Jump to content

Windows 10 msconfig, μαύρη οθόνη μετά από login


SnakeEyes
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

μετά την αναβάθμιση από windows 8.1 σε windows 10 όταν έκανα login ο Η/Υ εμφάνιζε μία μαύρη οθόνη και το δείκτη του ποντικιού. Πατώντας το win+R όμως άνοιγε το run, έτσι λοιπόν δοκίμασα να τρέξω το msconfig το οποίο μου το άνοιξε κανονικά (η υπόλοιπη οθόνη παρέμεινε μαύρη) θεωρώντας λοιπόν ότι ίσως κάτι να συνέβαινε με τα extra προγράμματα των Windows άλλαξα τις ρυθμίσεις του msconfig, τώρα όμως κάθε φορά που ξεκινάνε τα Win δεν με αφήνει να κάνω login, μου λέει πως ο κωδικός δεν είναι σωστός (το δίκτυο δεν λειτουργεί επίσης)! Δοκίμασα να κάνω restore αλλά πάλι μου ζητάει κωδικό και μου λέει πως δεν είναι σωστός! Σε πρώτη φάση θέλω να επιστρέψω στην αρχική κατάσταση το msconfig αλλά δεν μπορώ να βρω κανένα τρόπο. Δοκίμασα το bcdedit αλλά δεν έχει κάποια εγγραφή safemode ενεργοποιημένη οπότε το msconfig δεν άλλαξε κάτι στης ρυθμίσεις του bcdedit. O μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι να ξεκινήσω τα windows με κάποιο cd linux και να αλλάξω κάποιο αρχείο που κρατάει τις ρυθμίσεις του msconfig, υπάρχει τέτοιο αρχείο ή αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στο regedit (πάντως δεν βρήκα κλειδί με το όνομα msconfig στο regedit όταν το άνοιξα από cmd bootaρωντας από dvd των windows 10).

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκιίμασες αν με Super+R γράφοντας explorer.exe αν θα σου "ζωντανέψει" o explorer?

Επίσης τσέκαρε με τι γλώσσα γράφεις, μπορεί από default να "σηκώνεται" με Ελληνικό πληκτρολόγιο και για αυτό να γκρινιάζει για τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...