες που θα έχουν το μεράκι να βοηθήσουν την κοινότητα. Μην ξεχνάμε ότι το μισό του προβλήματος είναι να βγουν κάποιοι από το καβούκι τους. Σε συνδιασμό με το κακό προηγούμενο που υπάρχει στην ελλάδα - ο "κακός" ΙΤ δεν κάνει ούτε τον κόπο να ανοίξει το web browser του να ψάξει, ο "πονηρός" το βρίσκει στο Internet και όταν του "κλείνεις το μάτι" και του λες που το βρήκε, το αρνείται πεισματικά, κοκ, - πιστεύω ότι είναι αρκετά δύσκολο σαν έργο να μπορέσεις να μαζέψεις τον οποιοδήποτε κάτω από μια "στέγη" και στη συνέχεια να συμβιώσουν μεταξύ τους.

Το άλλο μισό του προβλήματος είναι ότι τα νέα μέλη δεν έρχονται και γράφονται για να δηλώσουν παρουσία. Το πιθανότερο είναι ότι για πολύ καιρό θα σε παρακολουθούν, σαν "αόρατοι" ακροατές, και κάποια στιγμή, πιθανώς κάτι να τους ενεργοποιήσει και να θελήσουν να γίνουν μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τελευταία βλέπω καινούριο κόσμο να μπαίνει. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλοί που απλά "βλέπουν" και όταν χρειαστούν συμβουλή, θα ρωτήσουν. Κατά καιρούς οι μαθητές μου σχολιάζουν άρθρα που έχω γράψει στο blog, που σημαίνει ότι τα διαβάζουν χωρίς ίσως να έχουν κάνει λογαριασμό. Εμείς με το σοβαρό περιεχόμενο που παρέχουμε, ίσως να τους δώσουμε κίνητρο και να εγγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δημιουργήσουμε μία φόρμα με τα θέματα των άρθρων που θέλουμε, και να συμπληρώνεται  από τα μέλη του autoexec. Ο συνολικός αριθμός των υποψήφιων αρθρογράφων μπορεί να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα ανά θέμα. ‘Έτσι θα  έχουμε όλοι μια εικόνα για το πού υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη  και να δηλώνουμε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...