Jump to content

uac managment through powershell


vskordas
 Share

Recommended Posts

Όσοι ήσαστε στο τελευταίο event (57) στην Microsoft θα θυμάστε ίσως έναν που είχε λυσσάξει με το UAC και ζητούσε απεγνωσμένα τρόπο για τον έλεγχο μέσω του Power shell;

 

Εγώ είμαι.  Το ποστάρω κατόπιν προτροπής του Ηλία.

 

Μήπως κανένας λοιπόν μπορεί να μου δώσει οδηγίες - βήματα και εάν είναι δυνατό και κανένα πακετο εντολών να μπορώ να το ελέγχω χωρίς να τρέχω από pc σε pc?

 

Ξέρω λίγα, άρα απευθύνεστε σε λίγο αδαή. μη με παραπέμψετε στην virtual academy - ξέρω έχω κοιτάξει και εκεί, απλά θέλει χρόνο πολύ και δεν τον έχω να τον διαθέσω.

 

tnx smile.png

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια ρωταω για πιον λογο θελεις να ελενχεις το UAC ???? Το ρωταω μιας και σε ολες τις εκδοσεις των Windows γινετε bypass οποτε τι ειναι αυτο που θα ηθελες να βλεπεις ???.....

Link to comment
Share on other sites

όλα τα μηχανήματα (τουλαχιστο αυτά που θέλω να ελεγχω εχουν  win10) Στο στο forum, οι ομιλητές τάχθηκαν υπερ του uak. και σωστα κατά την γνώμη μου. Οι χρήστες έχουν δικαιώματα απλού user και χωρίς να μπορώ αυτό να το αλλάξω είναι ανεξέλεκτοι στο τι θέλουν να κατεβάζουν και να τρέχουν στο pc. Μοιραία κάθε λίγο και λιγάκι με φωνάζουν να τους βαζω κωδικό admin για να κάνουν τις εγκαταστάσεις τους με αποτέλεσμα την "αέναη συζητηση του τι κατεβάζεις και γιατι...και πάντα χάνω στο τέλος sad.png.

 

προσπαθώ λοιπόν να μπορώ να αλλάζω τα uak settings των pc ανά ομάδες απόμακρυσμένα μπας και απεγκλωβιστώ από τις διαμαρτυρίες και το τρέξιμο. Συνηθως βρίσκομαι πίσω από pc  με win10 pro

Κοινό lan δικτυο με δυναμικες διευθύνσεις (αρα ομαδοποιώ με ονομα pc).

 

power cell το βλέπω.

 

Οτι άλλη λεπτομερεια θέλετε συγκεκριμενοποιήστε την να σας την πω..

 

thnx  smile.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα μας πουν κάποιο Powershell command...

Εγώ παλιότερα όταν ήθελα να εγκατστήσω κάποιο software κλπ είχα κάνει ένα Group Local Admins όπου όταν ήθελα έβαζα μέσα οποιον χρήστη ήθελα.
Με LogoOff Logon πλέον ο χρήστης ήταν Local Admin στο PC του και εφόσον είχε τελειώσει την δουλειά, τον έβγαζα από το Group. Είχα γράψει και ένα άρθρο.

http://autoexec.gr//index.php?/blog/13/entry-419-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-pcs-%CF%84%CE%BF%CF%85-domain-deploy-application/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...