Jump to content

cryptolocker virus


pagath1
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα

Tο backup  που παίρνω  ειναι   export απο βάση Oracle or SQL   και η ερωτησή μου ειναι εαν συμπιέσω  το export  και του βάλω κάποιο password τα  cryptolocker virus   μπορούν να κρυπτογραφήσουν  αυτο  το αρχείο ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λέει ο Κυπριανός!

είναι σαν να θες να μπεις στο σπίτι σου που το εχεις κλειδωμένο...και από έξω να σου έχουν στήσει μπλόκο!

εσύ...μέσα...δεν θα μπεις!

Link to comment
Share on other sites

Το CryptoLock στις μορφές που το χω συναντήσει μου έδειξε πως δε πειράζει όλα τα αρχεία, δε ξέρω με τι κριτήριο.

Π.χ αρχεία .vdr δε τα πείραξε, λόγο μεγέθους; λόγο τύπου; δε ξέρω.

 

Το θέμα είναι αν περάσει όπου  έχει πρόσβαση πάει και βαράει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή  πρόσφατα αντιμετώπισα δυο περιπτώσεις στην πρώτη ο cryptolocker αντέγραψε τα αρχεία  (ηταν doc,xls, video...) τα κρυπτογράφησε και μετα τα  διέγραψε  με αποτέλεσμα να  το επαναφέρω με undelete software και την δευτερη πειραζε μόνο τα αρχεία που επέλεγες αλλα επειδή έπρεπε να τραβήξω κάποια export απο το σύστημα  και να επαναφέρω το erp  δεν ασχολήθηκα και δεν μπόρεσα να ''παίξω'' μαζί του. 

Τελικά η απάντηση με μπέρδεξε << Γιατι να μην μπορει??? Το cryptolocker δεν 8α ανοιξει το αρχειο.. >>>   Μπορεί ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Το  cryptolocker απλα θα παρει το αρχειο και θα το κανει encrypt . Γιαυτο το πραγμα δεν χρειαζετε να ανοιξεις το αρχειο. αν εχω πχ ενα εγγραφο και θελω να το κανω encrypt με PGP δεν χρειαζετε να το ανοιξω.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...